| ForbiddenLove a întrebat:

Azi dimineata am intarziat si nu am apucat sa iau nici bilet de autobuz si nici nu am prins autobuzu iar cand am ajuns in statie (am fugit pana in statie) am vazut alt autobuz si l-am luat pe acela.Ghinionul meu a fost ca am mers cred ca o statie iar apoi s-au urcat controlorii (de obicei tot timpul am bilet dar azi...) si unul dintre ei mi-au spus sa arat biletu si i-am zis ca nu am apoi a spus sa ii dau carnetu de note sau buletinu si i-am dat carnetu. A spus ca la urmatoarea statie coboram si ma pune sa platesc amenda(20 lei). Urmatoarea statie am coborat (oricum trebuia sa cobor acolo, ca sa merg la scoala) dar am vazut ca nu a coborat niciun controlor si am plecat.Intrebarea mea este: Cum sa imi recuperez carnetu?(si bineinteles sa platesc si amenda...pentru ca altceva n-am ce sa fac). Oare o sa vina la scoala sau o sa primesc ceva prin posta? Credeti ca amenda va fi mai scumpa avand in vedere ca nu am platit-o pe loc(cat costa)? Va rog ajutati-ma

Răspuns Câştigător
| DonAnonymius a răspuns:

Suna la numarul de RATP al orasului tau.Sigur se va rezolva problema.Si in legatura cu amenda. nu trebuie sa platesti in plus deoarece controlorul nu a coborat.

2 răspunsuri:
| Tweetymrrr a răspuns:

Chestia e ca nu trebuia sa-i dai carnetul. Adica ii spuneai frumos :"Nu am "! Nu avea ce iti afce, in cel imi rau ca zte dadeau jos ...adica thinking Cred ca vor veni al tine acasa(avnd in vedere ca in carnet scrie ceva de loc) daca nu se vor interesa la scoala unde stai si da :amenda o vei platiwinking. Ce nasphaaa
Oricum BaFTha!:*

| ZoZoHeart a răspuns:

Nu, nu a fi mai scumpa iar ca sa iti recuperezi carnetul vorbeste cu cei de la RATB si spune-le de acest incident. Ei sigur de vor putea ajuta! happybig grin