| DixieP a întrebat:

Băăă, sunt supărată. Am avut capacitate si am facut-o de oaie! Nu a fost postat baremul asa ca vreau sa intreb pe cineva de aici, cineva care chiar stie, daca la melodia merge si ploaia ca sinonim contextual. Sau la conversiune mergea si "ei", am zis ca este sinonim cu "sa" "fiinta ei" >-fiinta sa. La derivare am scris "cerul", nu cred ca se va lua.
"Acum se crede ca factorul limitator este rapiditatea" am pus ca factorul este nume predicativ. Nu cred ca era asa :'(
Imi vine sa mor! La argumentare nici de prozodie n-am scris. Doar de subiectivitate, eu liric, descriere si limbaj artistic. Apoi am si cateva taieturi.
Speram si eu la un 9...pe naiba, abia 8 daca iau cu ce am scris eu acolo. :'(
N-am apucat sa vorbesc cu colegii, voi ce credeti?

8 răspunsuri:
| Yasmin875 a răspuns:

Sunt greșite.Si ce daca nu este 9 important e să treci.

| DixieP explică (pentru Yasmin875):

Inteleg ce spui si ai dreptate, doar ca imi doresc mult sa intru la real, pentru ca ma voi forma mult mai bine, insa nu cred ca mai am sanse.
Doar daca iau la mate 10 sau peste 9.50, dar de unde atat?

| Tiger7777 a răspuns:

Cerul nu este derivare?

| DixieP explică (pentru Tiger7777):

Se pare ca nu. "ul" sau "l" cica e doar articol deci nu se pune ca sufix

| Gillian a răspuns:

Nu merge "ploaie". "Ei" nu e prin conversiune; este pronume personal...din ce ar fi conversiunea? happy
"Cerul" e gresit.
"Factorul" e subiect.

| DixieP explică (pentru Gillian):

Ma asteptam
eu am scris din pronume posesiv in adj pronominal posesiv.

| Gillian a răspuns (pentru DixieP):

Pentru ca te-ai gandit că "sa", care e adjectiv pronominal posesiv e sinonim cu "ei". Nu mai face asta.

| DixieP explică (pentru Gillian):

Degeaba :'(