| AlexBazzy a întrebat:

Bac-ul si oboseala.

Am 18 ani, anul care vine dau examenul vietii. Nu pot sa invat.

Dimineata ma trezesc, merg la scoala (mai retin ceva, mai fac o tema in orele inutile, de exemplu: sport sau religie) dar cand ajung acasa pic mort de oboseala. Daca ma mai uit la un serial cu jumatate de ochi deschisi ca un zombii este bine... sau trag de mine pana pe la vreun 20:00 ca sa pot sa ma trezesc la 6 de dimineata, sa nu ma culc prea devreme sa ma trezesc la 3-4 dimineata.

Ce imi creeaza aceasta stare de oboseala? Parca nici cafeaua nu mai are efect (beau 2 cafele pe zi, una de dimineata si una dupa ce ies de la scoala).

Rareori mai am si eu energie. Afara daca ies, iar stau ca un zombii si nu pot sa rad sau sa ma distrez.

Oricum as da-o, totul se rezuma intr-un paradox al carui centru este oboseala.

Tin sa precizez ca probleme de sanatate nu am.

M-am gandit ca poate sunt epuizat, dar nu-mi vine nici sa dorm... ma simt doar obosit, nu somnolent.

Anemic nu sunt.

Este o stare ciudata... recomandari?

Răspuns Câştigător
| Mihaelablabla a răspuns:

Si eu tot a 12-a sunt, dar fac fata cu brio momentan.
Am si eu acelasi program dimineata -trezit la 6, liceu, la 2 sunt acasa. De obicei, dupa liceu, ma culc o ora, doua ca sa imi pot face temele calumea laughing daca nu am teme multe pe restul saptamanii, bag un episod din serial si dupa ma culc o ora. Ma trezesc, imi fac din teme, mai trag cu ochiul ici colo, iar teme, apoi pe la 8 fac sport laughing Cat am chef, cat apuc, 30-45 de minute in general. Dupa asta fac baie fierbinte si stau cu ochii in telefon cat sa ma doare, si la 10 jumate - 11 adorm.
Ideea este sa faci si sport, te ajuta mult mai tare! Vei fi mai optimist, mai plin de viata. Cauti tot felul de antrenamente pe Youtube, flotari, abdomene. Un challenge interesant ar fi sa poti face toate tipurile de flotari cat mai usor, exersand in fiecare seara.
E mult mai bine decat sa pierzi timpul cu un serial: viitorul conteaza momentan!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate niște vitamine nu ți-ar prinde rău. Problema poate fi și psihic, numai gândul ca vine bacul și tu nu ai spor la învățat te obosește și te moleseste imediat. Încearcă odată cu vacanta de iarna care aproape, sa te relaxezi cumva si sa îți stabilește câteva lucruri pe care vrei sa le faci în viitorul apropiat ca sa îți revii, asta te va motiva. Bafta la bac!

| Pupix2002 a răspuns:

Încearcă să mănânci fructe multe, ca te țin treaz. Daca vrei sa înveți alocă o oră jumate sau mai mult învățatului.Ca să înveți mai repede, scrie noțiunile pe foi si citeste-le.Ca să nu obosești la fiecare 40 de minute ia o pauză.