| AGirlWhoHateHerLife a întrebat:

Bai deci m-am saturat :'(.
Idola mea este Sore Mihalache love struck happy
Si parintii stiu asta..cam asa inceput acum cateva minute o discutie intre mine si tata:
El imi spunea sa fac temele la Engleza[meditatii]si eu am zis ca's grele, sa o chem pe sora mea [sora mea are 24 de ani si se pricepe la engleza]sa ma ajute, si el a zis ca nu..sa le fac eu asa cum stiu.eu i-am zis ca sunt grele, ca stiu sa le fac dar imi trebuie ajutor, apoi ne-=am certat rau si a plecat din camera, dupa cateva minute vine inapoi si ma vede citind un articol pe blogul SuccesDuBlu..era interesant..pentru mine, el m-a vazut si a spus ca nu are logica, mi-a zis sa imi fac ordine in viata, sa imi fac curat in camera, sa vad ce e bine si ce nu, sa ma hotarasc ce vreau in viata[ am 10 ani straight face, dar sunt dezvoltata]m-a intrebat daca e interesant ce citesc, eu i-am spus ca nu stiu. el a zis ca nu ma ajuta cu nimic in viata acel articol. apoi eu i-am zis doar ca mi-a sarit in ochi acel blog si am vrut sa vad daca e un blog frumos sau nu[de fapt, am mintit cand i-am spus asta,. citeam acel blog de foarte mult timp si mi se parea interesant ]dar a mers. mi-a zis ca daca vreau sa fiu sa fiu ca Sore, trebuie sa invat carte, eu nu il contrazic, are dreptate, si totusi exagereaza, e vacanta, si nu trebuie neaparat sa imi fac temele azi, dar el insista si ma obliga sa le fac azi, acum, si am vazut pe acel blog un articol despre Adrian Tutu, care spunea ca bunicii si unchii lui ii spuneau sa invete carte dar el vroia sa se afirme cu muzica[cand era el mai mic happy ],, si mi-a zis ca el este cel mai bun exemplu!
Cat am plans acum si cat a tipat la mine..ma si dor creierii!
Scuzati daca am facut unele greseli, sau daca nu am dreptate, dar sunt foarte nervoasa crying crying crying crying sad sad
Eu de cand eram mica vroiam sa fiu artista, e viata mea! Daca muzica nu ar exista nici eu nu as exista! M-am nascut pentru muzica, eu lespun lor ca nu vreau muzica si etc..pentru ca stiu ca ei nu m-ar intelege, stiu asta fiindca si cand eram mica le-am spus, dar ei ma calcau asa de tare pe nervi in cat am zis ca ei nu o sa ma inteleaga niciodata, daca le-am explicat de 100 de ori cat de importanta este muzica pentru mine, nimeni si nimic nu ma poate despartii de ea! Sunt asa de multe de zis, dar nu mai vreau sa va ametesc..deci
Eu mi-am pus deja in plan, peste vreo 2-3 ani, vreau sa fug, sa scap de ei, sa merg la o prietena sa ma descurc singura, ca sa isi dea seama cat de mult am suferit[nu am suferit numai din cauza asta straight face ..pana acum mi s-au intamplat o groaza, daca ati stii despre ce e vorba, ati intelege, deci va rog, nu criticati, pentru ca doare, mai ales ca nu stiti despre ce e vorba]..si cum am zis, sa plec, sa ma descurc si sa ajung singura, cu ajutorul unor prieteni, ceva, sa ajuns ceea ce mi-am dorit, ca atunci cand ma vor vedea sa isi dea seama cat m-au chinuit, si sa isi dea seama cat au durut cuvintele pe care mi le-aau spus, sa isi dea seama ca am avut ambitie sa reusesc, mor de rusine, tipa[mama]de fata cu meditatoarea, si meditatoarea avea o data lacrimi in ochii, ii era mila cat tipa mama la mine, nu stia cum sa reactioneze, sa se bage sau nu!,. ei ma fac de ras peste tot! Mi s-a urat de atata bataie de joc! De abia astept sa plec, si asta se va intampla sigur, ei se gandesc ca voi fi cea mai mare fraiera..eu sunt pe locul 5 la invatatura din 22 de elevi..si el zice ca trebuia sa fiu pe locul 1 sau 2, dar el nu intelege ca nu pot, e prea mult pentru mine, daca nu m-au educat cum trebuie in clasa I, deja am pierdut locul 1 sau 2. ei nu pot intelege ca cer prea mult pentru mine. daca le explic, nu vor intelege, stiu sigur asta, aveti ceva sfaturi va rog muult? straight face
Nu mai stiu ce sa ma fac ..stau aici in camera si mi-e frica de lucrul care s epoate intampla peste cateva secunde, minute, ore.sad.

4 răspunsuri:
| Cherilyn a răspuns:

Buna!
Inteleg cat de greu iti este. Gandeste-te ca sunt parintii tai si ca au muncit enorm sa va creasca pe tine si pe sora ta, si ca ceea ce isi doresc este ca tu sa fii cat mai buna si sa reusesti in viata.
Stiu ca sunt exagerat de protectori si uneori chiar violenti, sunt sute de astfel de parinti. Numai ca tu trebuie sa inveti sa ii educi asa cum vrei tu.
Uite ce-ti propun : discuta cu sora ta amanuntit, spune-i tot ce ai pe suflet, pentru ca nimeni nu te poate intelege mai bine ca o sora mai marehappy Si eu am una, si suntem cele mai bune prietene.

Vorbeste deschis cu parintii tai, spune-le ca si tu ai dreptul la o parere si ca nu mai suporti sa se poarte asa cu tine. Trebuie sa-i faci sa inteleaga ca ai incertat de foarte multe ori sa-i multumesti si ca te-ai straduit cat ai putut. Sunt sigura ca, desi ei par cruzi si nu vor sa inteleaga, te cearta si iti interzic anumite lucruri, noaptea, cand stau cu capul pe perna se gandesc la ce le-ai spus si le pare rau ca s-au comportat urat cu tine.

happy Nici ei nu erau olimpici la varsta lor, probabil. Ei isi doresc sa vada in tine ceea ce ei nu au putut fi. E o frustrare foarte mare, si nu trebuie sa porti tu aceasta povara happy

Eu iti doresc numai bine si sper ca ti-am fost de ajutor :*

| OmulCareStieCeFace a răspuns:

Buna am avut mult de citit la ce ai zis ideea sa fugi de acasa e proasta rau incerca sa inveti si mai inceraca sa te poti pune cu ei ca nici ei nu erau mai buni ca tine nu-s ce sa-ti zic daca tie frica incuiete in camera si gata sau mergi la un prieten(a) pana se linistesc lucrurile sau vb cu sorata eu sant singur la parinti dar stiu ce sa fac daca ii apuca

| alexutsssa a răspuns:

Buna! of...asa sunt multi parintii, adica nu-si intelege si nu-si incurajeaza copii pentru a ajunge la visul lor.Cu fugitul de acasa nu cred ca este o idee prea bunastraight face. Sper sa nu incepi asa, pentru ca tu trebuie sa infrunti problemele sa treci peste ele nu sa fugi de ele ca asa sigur nu o sa reusesti! Incearca sa inveti mai mult, macar incearca si sunt sigura ca parintii tai o sa aprecieze.Sunt sigura ca ei nu vor sa te faca sa te simbti prost, ei sunt parintii tai, te iubesc vor tot cei mai bun pentru tine de aceea te pun sa inveti, poate ei ar fi vrut sa invete mai mult la timpul lor si acum iti spun tie sa nu faci aceeasi greseala.Eu uneori cand ma cert cu parintii mei ca sa termine zic ca ei dar fac ca minelaughing!

| pucky a răspuns:

sore e si idolul mea si justin bieber iubirea da faza e ca sore e dificila iar tatal tau scuza-ma pare prea aspru totusi sore e minunata