| ayase a întrebat:

Boot sectorul este acelasi lucru cu boot loaderul?
Daca nu, care este diferenta dintre ele?

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Reprezinta, de obicei, primul sector fizic (512 bytes) dintr-un volum logic (o partitie a unui disc fix, o discheta sau un disc fix - caz in care este cunoscut sub denumirea de MBR - Master Boot Record). Boot Loader este un programel care porneste la inceput, la telefoanele cu Android. Analog, la PC este BIOS-ul. Diferenta intre ele este ca unul este o partitie fizica si celalalt un soft.

| ayase explică (pentru Salontanul):

Multumesc pentru calrificarea legata de faptul ca MBR e acelasi lucru cu boot sector.
boot loaderul in schimb nu este analog cu BIOSul...
nu numai ca lansarea in executie a boot loaderului nu se face de pe disk dar ea incepe doar daca BIOSul gaseste semnatura (55A) pe primul sector care mai apoi face MBR sa se incarce in memorie si mai apoi se face boot loader(a carei lansare in executie se face din RAM).

| ayase explică (pentru Salontanul):

Eu nu ma refeream la telefon, ma referam la PC.

| Salontanul a răspuns (pentru ayase):

Pai daca ai zis boot loader cum sa te referi la PC? Mai apoi Boot loaderul la PC este BIOS-ul. Bootloader insemna incarcator de boot.

| ayase explică (pentru Salontanul):

Las-o balta! sigh *yawn