| anonim_4396 a întrebat:

Bun, deci. E vorba despre tatal meu. Am avut tezele la romana si am luat 3. Da, recunosc ca e vina mea pentru nota. Azi a zis diriga ca a trimis mesaje la toti parintii cu notele din teze. Dar ea de obicei mai zice si lucruri doar asa ca sa ne sperie. Cand am intrebat.o daca l-a sunat sau daca i-a trimis vreun mesaj tatei a zis ca nu. Si cand am ajuns acasa l-am sunat si parea nervos si m-a intrebat daca am teme si ce note am luat azi :/. Eu nu stiu ce sa mai cred. Diriga a zis ca nu l-a sunat si nu i-a trimis nici mesaj si el era foarte nervos la telefon si ma intreba despre scoala. Dar eu una m-am saturat. El mereu zice ca e si el om si nu poate sa le faca singur pe toate. Eu il intreb mereu daca e bine sau daca e suparat pentru ca mie chiar imi pasa. Dar eu ce sunt? Si eu sunt om. Nici eu nu pot sa le fac pe toate. Tot ce face e sa ma asculte cand invat. Niciodata nu vine la mine sa-mi arate cum se face un exercitiu la mate de exemplu. Si nu vreau sa aud chestii gen " Nu se pricepe,, pentru ca la geometrie e vorba de masurat si chestii de genu si la astea se pricepe. Eu mereu il inteleg. El niciodata. Cu mama nu era asa... Ea mereu statea langa mine si ma ajuta. Cu ea, era mai usor. Odata s-a pus si tata sa ma ajute la teme si daca nu intelegeam din prima tipa la mine. Si mai are o chestie tampita cu bataia straight face. Si in mama dadea. Eu am zis ca daca da in mine pentru scoala o sa ma piarda. Deja nu-l mai suport. Cand e nervos isi varsa nervii pe mine. Eu cand sunt nervoasa stau ca o proasta inchisa in camera si plang. Niciodata nu m-a chemat sa vorbim, sa ma intrebe ce am, sa ma ajute la mate pentru ca acolo am ceva probleme. La el lucrurile s-au rezolvat mereu cu bataie si cu tipat. Voua vi se pare normal ca la 14 sa ma gandesc ca mi-ar fi mai bine daca n-ar fi tatal meu sau sa fug de acasa? Cateodata ma gandesc ca mi-ar fi mai bine singura decat cu el. Si nu am chef sa aud jigniri pentru ca aud destule din partea lui. El ma face sa gandesc asa. Ce e de facut? Adica nu prea stiu daca l-a sunat diriga. Ea a zis ca nu l-a sunat si ca nu i-a dat nici mesaj iar el era nervos la telefon. :/

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Chiar nu e ok sa se poarte asa cu tine. Nu ai mentionat nimic de mama ta, de ce nu te duci sa stai cu ea? Sau ia legatura cu o alta ruda bunici/matusa/unchi si explica-le situatia. Ai putea sa stai la ei.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu prea stiu ce sfat sa iti dau in legatura cu notele, dar incearca sa vorbesti cu tatal tau despre lucrurile care le-ai zis aici. Despre ce te intristeaza in legatura cu felul in care se poarta cu tine. Poate o sa inteleaga ca unele lucruri pe care le face sunt gresite si o sa incerce sa se schimbe. Poate nu. Tu trebuie sa incerci totusi.

| denisa179 a răspuns:

Pai..chiar nu stiu ce sa faci, tatal meu ma iubeste si imi ia orice cand vreau si indeferent de cat costa dar destul de des se coarta cu mama si se bat -.- sad si eu vad asta si am dabia 9 ani, era sa o omoare pe mama odata sad vai de viata asta. Eh asta e, ce sa facem :/ undeori e greu alte ori usor dar eu ma gandesc daca nu vrei sa te mai certe tatal tau... de fapt gandeste-te tu daca vrei sa pleci sau nu dar eu ma gandeam sa. nu stiu cum sa spun asa clar, sa incercati sa va impacati sa ii ceri iertare si nu stiu.

| denisa179 a răspuns:

Se cearta mama si tata* pardon =]] am gresit