| Elide a întrebat:

Bun TPU, ați fost trădați de prieteni in care ați avut incredere oarba? Daca da, ce urmari au fost si cum v-ati împăcat cu ideea ca nimeni nu este ceea ce pare? Credeti ca fiecare va primi ce merită? Credeți in karma? Credeți ca toate lucrurile rele pe care cineva le face intentionat se vor abate asupra lor in timp? Mie timpul mi-a demonstrat caracterul oamenilor, nimeni nu se poate preface la nesfârșit, mai devreme sau mai tarziu masca tot va cădea, m-au ranit rau de data aceasta, nu ma voi răzbuna, niciodată n-am facut asta, am lasat totul sa treaca si acesti oameni se vor distruge singuri într-o zi.

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ați fost trădați de prieteni in care ați avut incredere oarba,da,dar,si invers si eu am tradat increderea unor persoane,inclus saptamana asta,am dezamagit pe cineva,eu am observat ca nici macar eu nu sunt in stare sa fiu ce imi doresc de la alte persoane,desi de cine sa fiu dezamagit de ei sau de mine sau sa accept ca omul e o fiinta emotionale care se comporta haotic,cred in Karma,cred ca la majoritatea dintre noi functioneaza, nimeni nu e perfect, eu am fost mult timp idealist apoi realist, totul tine de starea bestei, tu acum te indrepti spre mizantropie

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Karma inseamna cauza si efect. Atat. Nu bine si rau si abureli de astea.
Daca cineva face ceva, urmarile sunt datorita acelui lucru. Nu poti sa stii ce o sa se intample, nu stii daca e bine sau rau, doar presupui.
Si legat de prieteni... nu chiar. Daca nu iti faci mari sperante, poate ca te pot trada, poate ca te vorbesc urat, dar nu o sa iti pese. Daca nu ai asteptari, nu are ce sa te supere.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Exista karma dar nu apare imediat in 2-3 zile! Eu am doar 2 prieteni sincer și nu au existat situații de genu’,nici nu petrecem așa mult timp unul cu altul ca stam in localități diferite,mai mult la școala,și ei o sa treacă printr-o perioada mizerabila când lumea o sa le fie mai Draga,de asta poți sa fi sigura, oricine o sa aibă ghinioane in viața!
Tu nu ai nici o vina pentru asta, nu te schimba și nu te lasă demoralizată de alții! Puneti încrederea in oamenii pe care ii Cunoști cel mai bine! mereu exista oameni pe care te poți baza, aia care te-au trădat o sa o pățească și ei la fel, îți spun eu!

| Elide explică (pentru Doarunaltutilizator):

Sunt conștientă de asta,stiu ca isi vor primi ceea ce merita, nu maine sau poate nici peste un an, dar într-o zi, cand le va fi lumea mai dragă, vor simți aceeași durere pe care m-au facut sa o simt mult timp

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Da!
Am suferit destul de mult pentru persoanele care nu trebuie. Sufeream, sufeream, dar într-o zi decideam să zâmbesc și să mă detașez. Le mai am în minte, deși nu le-aș lăsa să se întoarcă la acea „prietenie" cred, sau da? Depinde ce impact au avut asupra mea și cât de tare m-au afectat. M-am răzbunat pe câțiva, dar nu mă atrage răzbunarea așa că nu m-am răzbunat pe multe persoane.
Sunt tipologia aia de persoană care vrea să-și ceară scuze chiar dacă n-a greșit. Dar doar în primele zile! Dacă văd că nu vrei te las în pace și ori încep să te urăsc, ori îmi rămâne un sentiment dde thinking nu știu...
Am și unii useri de pe TPU pe care i-am considerat „prieteni" dar acum... măcar cunosc mai mulți oameni de treabă decât cei care „m-au trădat". Dacă vreo unul dintre ei citește răspunsul ăsta, asta e, îmi cer aici scuze și gata. Cu ajutorul lor am reușit să-mi dau seama cum este o persoană înainte să mă „atașez" de ea.

| cristian200313 a răspuns:

Da, am fost tradati de prietenii falsi pe care mi-a fost adevarati...
Deci odate ce te-a tradat, poti sa le zici,, pa pa pa,, adica iei ramas bun de la ei si nu o sa ii vezi niciodata in viata ta, nu mai lua legatura cu ei/ele, iar tu poti sa iti traiesti o viata linistita, iti gasesti un baiat, care sa te iubeasca, si sa ai grija cum iti alegi prietenii, deoarece peste cativa ani, iar o sa te tradeze si de increderea ta!

| Allin_Zallin_1992 a răspuns:

Am fost "tradat" de cel mai bun prieten era ca un frate pentru mine si am fost foarte dezamagit cand s-a intamplat. Nu m-am certat cu el nici macar nu am facut schimb de replici sau argumente, pur si simplu m-am indepartat de el si nu ne-am mai vorbit. Si nu e vorba ca as avea ura pe el sau chestii de-astea doar ca nu mai vreau sa am dea-face cu el si atat. Si poate ca noua barbatilor ne este mai usor sa trecem peste chestii de astea pentru ca barbati, si na noi suntem mai tari prin felulnostru de a fii si mergem inainte. Dar si tu ca femeie poti face acelasi lucru... Adica om fii noi barbati si voi femei, dar in ansamblu suntem toti oameni deci ce putem noi ar trebui sa puteti si voi. Cat despre karma, nu stii ce sa zic. Dar sunt sigur ca fiecare platim pentru greseli mai devreme sau mai tarziu. Nimeni nu scapa fara sa plateasca.