| Oliviaaaa a întrebat:

Bun, vreau răspunsuri cât mai sincere indiferent de cum suna va rog. Acum câteva luni am aflat ca iubitul meu vorbise mai bine de 3 luni cu o tipa in timp ce noi eram deja împreună de 1 an si ceva, el a zis ca a vorbit rar și că nu au fost 3 luni in care au vorbit zilnic. Eu am stiut ca are ceva pentru ca la inceput cand vorbea cu tipa aia ne certam foarte rau pe motivul telefonului și că lui nu ii place sa ii umblu eu in telefon si tot zicea ca "de azi fiecare cu telefonul lui, nu ne mai prindem de al celuilalt" și el totusi tot umbla pe al meu iar eu nici nu puneam mana pe al lui și tot el se supăra dacă îi luăm telefonul meu din mana. În fine, într-o seară el dormea iar eu am intrat la el in telefon(stiu ca am fost o nesimțita si nu am facut bine deloc) dar doar cu ideea de a-mi trimite niste poze pentru ca stiam ca poate el va uita si prima conversatie era cu prietenul lui și am dat pe ea din gluma pentru ca el imi zicea mereu și înainte cand mai era la el pe telefon ca doar sa nu intru la conversatia cu acel băiat și atunci am intrat doar de curioasă sa vad ce poate sa fie chiar asa și am mers doar la poze si acolo am gasit un screen de la o conversație pe care iubitul meu o purtase cu acea tipa și am cautat mesajele și acolo. El parea foarte indecis spunandu-i tipului ca nu stie ce sa faca dacă să mă lase pe mine sau nu ca i se pare ca s-a atasat de tipa aia, normal ca el a și sters conversatia cu tipa si nu puteam sa vad mai mult iar dupa poza de profil de atunci nu o găseam. S-a trezit si i-am spus tot, mi-a povestit, era nervos si speriat în acelaș timp iar eu ma simteam ca ultima proasta. Ideea e ca de câteva luni eu am momente in care ma simt foarte rau si ma gandesc la asta de cel putin 5 ori pe luna iar dacă el stie ca sunt tristă din acest motiv se enervează și îmi zice ca a trecut atat timp si ca ii pare rau dar nu intelege de ce nu imi trece și că el nu are ce sa faca mai mult de atat asa ca in ultimul timp nu ii mai spun ce am si plâng dupa ce terminam de vorbit la telefon. Acum seara am vrut să îi bag telefonul la încărcat și am văzut un apel pierdut asa ca am vrut să intru sa vad de la cine e dar si-a schimbat parola. Nu mai am incredere in el de atunci, orice face am impresia ca ma înșeală și imi e frica ca nu cumva sa fie adevarat. Ce credeti, ar trebui să pun punct? Sa las sa treaca vremea? Credeti ca m-a înșelat chiar daca doar a vorbit cu ea? Nu stiu ce sa mai cred dar acum ma simt foarte rau.

13 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Eu zic sa te desparti de el.

| Raven a răspuns:

Chiar dacă doar au vorbit împreună? Păi el contempla ideea de a te părăsi pentru cealaltă! Chiar dacă nu te-a înșelat fizic, o găsise pe cealaltă la fel de dezirabilă, dacă nu mai dezirabilă decât tine!
Ce sens are să mai rămâneți împreună? Tu oricum n-o să uiți întâmplarea și n-o să-i ierți momentul de rătăcire. Ți-ai pierdut încrederea în el iar asta, de multe ori, e moartea pasiunii la o femeie. Ideea că a fost pe punctul să te lase pentru alta o să te roadă până n-o să mai rămână nimic din tine ori din ceea ce v-a legat. Niciodată n-o să mai fie ca la început, ai deschis cutia Pandorei când te-ai uitat în telefonul ăla și nu mai poți băga înapoi demonii care au ieșit de acolo.
Relația voastră va scârțâi din ce în ce mai tare și s-ar putea ca el, sătul de povestea asta, să-i pună punct. Nu te-ai simți mai bine dacă tu ai fi cea care pune punct? Nu mi se pare normal să stai cu el doar pentru că e vrabia din mână, nu cred că n-ai putea găsi pe altcineva care să nu considere fidelitatea doar un cuvânt.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Suferi de gelozie, ceea ce eu numesc IMP, Iubire Materială Posesivă. Este și asta o modalitate de a fi și a duce existența. Ceea ce este rău în ea, este că, cu acest iubit sau cu altul tot așa vei suferi toată viața.
Întrebare. Dacă el poartă o conversație cu altă tipă asta înseamnă pentru tine că te-a înșelat?
El este și stă cu tine, locuiește cu tine, și dacă este așa, cu tine împarte viața. Deci este al tău sub aspecte esențiale.
Sunt unii bărbați la care nu le ajunge o femeie, ei doresc să posede două sau mai multe de o dată.
Sunt unele femei ca tine care doresc ca bărbatul lor să fie propietatea lor integrală, ca un frigider sau un TV color sau cățel de casă.
Așa se întâmplă uneori într-o relație de cuplu, căsătoriți sau nu,
Unii bărbați au o viață dublă, o soție sau iubită plus încă o amantă. Nu ai dta cum să schimbi lumea sau realitatea unei astfel de situații, oricât de rău te-ai simți.
Eu zic așa. E cu tine? Stă cu tine? Împarte viața cu tine?
Se pare că da. Asta înseamnă că poate nu este al tău 100%,, ci doar 80% sau 90%. Dacă la un asemenea bărbat ca al tău, care ca și la un orangutan Alfa, i se pare că numai el are voie să facă amor cu toate femeile din trib, îi iei această libertate, există riscul ca el să te părăsească. Și ce vei face atunci? Îl părăsești pe el, pentru infidelitate conjugală, apoi dai de al doilea, care există riscul să fie la fel ca primul, și îl părăsești și pe el și te trezești singură. Eu zic că la acesta pe care îl ai conform principiului că cel mai bun, perfect iubit este acela pe care îl ai, căci restul sunt vise, să îi acorzi încrederea ta, și să îi dai libertatea de care are nevoie. Dacă vei face asta cu sufletul și comportamentul, atunci el te va aprecia ca singura femeie care îi înțelege nevoile, și nu te va părăsi niciodată.
Așa că, aplică-i regula bărbatului. iubitului, soțului ideal inventată de mine.
Bărbatul ideal aduce venitul acasă. Seara la ora 22 sosește acasă. Dacă este în delegație înafara orașului, se descurcă și el cum poate. Și dimineața înainte să plece de acasă, să îi dai o cămașă curată și chiloți curați, să nu se facă de rușine pe unde umblă.
Iar dacă vrea să te părăsească, să îl lași să se ducă.
Dacă dta vei avea o asemenea atitudine internă, un asemenea comportament, el va sta lângă tine, căci va simți lângă tine o liniște, o securitate o siguranță pe care în altă parte nu o va găsi la nici o amantă.
Dacă invers, te porți ca acum, îl suspectezi, îl controlezi, nu a încredere în el, ești în relație de conflict, că el nu se poartă ca cățelul casei, sunt șanse să se termine.
Așa că depinde ce vrei se la el și de la viață. Dacă vrei iubirea perfectă ideală totală, aceea se găsește numai în romanele de acțiune și pasiune ale secolului trecut. Așa că decide dacă vrei să trăiești viața reală sau o utopie de a ta, în care suferi acum din cauza unei convorbiri telefonice de a lui.

| Freya1 a răspuns (pentru sadrian46):

Nu cred ca e normal ca bărbatul să aibă amante pentru ca asa este construită lumea. Daca iubești nu înșeli.
Cum sa ii calce chiloți si camasile după ce a înșelato si si-a batut joc de ea doar ca sa ramana cu ea.Dar ce o fi el? Ultimul bărbat de pe planeta?

| sadrian46 a răspuns (pentru Freya1):

Nu este normal dar statistic se întâmplă. C
---
Almost one-quarter of men (23.2%) and 19.2% of women indicated that they had ‘‘cheated’’ during their current relationship
(i.e., engaged in sexual interactions with someone other than
their partner that could jeopardize, or hurt, their relationship)
---
(https://kinseyinstitute.org/pdf/Infidelity%20in%20hetero%20couples.pdf)
Deci un bărbat din 4 din bărbații chestionați au trișat.
Astfel, dacă renunți la acest bărbat, și mai testezi o relație cu alții, cam unul din 4 ai șanse să fie 100% fidel.
Dacă dta consideri asta normal sau anormal, asta este o realitate.

| Plato a răspuns (pentru sadrian46):

Ce prostii mai poti vorbi. Pana acum erai decent in mizerie, dar ce zici acum e incomensurabil de tâmpit.

Cum adica, domnule, sa accepte ca are si alte femei? Oare chiar asta ii spuneti si fetei/nepoatei?

Ala numai barbat nu se numeste. Doar un ratat infect isi poate insela partenera. Doar o proasta ar accepta asa ceva, nicidecum o femeie normala, demna.

Asa vorbesti despre relatii, zici ca barbatul e zeu si femeia sa-l preaslaveasca, sa se bucure ca ii arunca un os, din cand in cand.
Ce zici e incredibil de misogin, de libidinos, de jegos.

| Freya1 a răspuns:

Eu cred si consider ca nu mai are rost sa iti bati capul.Tu nu ai de unde sa stii daca doar a vorbit cu fata aia sau chiar aveau o relație. Poate se mai si întâlnea sau etc pentru ca nu cred ca un om ce doar vorbeste pe internet cu o altă fata devine indecis în as lasa iubita pentru ea, trebuie să se fi si intalnit si sa isi fi petrecut timp cu ea ca sa poata sa ia o decizie asa drastică.
Nu vreau sa te fac sa devi paranoică, dar chiar cred ca daca a facut asa o sa mai faca si nu merita sa suferi pentru un astfel de om.Eu consider că te-a înșelat si asta nu se iartă.

| Andreeush a răspuns:

Observ că tu nu te respecți deloc.
De ce stai cu cineva care știi că te înșeală?
Oricât ai iubi pe cineva trebuie să ai un pic de orgoliu.
Dacă el nu te lăsa să te uiți în telefonul lui tu de ce îl lăsa-i pe el să se uite în telefonul tău?
Ar trebui să te gândești bine ce vrei să faci, îți pierzi timpul cu el după părerea mea.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu cred că doar au vorbit și sincer, nu cred că oricine poate să înșele. Dacă ăsta e felul tău, o sa faci asta mereu, orice păpușa ai avea lângă tine. Deci dacă l-ai prins o dată, adio, nene. E normal să nu mai ai încredere. Eu în locul tău nu m-aș mai chinui și i-aș spune pa-pa.

| Plato a răspuns:

Eu efectiv nu imi pot explica cum naiba mai stai cu el.
Tu ce reprezinti? Adica alege dintre tine si ea? Tu esti 0, un obiect pe care il tine daca vrea, daca nu ii da drumul?

De unde atata naivitate si lipsa de respect de sine?
E imposibil sa aveti un viitor impreuna.
Sa nu te superi ca iti zic, dar esti foarte proasta daca ramai cu el. Nu-ti zic sa te jignesc, ci sa realizezi ce tampenii faci.
Cum sa accepti, măi, fato, sa fii la dispoziția lui? Adica sa aleaga el pe cine vrea, ca si cum iti face o favoare. Tu esti doar o optiune, un obiect usor de inlocuit.

Ma sperii cu naivitatea ta. Revino-ti, trezeste-te.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi se pare de **** sa va luati telefonul unul altuia.
mai mult n-am citit.

| Anonimmmmaaa a răspuns:

Eu as zice sa pui punct relației.In primul rând daca te iubește cu adevarat nu ar trebui sa umble cu alte fete.Si din moment ce ți-a zis sa nu mai umblii in telefonul lui era clar ca vorbește cu cineva.Eu as zice sa pui punct, poate el cu acea tipa au o relație și tu nu stii iar el doar te folosește in acest moment.Dar nu stiu poate te iubește dar ma înșel... Dacă te ar iubii nu ar vorbi cu diverse fete...Fa ce simți.

| Oliviaaaa explică:

Tipa aia are iubit acum deci clar nu poate avea o relație cu ea și mi-a spus că a fost doar un moment de rătăcire și că mă iubește și că pe ea a vrut doar sa o aiba o noapte și atat dar desi îl iubesc simt ca ma pierd tot mai mult pe mine si ma gandesc cum ar fi sa nu mai fiu cu el.