| maria683 a întrebat:

Bună, acum cam o lună si ceva, mi-am facut inca o gaură in ambele urechi, m-am chinuit cam o sapt 2 pana mi-au trecut, mi se umflase, asa cum e normal, dar scosesem cerceii o zi 2 si se trecuse, ii scoteam de 2 ori pe zi, dadeam cu spirt, aveam grija de ele, in fine, dupa mi-au dat semn de vindecare, nu mai aveam pb, dupa ceva timp, mi-am facut a treia gaura in ambele, tot asa m-am chinuit putin, dar s-au vindecat aproape. Mentionez ca le-am facut corect, adica m-am dezinfectat si tot ce trebuie, dar gaura acasa e acasa, in fine, dupa ce aproape s-a vindecat, am pus niste cercei de aur in gaura recentă de sus si dupa o zi, incepuse sa ma doară. Prima gaură pe care am facut-o in urechea stanga, celelalte nu mai am pb cu ele si mi s-a umflat si am coptură dar nu curge si asta ma ingrijoreaza. Coptura se vede, dar este stransa in jurul gaurii si in fată si in spate, ca si cum ai avea o bataie de la adidasi, nu stiu cum sa zic si e umflat, ma doare tare si nu stiu ce ar trebui sa fac, din moment ce coptura nu curge, nu cred ca e bine, sau poate imi va trece, dar imi fac griji. Gen daca cercelul l-am pus in a 3 a gaura, nu stiu de ce a 2 a a patit asta, asa au facut si celelalte, a curs putina coptura, am dat cu spirt si s-a vindecat, dar nu stiu, ce pot sa fac. Daca a mai patit cineva, orice sfat m-ar putea ajuta, ce e de facut ca sa curga coptura, sa se dezumfle sau orice. FUNDAAA big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, incearca sa iti dai cu Baneocin, este unguent. Am avut 10 cercei in ureche, pe mine m-a ajutat mult Baneocinul. Sanatate! happy

| maria683 explică (pentru anonim_4396):

Mi s-a vindecat, sanatate happy

3 răspunsuri:
| Ariana131 a răspuns:

De ce ai ales sa ți faci acasă? Eu când mi-am dat gaura m-am dus într un magazin unde avea cerceii și doamna de acolo avea și un pistolaș special pentru a da gauri in ureche. Eu la 2 săptămâni cred ca am pățit la fel, nu mai puteam sa scot cercelul și imi curgea sânge în fiecare zi, dar m-am dat cu apa oxigenata, nu cu spirt. Dacă nici în zilele viitoare nu ți de dezumfla, du te la medicul de familie, nu poți sa o spargi tu acasă, si cel mai probabil îți va da un unguent și o perioada nu o sa mai porți cercelul, si îți va cere sa porți cercel medicinal

| maria683 explică (pentru Ariana131):

Am tinut mereu o bucatica mica de srevetel umed in spirt si am pus o pe ureche, ca sa acopere si fata si spatele urechii, am tinut chiar si aseara inainte sa ma culc, azi de dimineata am pus mana si parcă nu mai este atat de umflat, si nu ma mai doare nici foarte tare, dar problema inca e aceeasi, oare sa tin spirt in continuare? sad