| Amalia2305 a întrebat:

Acum cateva luni am cunoscut un baiat pe care la inceput pot sa spun ca nu-l suportam si nu mai stiam cum sa scap de el,insa cu timpul am ajuns sa tin la el (probabil si pentru ca mi-a fost alaturi desi l-am respins si i-am fost si eu alaturi la randul meu). In ultima luna ne certam zilnic,insa fiecare cearta incepea fie de la gelozia lui sau a mea,fie de la chestii minore (prostesti), iar dupa fiecare cearta imi demonstra cumva in vreun fel ca tine la mine si ca desi exagereaza uneori cu anumite lucruri ii pare rau si regreta. Pana aici totul bine, vorbeam zilnic cu orele la telefon, sms o gramada, ne vedeam odata la 2 zile(daca nu chiar zilnic). Problema este ca ai lui sunt desparititi,iar el a plecat la tatal lui,in Anglia pana la vara sau chiar la toamna ( nici el nu stie sigur). Este acolo de cateva zile si vorbim foarte,foarte rar si chiar super putin,asa ca el mi-a zis ca ar fi mai bine sa ne despartim acum cat ne mai intelegem bine,caci in curand o sa apara certurile si nu o sa fie certuri ca cele obisnuite datorita distanteii mari dintre noi.Mi-a zis ca o sa ne certam din cauza geloziei lui,deoarece el este o fire posesiva,ii place sa stie unde sunt, cu cine sunt, ce fac, chestii de genul si el isi imagineaza tot timpul ca vorbesc cu alti baieti pentru ca a intrat odata pe facebookul meu si chiar si prin telefon a vazut niste conversatii cu niste baieti. Baieti cu care sunt doar AMICA sau colega, insa el se supara oricum si nu intelege ca nu am cum sa nu mai vb cu absolut niciun baiat si ca am renuntat sa vb cu multi baieti de cand sunt cu el intr-o relatie. Este o fire incapatanata de fel si nu stiu cum as putea sa-l fac sa aiba incredere in mine cat timp este plecat date fiind conditiile in care vorbim relativ rar fata de cum vorbeam inainte de plecare. Voi ce ma sfatuiti sa fac? Funda celui care chiar ma ajuta cu un raspuns sad :*

P.S. : Eu anul acesta fac 18 ani, iar el face 21, daca conteaza asta la ceva.

Răspuns Câştigător
| MarianWLF a răspuns:

Ok, si eu ma mai certam cu fosta prietena dar nu chiar asa, ai o relatie sau te urmareste fbi pana la urma, trebuie sa-ti dea libertate, mai ok e prietenul tau dar asta nu inseamna ca nu mai trebuie sa vorbesti cu nimeni din cauza asta, poti vorbi cu un baiat ca de la prieten la prieten si el nu mai trebuie sa exagereze chiar asa cu gelozia, aveti o relatie dar daca nu e incredere cu ce rost?
Trebuie sa aiba incredere in tine nu sa-si bata joc de tine si sa te faca sa te simti rau prin geloziile lui.
Nu am dreptul sa iti spun sa fi de acord si tu cu despartirea, iti spun doar sa echilibrezi balanta, o relatie nu are rost daca exista numai cearta, neincredere si gelozie, depinde de tine ce vrei sa faci, relatie exista sa te faca fericita nu suparata, eu nu as putea sa fac asa gesturi.
Sper ca iti dai seama ce e de facut, mult noroc si ai grija pe cine ti langa tine, viata e scurta bucura-te de ea nu o irosi pe momente triste, pa pa.

1 răspuns:
| Bxb_Gabytza_1991 a răspuns:

Pai tipu` cu care stai seamana exact cu prietenul meu si povestea cu baietii seamana aproape de tot, tot seamana in afara de plecatu` din tara... In mod normal nu te'as sfatui sa te desparti de el, dar daca este plecat din tara, relatzia nu poate continua asa, mai ales ca imi imaginez cat de gelos este... In conditziile astea, ori stati impreuna (si fizic) ori separat! Sper ca ai intzeles si ca te'am ajutat!