| Adelyna06 a întrebat:

Bună, acum incep si eu sa pun la suflet acele "glumiţe" făcute de copiii.
Am 1.50 si 68 kg, sunt grasa, toti isi bat joc de mine spunandu-mi ca am crescut in lăţime, nu în înălţime, imi spun că sunt urâtă, mă scuipă, până si cei de a 5-a mi se adreseaza cu "fă" nu mai suport lumea in care traiesc... am reusit in vara sa slabesc 7 kg, iar cand a inceput scoala si toti au inceput sa-mi spuna tot felul de cuvinte urate despre mine, m-am ingrasat 4kg pentru ca refuz sa ies din casa, stau toata ziua pe un scaun, ori in clasa, ori in fata pc-ului.

Răspuns Câştigător
| Vikaa a răspuns:

Prin aceeasi chestie am trecut si eu, acum sunt slaba si le dau cu fit alora de-si bateau joc de mine.
aveam 13 ani si vreo 90 kg, in 6 luni de sport calumea am ajuns sa dau toti ratatii pe spate, am fost si la nutritionist, desigur.Chestia cu ''fa'' nici eu nu suport, dar nu ii bag in seama.Du-te la un bun nutritionist si respecta ceea ce iti zice, cat despre restul lumii, lasa sa se comporte asa, cand o sa ajungi sa ai un trup de invidiat vor ajunge sa intoarca capul dupa tine si sa te pupe-n dos, dar tu frumusel ii vei evita.Invata sa te respecti, esti perfecta asa cum esti, nu te lasa jignita de niste persoane cu un suflet urat, degeaba in afara sunt frumosi daca inauntru is urati.Esti frumoasa in felul tau;*

Răspuns Apreciat de Editori
| CiobotaruValentin a răspuns:

Bună.
Am trecut printr-o perioadă în copilărie şi am trecut peste aceste lucruri, încercând să mă menţin la un anumit regim alimentar impus de mine, gen nu vreau să mănânc dulciuri luna aceasta, nu vreau să mănânc cu pâine felurile de mâncare. Şi ar mai putea fi regimul prin eliminare, în fiecare zi sau săptămână reduci cu 1 fiecare aliment ce-ţi face rău, spre exemplu dacă mănânc 5 prăjituri pe zi, de săptămâna cealaltă mănânc 4 şi tot aşa. Ai mai putea să încerci să faci un sport, să alergi, să faci nişte exerciţii, e gratis. Daca nu, mergi la nutritionist. Eu am avut astfel de probleme şi cu familia care făcea glume pe seama mea. Încearcă să te consideri frumoasă tu, fără să-ţi pese de părerile lor. Caută-ţi prieteni care să te accepte şi să te facă să te simţi bine în pielea ta. Dacă acum spre exemplu eşti la şcoala generală, în viitor vei fi la liceu şi vei scăpa de colegii pe care îi ai acum, acolo vor fi alţii şi tot aşa. Noi în general ne complicăm vieţile, aşa că încearcă să-ţi uşurezi viaţa confortându-ţi-o prin a avea prieteni, apropiaţi cu care să te simţi bine, să vorbeşti ce vrei, să te accepte, ca părerea lor bună să facă ca subconştientul tău să înţeleagă că nu e un capăt de lume.
Sper că te-am ajutat şi îmi pare rău că te simţi prost datorită vorbelor, te încurajez şi sper să fi bine.

3 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| aimullah123 a răspuns:

De unde sa incep?
Cel mai important lucru in toata problema asta este sa nu te intereseze ce zic altii despre tine. Ei nu cunosc cum esti tu cu adevarat deci nu au dreptul sa te judece. Asta inseamna ca parerile lor proaste despre tine sunt irelevante.
Copiii te judeca foarte mult asta e. N-ai ce face.
Cat despre faptul ca te scuipa si iti zic "fa" aici e o mare problema.
Parintii tai trebuie sa stie despre asta. Dirigintele trebuie si el anuntat.
Un astfel de comportament denota o proasta educatie.
Acum, facand abstractie de marlania colegilor tai, tu trebuie sa te iubesti pe tine. Oricum ai fi, tu trebuie sa te iubesti pentru esti singura persoana care poate face asta cu adevarat.
Micile defecte precum greutatea si inaltimea (care nu sunt defecte dar asa am decis sa ma exprim) nu ar trebui sa te consume asa de mult pentru ca:
1) Greutatea corporala ti-o poti modifica tu, asta depinde doar de tine, dar nu vei face nimic stand cu fundul pe scaunul de birou toata ziua. Ai nevoie de activitate, primba-te, alearga, fa ceva miscare!
2)In inaltime vei creste mai mult in liceu.
Tu trebuie sa ai vointa sa slabesti daca asta iti doresti, fara sa ii iei in seama pe cei din jurul tau. Tu faci asta pentru tine, nu pentru ei.
Daca iti doresti cu adevarat vei reusi, dar daca nu iti doresti cu adevarat, slabe sanse.
Ai nevoie si de rabdare pe langa ambitie si vointa big grin
Este recomandat sa nu dai jos mai mult de 4kg pe luna.