| Alina16666 a întrebat:

AJUTOR. Azi am vorbit cu o doamna in legatura cu achizitionarea unor catelusi. Si dansa a cerut plata inainte de sosirea catelusilor prin western union. Insa eu m-am prins de asa zisa 'teapa'. Am numarul de telefon al dansei si ma intreb daca este vreo metoda prin care sa ii aflu adresa. Ii stiu orasul insa am nevoie de adresa. As putea depune o plangere la politie? Se poate duce politia sa ii 'investigheze' casa sa vada daca aceasta detine cateii? Nu am nici un fel de dovada ca dansa este o furacioasa, nu mi-a furat banii ( nu am fost destul de proasta sa ii trimit) dar ma intreb daca se poate face ceva in privinta asta. Exista consecinte? I-am spus doamnei ca o sa depun o plangere impotriva ei. Dansa mi-a spus ca 'asumatia' mea cum ca nu are cateii si fura oamenii pe internet, poate fi pedepsita penal. Este adevarat?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu se duce politia acasa sa ii verifice cainii si nici nu are ce sa ii faca atat timp cat nu exista o fapta.

| christall a răspuns:

Daca faci plangerea trebuie sa si probezi. Daca nu te-a furat nu exista fapta. Ea te poate acuza de calomnie daca o acuzi de furt si nu e vinovata.