| goddess a întrebat:

Buna all
Am 15 ani iar parintii mei s-au despartit cand aveam 7 ani. Dupa ce tata a plecat nu a mai dat nici un semn de viata din cauza ca nu ii pasa de mine.Relatia dintre mine si mama era una dezastroasa si pe zi ce cresteam era tot mai urata. Dupa un an de la plecarea tatalui mama a inceput sa iasa cu barbati de care mie chiar nu imi placea.Nu stiu de unde putea gasi asa oameni straight face, la varsta de 10 ani ea si-a gasit un prieten la care dupa 3 luni de relatie s-a mutat la noi.In primul an a fost mai okay dar dupa aceea el a inceput sa-si arate adevarata fata iar zilele de betie si bani pierduti in cazinouri erau ne absente.Nu stiu cum a reusit parca ar fi vrajit-o sa ma scoata din ochii ei complet iar eu am crescut mai mult fara tara si fara mama happy. Ii spunea sa ma deie la casa de copii, ii spunea sa nu ma lase afara si mai multe pe care nu doresc sa le discut acum dar daca va uitati la intrebarile mele gasiti acolo mai multe(daca sunteti curiosi). In sfarsit dupa 5 ani de chin pentru. mine ei s-au despartit in augustul acesta care a trecut iar eu am inceput sa ma linistesc si sa ma pot concentra la scoala etc. Dar ea si-a gasit un nou prieten pe care nu il privesc cu foarte multa ura(dar nu as accepta pentru nimic in lume inca unul in casa). Ea e schimbul 2 saptamana aceasta si m-a sunat la ora 3 sa imi spuna ca va veni noul ei prieten la noi, iar eu socata si nervoasa ii zicbig grina ce sa caute la noi? Ce sa faca el aici pana vii tu?(ea urmeaza sa vina la ora 00 acasa), i-am mai spus: nu are casa sau ce? Si ea a inceput sa se balbaie pentru ca i-am inchis gura si a inceput sa-mi reproseze ca bine ca eu cand cer ceva ea imi poate da iar eu am spus: evident, da nu poti compara ceea ce cer eu cu asa ceva.Nu are ce cauta la noi. Iar apoi vazand ca eu nu accept a inceput sa ma injure si sa strige sa ma duc naibii si apoi a inchis. Iar eu am inchis usa apartamentului si am lasat cheia in usa(el are cheia de la apartament). A venit la 3 si un sfert si am mers sa-i deschid(el cred ca stie ca nu am vrut sa vina) a zis daca poate sa intre ca are ceva sa ia, i-am zis sa intre si i-am zis ca ea nu e acasa si ce face el aici pana vine ea? si a zis ca nu sta si am plecat in camera(daca avea de gand sa ramana chemam politia deoarece el nu locuieste cu noi si nu are ce cauta aici in lipsa mamei, am dreptate?).
Intotdeauna cand venea vreun prieten la maicamia(ma refer la iubit) sau vreun barbat sau ruda din partea iubitilor ei ma simteam prost si invizibila ca si cum as fi fost intr-o casa de necunoscuti ne bine venita.
De mica mi-a placut sa fiu mai singura sa nu am iubit nu ca as fi urata deoarece am avut iubiti si sunt baieti care ar vrea sa se intalneasca cu mine dar eu nu vreau pentru. ca mi-e bine singura si chiar daca ar fi sa am un prieten as vrea unul cu care sa am o relatie serioasa si cu cativa ani mai mare happy.
1)Am procedat corect ca l-am facut pe iubitul mamei sa plece la el acasa?
2)Credeti ca e normal sa ma simt asa cand in casa e vreun barbat? Poate fii din cauza ca am crescut fara tata?
3)Ar trebuii sa vorbesc cu psihologul scolii sau cineva despre asta?
Multumesc, dau fundita. O zi buna happy

Răspuns Câştigător
| VeronicaLL a răspuns:

Draga mea,
Povestea ta e tulburatoare. Evident ca ai procedat corect nelasandu-l pe iubitul mamei tale sa stea fara sa fie mama ta acolo. Da si la a doua intrebare, este normal. Toti ne-am simti ciudat in special ca este vorba de un barbat strain. Nu are nicio legatura ca ai crescut fara tata (este vorba de o nesiguranta a caminului pe care nu o ai din cauza ca mama ta este putin inconstienta). Si tot da, la a treia intrebare, vorbeste cu cineva in care ai incredere si care poate sa faca ceva fara sa afecteze relatia cu mama ta.

Sfatul ar meu fi ca, prima data sa incerci sa ai o discutie cu ea, dar fara tipete (chiar daca ea va ridica tonul), fii tu cea inteleapta (oricum, observ cu admiratie ca esti deja). Spune-i calm, ca nu esti impotriva ca ea sa-si gaseasca pe cineva dar sa nu faca greseala sa ii trimita acasa (cand esti singura). Ca nu te simti in siguranta cand nu este acasa.
Iti doresc sa ai multa putere, isteata vad ca esti si te felicit ca ai luat atitudine, chiar si scriind aici, pe TPU.

| goddess explică (pentru VeronicaLL):

Multumesc foarte mult pentru raspunsul tau big hug ori de cate ori vad ca o persoana asa ca tine imi da curaj si sfaturi bune ma simt mult mai bine. O seara buna sa ai :*

| VeronicaLL a răspuns (pentru goddess):

Ma bucur ca ti-am fost de ajutor!

4 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa povestesti cu un psiholog despre asta, te va asculta si iti va da sfaturi

| goddess explică (pentru mona):

Asa voi face, multumesc mult big hug kiss