| pysy_5828 a întrebat:

Buna all. Deci, sa incep cu inceputul. Am 56 de kg si vreau sa slabesc cam 5-6 kg. Tin sa va spun ca nu mananc mult, o masa pe zi. Dar in schimb mananc foarte multe dulciuri si frumez un pachet jumate de tigari pe zi. Cum as putea slabi? Stiu ca trebuie sa nu mai mananc dulciuri multe. Un raspuns bun primeste funda. kiss kiss kiss Ms

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Pysy,eu dieta nu-ti voi spune.DAR, faptul ca mananci o singura data pe zi e o problema.Stii,trebuie sa mananci cel putin doua mese principale si 2-3 gustari ca sa iti pui metabolismul la treaba, sa aiba loc arderile de calorii in mod cat mai eficient.Organismul uman este pe cat de complicat pe atat de smecher, el cauta sa ne convinga sa-i dam cat mai multa mancare in timp ce noi vrem sa slabim.Cand ii dai mancare mai des organismul se bucura,e convins ca ne-a pacalit-tu da-i un mar, o para, un fruct dulce.Mesele principale mananca-le fara paine, doar salata de orice si carne.Nu cartofi prajiti, nu orez.Bea multa apa, cafea, lichide fara zahar sau sucuri de fructe stoarse in casa.Mananca oua ochiuri,fierte sau omleta, au vitamine de care nu te poti lipsi. Daca iti plac dulciurile, mergi la magazinele naturiste si ia-ti batoane(bar) dietetice.Inlocuieste zaharul cu zaharina, dulciurile de orice fel cu fructe.Eu in acest mod am slabit de la 84 de kg la 67. Daca chiar nu rezisti fara paine, ia paine neagra, cel mult 2 felii pe zi.Mananca dimineata cat vrei tu, un mar la 10, pranzul nu prea consistent, pe la 17 o para si gata nu mai mananci.Bea lichide.Mananca seminte. Abia a doua zi mai mananci.Nu bea alcool.Si in doua saptamani ai scapat! Bafta multa! Te pup.

2 răspunsuri:
| BoomBoomToxic a răspuns:

Luni:
mic dejun: cafea neindulcita si o portocala
pranz: 2 oua fierte, o rosie si un castravete
cina: salata de legume si o friptura de vita.

Marti:
mic dejun: cafea si o felie de paine prajita
pranz: sunca presata si un ou fiert
cina: friptura de pui.

Miercuri:
mic dejun: cafea si o lamaie
pranz: 1 ou fiert si o salata verde
cina: salata de legume si un ceai de tei.

Joi:
mic dejun: un corn cu vanilie si un ceai verde
pranz: salata de legume si un pahar cu suc de portocale
cina: 2 mere si supa de legume.

Vineri:
mic dejun: o felie de paine de secara si o cafea
la pranz: supa de legume si un ceai verde
cina: gratar de vita si un pahar cu suc de morcov.

Sambata
mic dejun: un pahar cu lapte degresat si o feliuta de paine prajita
pranz: salata orientala si un ceai verde
cina: peste la cuptor cu multa zeama de lamaie.

Duminica
mic dejun: ceai verde si sunca presata
pranz: piept de pui
cina: friptura de vita si un ceai de tei.

Pentru rezultate cat mai eficiente alergati jumatate de ora pe zi si beti aproximativ 2 litri de apa plata.

Ziua 1:

- se consuma doar fructe, cu exceptia bananelor si strugurilor, in orice cantitate. Se poate manca amestec de fructe la orice ora.

Ziua 2:

- se consuma doar legume, conservate, fierte sau crude - spanac, fasole verde, varza, mazare, cartofi, rosii, castraveti, etc.

Ziua 3:

- se consuma doar lactate - lapte degresat, iaurt degresat, branza degresata, cascaval, etc.

Ziua 4:

- se consuma doar carne la gratar sau fiarte - piept de pui, carne de rata, etc.

Ziua 5:

- se consuma doar peste la gratar sau fiert.

Ziua 6:

- se reia ziua 1, cand se consuma doar fructe, in combinatie cu ziua 2, cand se consuma doar legume.

Ziua 7:

- la alegere, se reia o zi din cele 6 precedente.

Luni:

Mic dejun: cafea sau ceai fara zahar + un fruct
Pranz: 100 g orez fiert + 2 rosii
Cina ( nu va fi luata mai tarziu de ora 18:00 ): salata de legume cu putina sare si ulei, dar cu multa lamaie + un ceai cald, neindulcit.

Marti:

Mic dejun: cafea sau ceai fara zahar + 2 oua fierte
Pranz: salata de rosii si castraveti + 200 g pui la gratar
Cina: un iaurt mare, simplu sau cu fructe.

Miercuri:

Mic dejun: cafea sau ceai fara zahar + un fruct
Pranz: 200 g peste la gratar sau fiert + 2 rosii
Cina: o farfurie supa + o felie paine prajita

Joi:

Mic dejun: cafea sau ceai fara zahar + 2 oua fierte
Pranz: 150 g vita/pui/peste la gratar + 1 felie paine prajita
Cina: 150 g orez fiert + un iaurt mare, simplu sau cu fructe

Vineri:

Mic dejun: Mic dejun: cafea sau ceai fara zahar + un fruct
Pranz: o farfurie supa + o felie paine prajita
Cina: 100 g paste + o cana ceai cald fara zahar

Sambata
Mic dejun: cafea sau ceai fara zahar + 1 felie paine prajita
Pranz: 100 g gratar + salata de legume
Cina: 2 fructe

Duminica:

Mic dejun: cafea sau ceai fara zahar + un fruct
Pranz: supa de legume + 150 g pui/peste/vita la gratar
Cina: un iaurt mare, simplu sau cu fructe.
Recomanda unui prieten

| NascutSaFiuTrist a răspuns:

Clar, sonya merita funda.