| anonim_4396 a întrebat:

Buna all! Promit ca dau funda!
Va rog sa-mi ziceti si mie vegetatia fauna si solurile EUROPEI! Va rog mult d tot! Merci anticipat!

Răspuns Câştigător
| NekoMiku a răspuns:

Mai mult de 50 de parametri a speciilor de faună vegetaţie, sol şi sol au fost studiate la 27 non-regenerate siturilor miniere mesaj de vârstă diferite (1-41 ani), situat în apropierea oraşului Sokolov (Republica Cehă). Un substrat lut alcalin (pH 8.5) fac obiectul unui dumping a fost în grămezi; pH-ului său şi conţinutul de calciu şi sodiu disponibile a scăzut în timpul succesiune. Carbon total şi azot, potasiu disponibil şi fosfor solubil în apă a crescut cu vârsta succesorale în creştere. In stadiile precoce, adică înainte de instituirea unui strat de arbust, solul vegetal s-a format în principal din materialul fac obiectul unui dumping prada. În arbuşti dominată de site-uri (14-22 ani), rezerva de gunoi de pe suprafaţa solului a fost mai mare decât producţia anuală gunoi, şi un strat gros de fermentare a dezvoltat sub stratul de nisip care indică aşternut descompunere lentă şi solului amestecare. În parcele mai mari (24 de ani sau mai mari), un strat de humus s-a format şi grosimea stratului de fermentare a scăzut. Microstructura analiza a indicat faptul că activitatea de râme, şi anume de amestecare a straturilor organice şi minerale, a jucat un rol principal in formarea stratului de humus. Nr grup de fauna solului preferat stadiile incipiente succesorale, dar tardigrades, nematozi bacteriophagous şi fungivorous, şi dipterans microsaprophagous, au fost tolerante la aceste etape. Densitatea de mai faunei bresle a crescut în etape intermediare, cu strat gros de fermentaţie. Pauropods şi testate amoeba a ajuns la cea mai mare densitate pe aceste site-uri. Bresle Macrosaprophagous a speciilor de faună solului, cel mai important pentru descompunerea aşternutului de paie şi sol de amestecare, atins cea mai mare densitate lor în cele mai vechi site-uri. Două grupuri separate în mod clar de site-uri s-au distins în funcţie de clasificarea TWINSPAN de vegetaţie. Primul grup a inclus site-uri 1-23 ani, dominată de plante ruderale. Site-uri 24-41 de ani au fost grupate în al doilea grup, specii de pădure şi păşuni au fost mai frecvente aici. Prezenţa stratului de humus a fost selectat printr-o analiza discriminantă ca cel mai puternic predictor de a discrimina între aceste două grupuri. Toate componentele considerate ecosistemului, adică sol, fauna solului, şi a vegetaţiei, a trecut prin schimbări substanţiale în aproximativ 25 de ani de succesiune şi modificările acestora au fost corelate reciproc.

| DarQueen a răspuns (pentru NekoMiku):

Tu ai citit ce scrie aici? Holly crap...

6 răspunsuri:
| DarQueen a răspuns:

Dada, stia tu flexată că sigur o să primeşti răspuns.
Doamne, ţi-e lene să cauţi în cartea de geografie sau pe net?
A, da, NU se fac teme pe TPU!
Oare de ce am senzaţia că o spun degeaba?

| ImHereForYou a răspuns (pentru DarQueen):

Bah Borăcime! Yo nu-mi fack tema acum! Eram si eu curioasa sa stiu!
Nu mai comenta daca nu stii!

| DarQueen a răspuns (pentru ImHereForYou):

Wow, ce frumos ştii să vorbeşti...nu te supăra că te reclam happy
A, da, şi scrii,..., inteligent.

| NekoMiku a răspuns:

Cred ca asta nu?