| anonim_4396 a întrebat:

BUNA! Am 11 ani si sunt in clasa a 5 a si am o problema mica pentru voi, URIASA pentru mine. Deci... vineri ne-a spus ca nu ne-a putut corecta toate tezele de la romana ( joi am dat teza ) si a zis ca a corectat jumatate din ele si ca nu a gasit nota mai mare de 9 pana acum sad Si s-a uitat la mine cand a zis asta. a zis ca acum trebuie sa corecteze "tezele elevilor mai buni" si eu nu cred ca ma enumar printre ei,da, ma pricep la romana dar daca s-a uitat la mine cand a spus de 9 m-am intristat pentru ca imi doream enorm un 10 sad. A zis ca se astepta la mai multe de la uni copii care-au luat 9 crying. Ce credeti? Eu ma simt foarte prost si ma simt si trista de asemenea, ce-as putea face? N-am avut tupeu s-o intreb pe doamna daca mi-a corectat teza si imi era si frica de rezultat oricum. daca e 9 ..sad. Pentru ca la alt test am luat 8 si vroiam sa ma revansez cu un 10 si acum ma simt asa de prost. ca nu cred ca am luat 10 si + ca stiu ca am avut greseli dar mai mult de 3 greseli n-am avut si-am sperat la un 9.50 sad. Dar.da. sad Intrebarile sunt :
1. Ce credeti despre intamplarea mea?
2. Ce nota credeti c-am luat?
3. Cum sa scap de aceste emotii si de faptul ca ma gandesc 24/24 la nota, daca va fi 9 voi fi distrusa crying.

FUNDA celui care-mi raspunde la toate cele 3 intrebari. happy

Răspuns Câştigător
| BiancaTPU2020 a răspuns:

1. Pai, si profesoara mea se uita la mine de fiecare data cand vorbeste de copii buni ai clasei. Cine stie, poate nu ti-a corectat-o si in cealalta grupa a celor buni esti si tu, si cine stie, poate iei un 10 sau cel putin 9.50.
2. Nu stiu sigur ce sa zic despre nota ta. Eu zic ca ori iei 9, ori 9.50, ori chiar 10. Daca iei un 9 pe langa 8-ul ala, mai ai timp sa mai iei o nota ca sa-ti indrepti cat de cat media.
3. Pai, fi atenta. Gandeste-te la faptul ca poate nu ti-a corectat lucrarea si poate vei lua nota dorita. Nu ai de ce sa fi distrusa din cauza unui 9, pentru ca nimeni nu e asa perfect incat sa ia 10 pe linie la orice materie... Nu poti sta toata viata sa plangi ca ai luat un 9 si astea. Mai distreaza-te si tu!

| anonim_4396 explică (pentru BiancaTPU2020):

N-am prieteni. Chiar numai stiu ce inseamna cuvantul "distractie'. Toate prietenele mele cu care ma distram s-au mutat in tari straine.

| anonim_4396 explică (pentru BiancaTPU2020):

Am zis ca la mine s-a uitat cand a spus de nota 9. sad

| Aleqa a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu conteaza ca nu ai prietene. Poti sa-ti faci altele oricand. Si lasa chestia ca s-a uitat la tine... Poate insemna ca inca nu ti-a corectat lucrarea si mna.
Poti sa incepi sa citesti carti si sa faci exercitii, pentru ca sigur vei lua o nota buna si acum si mai tarziu.
Stai linistita ca totul va fi bine!kiss

| anonim_4396 explică (pentru Aleqa):

Sper. Da Doamne sa fie asa sad

| Aleqa a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu sper ca te-am ajutat cat am putut, si sper ca te-am facut cat de cat sa fii mai optimista. Daca iei un 9 nu e sfarsitul lumii. Stai linistita ca nu te omoara nimeni.

11 răspunsuri:
| wforweirdo a răspuns:

Tu te auzi vorbind? "Dacă va fi 9 voi fi distrusă" Serios?!
Cred că exagerezi, de parcă 9 n-ar fi notă bună, e notă foarte bună. Nu-ți consuma nervii degeaba, cine știe, poate chiar ai luat 10. N-ai de unde să știi, așa că nu te mai distruge pentru o amărâtă de notă. Nu e bine să fii așa frate, dacă tu faci așa pentru o notă, gândește-te cum te vei comporta când vei păți ceva chiar rău de tot? Astea nu-s probleme pentru care să-ți faci griji.

| anonim_4396 explică (pentru wforweirdo):

Romana e cam singura materie la care am atatea pretentii * si franceza,engleza, desen, muzica, religie, civica"* in rest(cele pe care NU le-am enumerat mia sus) sunt V.A.R.Z.A,adica = tehnologie, geografie, istorie, matematica...

| wforweirdo a răspuns (pentru anonim_4396):

Și dacă ai luat 9 la teză e așa greu să-ți scoți media, să-ți iasă 10? E okei...

| anonim_4396 explică (pentru wforweirdo):

Cam da! PENTRU CA MAI AM UN 8 SI-UN 10 PE LANGA.
Deci. ar veni asa:
(8+10):2=18:2=9.3=27+9= 36:4=8,4. Ce nota frumoasa am. crying

| wforweirdo a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi mai ai nevoie de note, câte ore ai pe săptămână? O să ai vreo 4-5 note până la sfârșitul semestrului.

| BiancaTPU2020 a răspuns:

Sincera sa fiu cand am citit daca va fi 9 voi fi distrusă pai ma gândeam cum sa fii distrusa adica 9 e o notă foarte buna, eu in clasa a 5a am luat la teza de la romana 7 iar la matematică 6 dar asta nu este un motiv de plans cu timpul o sa iti reglezi notele si vei fi din ce in ce mai bună. Eu dupa ce am aflat notele in clasa a 6a m-am pus pe invatat si am luat numai 10.