| iHaveYourKiss a întrebat:

Am 12 ani. adica implinesc 12 si nu mai suport sa stau cu mama mea si cu bunica.Mama de abia mai stie cati ani am si ce clasa sunt si de cand si-a facut un cont pe netlog sta numai cu barbati si eu parca sunt o carpa care trebuie aruncata la gunoi.Cred ca vreau sa ma duc la tata dar nu prea stiu cum sa fac. Va rog ajutati-ma. Sa plec? Sau sa raman? Fundita.

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Înainte de a pleca stai cu mama ta de vorbă, deschis, spune-i ce simți și ce vrei să faci. Nu trebuie să te neglijeze stând pe site de socializare, educația ta trebuie să fie pe locul unu în viața ei, bărbații să stea la rând!
Pa, pa.

5 răspunsuri:
| herbalist a răspuns:

Chiar daca nu pare mama si bunica ta tin foarte mult la tine si iti spun sigur ca daca ai patii ceva nu le ar mai pasa de nimic si ar face orice sa nu se fi intamplat. sunt doar niste noutati poate pentru mama ta, incearca sa iti dezvalui anumite secrete fata de ea si la randul ei va vedea ca o interesezi si iti pasa de ea. restul va veni dupawinking

| Evee04 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa vorbesti cu ea mai intai sa ii zici despre problema ta si cred ca va intelege iar daca nu merge pleci si te duci la tatal tau dar mai intai vorbeste cu ea

| danrey a răspuns:

Fa-ti multi prieteni/e si nu mai sta acasa pleaca prin oras toata ziua
incearca sa vorbesti cu mama ta
daca nici asa nu merge du-te la tatal tau
dar tu faci ce crezi de cuviinta si nu pot sa te infuentez
TU ALEGI

| LotusRadioactiv a răspuns:

Eu zic sa porti o discutie cu mama ta si sa-i spui ceea ce simti. Sunt sigura ca iti vrea numai binele si probabil ca nu constientizeaza raul pe care ti-l face. Incercati sa petreceti cat mai mult timp impreuna si sa-i spui necazurile tale. Sunt sigura ca te va intelege si iti va da cel mai bun sfat. Daca totusi nu se rezolva situatia, consulta psihologul scolii si incercati sa gasiti solutia cea mai buna (exista si posibilitatea ca tatal tau sa se comporte mai rau cu tine decat mama ta ). Bafta in continuare happy

| GEORGE a răspuns:

Depinde de tatal tau daca e rau cu tine te bate sau alte lucruri de genul asta nu merge dar daca nu este bine sa mergi.