| PierceLover a întrebat:

Am 12 ani, și aș dori să mă vopsesc cu henna pură, praf de la farmacie, pentru reflexii roșcate și un păr mai mătăsos.
Este ok ce fac?
Mama nu mă lasă alt cumva, a spus să nici să nu audă de vopsea, că îmi distrug părul de acum, și la 40-50 de ani rămân cheală????.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt doar cateva firme care vand henna pura si nu au alte ingrediente bagate in ea. Henna nu o sa iti dea doar reflexe, o sa iti schimbe radical culoarea parului, iar de parul vopsit cu henna nu mai poti scapa decat cu foarfeca. Vopseaua chimica nu poate sa fie aplicata peste un par tratat cu henna. Henna incolora (e de fapt pudra de cedru ) doar confera niste reflexe aramii, iar parul nu e mai matasos dupa. Este timp pierdut aiurea, procesul dureaza mult si se face multa mizerie.

Daca vrei sa ai parul mai matasos poti sa-ti faci o masca cu cateva linguri de miere pe care o diluezi cu putina apa calda si dupa ce ai omogenizat bine compozitia, adaugi cateva lingurite de ulei. (Masline, cocos, ricin, avocado etc ). Masca o aplici pe lungimea parului, il invelesti cu un prosop si stai cu ea o ora.

In vacanta de iarna poti sa folosesti un nuantator de la loncolor, culoarea se duce de la o spalare la alta pana dispare complet.  Parul o sa fie mult mai matasos dupa nuantare pentru ca contine cateva ingrediente emoliente, uleiuri si silicon.

4 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Mama ta cam are dreptate, dacă pui vopsea cu decolorant (adică care deschide parul la culoare) aceasta subțiază firul de par și el o sa cada, așa câte puțin și o sa se rărească in timp in plus devine uscat, casant, urat. Vopseaua mai închisă (fără decolorant in ea) nu dăunează și din contra face parul mai lucios și mai frumos.
Dar ești prea tânăra sa se vopsești. Odată ce ai pus vopsea nu mai scapi de ea. Iar de henna ti s-a spus mai sus.

| Violleta2022 a răspuns:

Henna este o vopsea naturala foarte puternica si nu te sfatuiesc sa te vopsesti, daca parintii tai nu se de acord.
Nu stiu care-s legile scolii voastre, dar daca este interzis vopsitul, atunci trebuie sa le respecti, sa nu te trezesti ca te duce maica-ta la ras in cap, ca sa fii primita la scoala.
In ce priveste motivul mamei tale, da, are dreptate, vopseaua iti distruge parul!
Iar copilasii de 12 ani, au obligatia sa asculte in totalitate de parintii lor.

| ibaal a răspuns:

Sa stii ca mama ta cam are dreptate...
Mai asteapta...nici vopseaua asta nu e asa de "cool" cum crezi acum...
Si daca nu o faci cum trebuie, chiar afecteaza grav firul de par, cade, se arde rau...
Chiar si daca te vopseste cineva ce stie ce face....tot dauneaza.

| GrecuMariaaa a răspuns:

Mama se vopseste de la 30 de ani si are par in cap laughing. Cei drept unele femei au firul de par mai suptire decat altele. Daca parul tau e slabut, nu il vopsi. Asteapta sa ajungi la liceu daca vrei sa faci o schimbare atat de drastica.
Cat despre henna. E geniala! Eu folosesc henna incolora si parul meu e mai des si a crescut super lung.
Iti recomand sa te dai cu henna crema totusi, ca sa nu ai par de clovn.
Cu cat parul e mai deschis cu atat nuanta o sa fie mai rosie.
Eu m-am facut cu henna aramie o data. Parul meu este dark brawn. Nu s-a vazut absolut nici o shimbare, decat in soare, afara, parul meu avea reflexii aurii.
Bafta! Ai grija cum infunzi cada si cum murdaresti pe jos in baiewinking