| Jjj840 a întrebat:

Am 13 ani. Ce pot face ca sa ma simt bine in pielea mea si sa am incredere in mine? Sunt foarte, foarte timida. Cu prietenii mai apropiati ma comport normal, dar imi e greu sa imi fac prieteni. Imi e greu sa ies undeva unde sunt straini sau oameni care nu imi sunt foarte apropiati, uneori mi-e rusine sa comand mancare singura sau sa mananc in public, sa merg pe strada lejer. Cum ma pot simti frumoasa? De la un timp ma simt rau cand ies din casa fara nici un pic de machiaj. Nu ma machiez zilnic si cand nu o fac ma simt urata, desi in sufletul meu stiu ca nu sunt si ca nu oricine vede frumusetea la fel. Cand ma aranjez arat ok, cand tocmai ies din dus imi place cum arat, cand stau in casa in pijamale ma simt frumoasa, dar sunt zile in care as vrea fata altor fete, parul, corpul lor.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

1. Pune mana si invata foarte-foarte bine, Cu cat esti cea mai buna la scoala, sau in primii 3, cu atat iti va creste confidenta.
2. Comandatul mancarii lasa-l in grija parintilor, ca la varsta asta, nu intri tu in restaurant, sa te dai comanda prcum un adult.
3. Ideal este sa nu manaci in public, ca nu-i frumos. Mananci acasa, sau la restaurant cu parintii.
4. machiajul la varsta de 13 ani nu este sanatos si nu este recomandat sub nici o forma, pentru ca-ti distruge tenul, mult prea delicat, de copil.
5. Frumusetea vine cand faci ce trebuie: fiind sanataoasa, mancand hrana buna, odihnindu-te si comportandu-te adecva, oriunde te-ai afla.

| Teo29 a răspuns:

Incearca sa faci un sport de performanta, in care vei comunica cu colegii si va veti baza unii pe altii.

Timiditatea se invinge doar daca faci pasi mici, dar constant.

Adica o iei cu usorul, iti propui pentru fiecare sapt. sa iesi putin din zona de confort si sa faci lucruri noi, sa interactionezi cu lumea.

Nu esti singura cu aceasta problema, important este sa cauti solutii, chiar daca nu reusesti din prima...

Sunt si carti bune care te scapa de timiditate, le poti cauta in librarii si alegi una care ti se potriveste.

| Suriiiiii a răspuns:

Buna. Oricat de clieeic ar suna asta, esri frumoasa si ai incredere in tine, doar ca nu esti constienta de asta momentan. Incearca sa te distrezi cat mai mult in grupul tau de prieteni si cu timpul iti vei face noi prieteni. Si eu eram asa, si inca mai sunt uneori timida. Cu trecerea timpului te maturizezi si capeti incredere in tine. Fiecare are propriul caracter, fa lucrurile in felul tau si o sa ti faci si prieteni. Cat despre machiaj si restul, incearca sa folosesti cat mai putin. Daca e posibil deloc. Daca chiar nu ai incredere in tine fara machiaj, limiteaza te la un rimel si un corector. Nu pentru ca ar imbatrani pielea sau ceva de genul asta, mai important e ca nu trebuie sa ai fata incarcata. Sper ca te am ajutat. Ai incredere in tinehappy