| wann a întrebat:

Buna am 14 ani (acum impliniti) si 1.67. as vrea sa mai cresc! Imi puteti da sfaturi care sa mearga, sau exercitii? Funda mersi mult!:*

Răspuns Câştigător
| Ancaaa a răspuns:

Sport; volei,baschet,inot, tenis, cros. sport mult ...cat de mult si alimentatie corecta!
1. Intinderea musculaturii
Orice exercitiu de intindere poate stimula cresterea. Unii medici specialisti recomanda chiar indivizilor care vor sa creasca in inaltime sa se intinda in pat 2-3 minute inainte de culcare si dimineata, dupa trezirea din somn.
Cresterea in inaltime presupune lungirea oaselor si a ligamentelor, si pentru aceasta organismul are nevoie de calciu. Recomand oricui sa bea zilnic 2-3 pahare de lapte si sa ia suplimente de vitamina D.

2 răspunsuri:
| Alex_1540 a răspuns:

Da somnul face bine la cresterelaughing)rolling on the floor))...nu cred ca exista exerciti pentru asa ceva ai doar 14 ani o sa ai timp sa cresti doar ai rabdaretongue)laughing

| PinkkRosee a răspuns:

Incearca sa mananci cat mai multe fructe si legume(vechea tehnica a bunicilor),ia de la farmacie niste vitamine potrivite varstei tale, si fa gimnatica!(asta fac si eu, si in 2 luni am crescut 7 cmwinking. Succes :*