| TudoooriiitaaaxD a întrebat:

Am 15 ani.Ai mei vreo sa ma trimita la o matusa in Spania in vacanta de Paste singura. Dar am inteles ca trebuie sa am o procura ca ma insoteste o stewardesa/insotitor de zbor. imi puteti explica? de unde pot lua mai multe detalii si cum obtin procura?

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Cel mai bine este să te interesezi la o agenție de voiaj( de turism internațional ), de la aceea de unde procuri și biletele de avion.

| anss23 a răspuns:

La iesirea din tara a minorilor neinsotiti li se cere declaratie notariala de acord iesire din tara din partea ambilor parinti, banuiesc ca poti face rost de ea de la o sectie de politie sau de la notar.
De obicei, o stewardesa preia copilul de la parinti si-l "preda" destinatarilor, asigurand pe intreg parcursul zborului supraveghere si sprijin.S-ar putea sa fie ceruta o taxa suplimentara.