| Lavinia20 a întrebat:

Buna am 15 ani si as vrea foarte mult sa merg pe role. Acum deocamdata nu mai am decat o pereche care nu imi place(adica nu merge bine). dar problema e ca imi este frica sa merg singura. Eu am fost crescuta foarte atent adica:" ai grija sa nu cazi si sa te lovesti" nu e bine sa faci aia. si chestii de genu` asta. adica nu am fost foarte libertina. Si stand langa sosea unde trec foarte multe masini nici nu am avut unde sa invat. Deci cum as putea sa scpa de frica si sa pot invata odata sa merg singura fara frica(chiar daca o sa cad)big grin
Am cazut acum 2 ani pe spate foarte rau. in cateva zile mi-a trecut durerea dar de atunci mi-a fost frica sa mai incerc:d
Cateva sfaturi?big grin A si inca ceva. eu nu sunt slaba sunt un pic cam plinutabig grin

p.s.am mai pus o data intrebarea dar mi-a fost refuzata si nu am putut vedea raspunsurilesad

7 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Imi aduci aminte de povestea frumoasa a unui aviator roman care facea cu avionul sau acrobatii aeriene. A avut in timpul unei acrobatii un accident, s-a prabusit cu avionul lui. Desigur, el a scapat, dar cu greu, cu colana vertebrala rupta. Nimeni nu i-a mai dat sansa la zbor. Dar, pentru ca era marea lui pasiune, a luptat, si a reusit sa se ridice din nou in aer. Insa, nu a mai fost acelasi, din cauza temerilor. Se temea ca va avea un nou accident. Asta pina intr-o zi. Cind s-a hotarit sa isi infrunte teama. A facut atunci cele mai frumoase, dar si cele mai periculoase acrobatii din viata lui, ca sa -si infringa teama. Si a reusit! A redevenit cel care fusese inainte de accidentul ce il avuse. Concluzia e simpla: infringe-ti teama. Mergi din nou pe role, fara sa te gindesti la ceea ce s-ar putea intimpla. Adevarul e ca, pentru aceasta, pasiunea ta pentru role trebuie sa fie mai mare decit teama ce o ai de cind ai cazut. Daca nu e, nu le vei mai incalta, pentru ca mereu vei fi biruita de acea teama. Poate doar daca gasesti pe cineva care sa te invete, si intr-un loc unde poti invata lejer, nestingherita.

| Dorinel a răspuns:

Nui nimic daca, cazi... te ridici si iti vezi de drum...eu pana cand am invatat sa sar in cap in bazin mi-am luat la burti, aveam burtica si pieptu' mov :*

| bebitzu a răspuns:

Te pot invata eu :X, bun, acum fara gluma ca vad ca crei sa inveti singura. Ai putea sa mersi pe role si cineva sa te tina de mana, 2 zile, iar apoi sa ii ceri sa te lase singura, dar totusi sa fie langa tine daca e sa cazi.Insa daca nu exista acel cineva care sa te ajute, poti sa incerci cu 2-3 perne pe care sa le pui pe tine, pentru siguranta. Stiu, suna penibil, nu ma condamna, dar e inspre binele tau loviturile mai ales cele la spate sunt foarte periculose in timp. Eu unul am invatat tinandu-ma de balustrada x_x, 2, 3, 4, 5... cazaturi si am reusit. Bine, nu pot sa zic ca fac tumbe in aer sau alte din astea, dar ma descurc. Mult noroc :*

| GyeBaek a răspuns:

Pai trebuie sa te duci prin parcuri cu rolele, la inceput trebuie sa fie cineva cu tine ca sa te tina sa nu cazi si cu timpul daca nu cazi si iti iese o sa prinzi curaj. daca vrei te ajut adresa mea de mes e andreilomnasan.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie sa iti fie frica. Invingeti-o. Eu merg pe role de la 4 ani si chiar daca am cazut am mers mai departe. Daca iti place o sa reusesti sa inveti. Eu una am invat singura. Dar pentru. mi-a placut nu conta ca picam. Sper ca sa o sa faci si tu. Chiar daca pici te ridici si mergi mai departe. Sper ca te-am putut ajuta. P. S: Pentru inceput poarte echipament de protectie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca daca ai vointa poti invata singura.Eu asa am facut. Chiar daca picam mergeam mai departe. Eu fac asta de la 4 ani si la inceput nu mi-a fost simplu. Nu conteaza durerea de la inceput conteaza reusita de la sfarsit. Daca nu crezi ca esti pregatita sa inveti singura ar putea sa te ajute cineva. dar nu in permanenta, pana iti drumul sa mergi singura. P. S:La inceput poarte echipament de protectie. Sper ca te-am putut ajuta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca daca ai vointa poti invata singura.Eu asa am facut. Chiar daca picam mergeam mai departe. Eu fac asta de la 4 ani si la inceput nu mi-a fost simplu. Nu conteaza durerea de la inceput conteaza reusita de la sfarsit. Daca nu crezi ca esti pregatita sa inveti singura ar putea sa te ajute cineva.dar nu in permanenta, pana iti drumul sa mergi singura. P.S:La inceput poarte echipament de protectie. Sper ca te-am putut ajuta.