| unknown001 a întrebat:

Am 15 ani si timp de o perioada destul de lunga as putea spune, am avut o stare de neliniste ca sa-i zic asa. Anul trecut a fost un an foarte stresant, nu aveam timp de nimic si chiar daca se gaseau cateva ore libere nu ma puteam concentra la nimic, nu-mi mai placeau serialele, nici macar un film nu puteam vedea cap-coada, ce sa mai zic ca abia citeam 10 pagini dintr-o carte fara sa fiu distrasa. Perioada aceea a fost o perioada plina de greseli in care actionam impulsiv si imatur, nu eram eu, eu sunt calma si foarte empatica, nu sunt persoana aceea rautacioasa si mereu intr-o stare proasta pe care oamenii din jurul meu si familia o vedeau. Cand eram singura eram cu totul alta varianta a mea, una cu capul in nori, sensibila si chiar daca nu o aratam eram foarte ingrijorata de restul oamenilor din jurul meu, oameni de care imi pasa mult mai mult decat de propria persoana. Ei bine, lucrurile s-au mai linistit odata cu vacanta, cand dupa mult timp am ramas doar eu si cu mine, asa cum mi-a placut mereu, stateam noaptea pana la 5 dimineata ascultand muzica, dansand, jucandu-ma cu cainele sau uitandu-ma la filme de comedie, eram atat de fericita, fericita pentru acele momente poate nesemnificative, dar care pentru mine insemnau mai mult decat orice altceva. Relatia cu familia mea s-a imbunatit, am devenit mai intelegatoare, prea intelegatoare poate uneori. Cam in aceeasi perioada mi-am pierdut cea mai buna prietena, adica am fost lasata balta pentru un alt prieten si asta mi-a dat putin de gandit, oare e ceva in neregula cu mine? Am devenit foarte foarte ingrijorata de personalitatea mea, adica pana la urma, eu nu aveam multi prieteni, mai deloc de fapt, dar pentru mine nu era un fapt ingrijorator caci imi placea sa-mi petrec timpul singura, dar ma simtiteam inferioara din cauza lipsei abilitatii integrarii sociale si poate pentru ca eu nu cunoasteam atatea experiente sau persoane ca restul copiilor de varsta mea. De asemenea toata vara am incercat sa scap de cea mai mare frustare a mea, sa inteleg ca niciodata nu vei fi cel mai bun la nimic, pentru mine ideea de viata monotona, de viata inutila era destul incat sa ma distruga pe interior, nimic nu era destul de bun pentru mine, nicio nota nu ma satisfacea, cautam acceptarea in note, pentru ca acestea erau singurele ce-mi puteau da un rezultat concret, desi mie nu mi-a placut niciodata sa invat materiile din scoala. Poate din cauza lipsei mele de talent sau orice alt lucru ce m-ar deosebi de ceilalti am cautat raspunsul in alte lucruri, mi-am zis ca singurul lucru pe care il am este faptul ca sunt capabila sa inteleg mai bine unele lucuri decat ceilalti din jur, dar dupa aceea mi-am zis, ce stiu eu de fapt? Nu stiu nimic, niciodata nu voi sti si chiar daca voi sti ceva intotdeauna va fi cineva care stie mai mult decat mine, deci la ce folos, niciodata nu voi fi nimic mai mult decat o persoana oarecare, lipsita de scop sau poate un potential irosit prin lasitatea si nerozia de care dau dovada atat de des. A inceput scoala si am realizat ca sunt singura, singurii mei prieteni imi erau prieteni doar pentru ca aveam multe amintiri in spate, poate chiar din clasa 1, dar pana la urma, nu aveam nimic in comun cu acele persoane, nici macar pasiuni sau puncte de vedere asemanatoare, eu voiau sa discut subiecte interesante, dar se pare ca cei din jur erau interesati doar de relatii si statut social cat mai inalt, precum si integrarea in grupul copiilor populari, lucruri care mie mi se pare fara de folos. Poate ca eram eu ciudata care vorbea lucuri ce trebuiau tinute pentru mine, poate ca eram incapabila sa inteleg unele lucuri, oricum, mi-am dat seama ca eu, sunt cel mult mediocra in tot ceea ce fac. In vara mi-am descoperit pasiuni, mi-am facut vise, ma gandeam ca poate chiar o sa reusesc ceva, dar odata cu inceperea scolii au inceput si notele, note care erau mai mici decat in anii precedenti, m-au demoralizat groaznic, eu care puneam atat suflet in rezultatele de scoala desi obtinute printr-un minim de efort, acum nu mai eram copilul destept cu potential, acum sunt doar un elev de nivel mediu, cu note de 8 si 9, rareori 10. Nu inteleg, eu sunt constienta de faptul ca notele nu reflecta inteligenta si urasc acei tocilari iubiti de profesori cu medii de 10 pe linie, dar ma gandesc ca poate acel minim de efort, acele 5 minute de citit lectia inainte de test pentru a lua 8 sau 9, nu sunt destule, oare nu pot mai mult sau daca pot, are vreun rost? Daca cei din jurul meu oricum imi clasifica inteligenta bazata pe cateva cifre scrise intr-un catalog, degeaba sunt eu convinsa de anumite lucruri. Recent am primit cea mai grava insulta din viata mea " nu mai esti fata de dinainte ", nu am putut decat sa plang si sa ma gandesc la toate greselile facute de mine, eu incerc, chiar incerc si in ultimul timp aveam impresia ca fac progrese, dar la auzul acestor cuvinte n-am putut decat sa-mi amintesc din nou de esecul meu ca om, de mediocritatea si lasitatea mea. Nu reusesc sa fac nimic pentru mine fara sa ma simt prost, ma gandesc ca sunt alte lucruri ce trebuie facute inainte de a ma relaxa sau de a iesi afara cu prietenii. Nu stiu ce se intampla, vreau doar sa simt din nou acea stare de linistie pe care o simteam acum cateva luni la 4 dimineata cand eram singura si ascultam muzica. Nu stiu de unde sa incep si cum sa scap de aceste frustrari, nu stiu cum sa ma linistesc. Daca stiti vreo carte, film sau blog in care se prezinta situatii asemanatoare sau poate aveti voi vreun sfat va rog sa mi-l spuneti. Multumesc ca v-ati luat din timp sa cititi pana aici si scuzati-ma daca gasiti greseli gramaticale pe care le-am omis

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| KoJo07 a răspuns:

Buna,in primul rand vreau sa iti spui ca te exprimi bine pentru varsta ta, eu sunt sigur ca esti un om special.Pentru inceput ti-as spune ca rezolvarea nu e in niciun film sau carte.E in tine si in sufletul tau, doar acolo vei gasi linistea necesara.Nici macar un grup de prieteni nu iti pot oferi liniste interioara.De-a lungul anilor am invatat ca cine e prieten cu toata lumea nu e de fapt prieten cu nimeni, nu trebuie sa vrajesti mari mase de oameni, gaseste niste colegi cu care ai ceva in comun, pasiuni de exemplu.Cand ai spus ca te-ai simtit bine singura te-am inteles perfect, cateodata sa stai singur e cel mai bun lucru, dar poate sa fie si rau.Nu te izola! Iesi din zona de confort, incearca sa te bagi in seama cu cine simti, spune ce vrei, fa ce vrei, fii libera. Experienta directa e cea mai dura si benefica lectie. Daca nu faci unele lucruri acum, mai tarziu o sa-ti para rau.Nu incearca sa pari ce nu esti, in orice situatie comporta-te cum simti tu ca trebuie sa te comporti.Ai grija de tine si mergi mai departe orice ar fi, viata e frumoasa si trebuie sa o traiesti indiferent de ce intampini pe parcurs, uneori oamenii te jignesc, te pun intr-o pozitie proasta, toti patim asta, trebuie sa mergi mai departe.Cu timpul o sa iti faci prieteni daca comunici cu ei(cu oamenii la scoala, facultate, servici, etc). Partea cea mai frumoasa a vietii e ca in fiecare zi poti sa o iei de la capat, noi planuri, noi orizonturi si idei.Eu m-am lovit de problemele pe care le-ai scris tu mai sus, de asta iti pot da niste sfaturi.Nu o sa fie usor sa devii ceea ce iti doresti ca om/comportament/atitudine.asta se perfectioneaza in ani, dupa multi ani devii omul care il doresti.
Incearca sa cunosti oamenii, sa-i intelegi si cel mai important sa ii accepti asa cum sunt ei.Asa o sa te poti imprieteni cu ei.Nu cauta prietenul perfect pentru ca nu exista, nici el si nici iubitul perfect.ti-am scris in graba, mai multe lucruri. sper ca ai inteles ce am vrut sa iti zic.Pe final iti spun doar atat..in fiecare dimineata trebuie sa te gandesti ca in ziua respectiva vei invata ceva noi, vei fi mai buna decat ieri, fiecare zi e o noua oportunitate de progres, de orice tip.Progres si iar progres pana ajungi ce iti doresti.Niciodata sa nu-ti uiti curajul acasa, eu in trecut il mai uitam si ratam oportunitati care mi se ofereau din prostie sau comoditate..Noapte buna

2 răspunsuri:
| sonya a răspuns:

Buna,

Iti raspund si eu si voi intari ce au spus si colegii mai sus.

Voi incepe direct legandu-ma de "insulta grava" pe care ai primit-o. Off...dar asta e cea mai tare si mai frumoasa insulta pe care o puteai primi. Sincer! Cel mai bun lucru care arata ca te-ai schimbat. O schimbare este intotdeauna o etapa, toti trecem prin tot felul de schimbari, uneori le simtim alteori ne lasam dusi de val. Faptul ca tu ai constientizat asta, nu poate fi decat un lucru bun. Persoana care a recunosc ca nu mai esti tu cea dinainte este clar ca nu ii place noua versiune a ta. Nu e o versiune rea, dar e un pas, un pas spre noua tu, spre persoana care vei deveni cand vei fi adult. Si sa stii si cand esti adult apar schimbari.

Ceea ce te-a afectat pe tine este ca cineva la care tii ti-a zis-o. Poate nu erai constienta cat de mult te-ai schimbat si asta a venit ca o confirmare. Dar nu e nimic rau, e un lucru bun, lucrezi la tine, cu tine.

Ceea ce a spus nu trebuie sa lasi sa te afecteze. Analizeaza, gandes-te ce vrei de la tine, de la ceilalti de la viata, seteaza-ti niste obiective si lucreaza in a le atinge. Cartile, filmele sunt metode de a te relaxa, dar daca te izolezi vei regreta mult pentru ca tu stii ca deja schimbarea pentru tine a inceput.
Mergi cu fruntea sus, fii persoana vesela, fii tu asa cum vrei. Cauta persoane cu care sa te simti bine, care te accepta asa cum esti acum, nu cum erai inainte. Fiecare schimbare probabil va veni si cu schimbari de anturaj, dar in a cunoaste cat mai multi oameni nu are cum sa fie ceva rau. Doar cunoscand poti lega prietenii, relatii.

Vei scapa de frustrari cand vei dori sa te accepti pe tine, sa accepti ca maturizarea e un proces de care nimeni nu scapa. Iti vei mai schimba gandurile, obiceiurile, prietenii si vei vedea ca totul e doar o parte din viata. Daca pornesti la drum cu niste valorii si principii setate, vei sti unde vei dori sa ajungi si vei munci pentru asta.
Un sfat ar fi sa profiti de orice, fa voluntariat, mergi la tot felul de cursuri, implica-te in ce vrei tu, dar fa-o. Vei vedea ca rezultatele nu vor intarzia sa apara, iar faptul ca cineva ti-a spus ce ti-a spus, e doar confirmarea ca ceea ce se intampla poate fi un lucru bun pentru tine. Accepta, impaca-te cu tine si mergi mai departe.

Succes!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

:O
Pentru redactare 10, se vede ca esti atenta la detalii.
Pentru poveste, patr... glumesc.

Nu stiu cu ce sa incep, dar prefer sa ma rezum la cateva cuvinte, daca le intelegi este mai bine decat un text uriasi in care sa te pierzi.

Faza cum ca nu inveti pentru ca mereu o sa fie cineva care sa stie mai multe. Pai mereu o sa fie cineva. Dar el isi vede de viata lui, tu ai nevoie sa stii pentru a te dezvolta.
Nu stii ce vrei, este ok, toata lumea nu stie la un moment dat. Ai vrea sa ramai blocata intr-un singur moment in care e liniste si nu te deranjeaza nimic? Ca in acea dimineata la ora 4? Ei bine... nu se prea poate. Lumea se dezvolta, oamenii vin si pleaca, afara este o jungla. Este plin de caini. Ideile si gandurile tale nu ar trebui sa se agate de aceste lucruri. Esti consumata de ganduri, trebuie doar sa le accepti. "Cei ce se streseaza mor de tineri". Ai doar 15 ani, o sa ai si mai multe astfel de ganduri dupa.
Mereu o sa fie greu si asta nu se poate schimba, doar daca accepti asta.

Si eu imi doream sa se termine aceasta crestere a societatii, sa nu mai apara oameni noi, cu idei noi care pot sa demoralizeze fara sa isi dea seama pe alte persoane. Sa ramana doar o seara care sa nu se mai termine, sa nu se mai auda nici o voce. Dar asta nu s-a intamplat, din pacate.

Sunt momente, in care dupa ce vezi un film, citesti o carte (le zic imediat) simti ca esti revoltat pe tot, simti o ura fata de aceasta lume care iti zice ca nu esti buna de nimic si nu te mai intereseaza de nimic apoi. Legat de partea cu "buna de nimic" sau "nu mai esti ca inainte", si ce? Da-i incolo. O sa moara oricum, toti murim si nimeni nu o sa isi mai aduca aminte de noi. Asa ca ce rost are sa stai cu gandul la ei?

Legat de filme... nu stiu, uita-te la The Pursuit of Happyness(2006), la Coco (2017), The Butterfly Effect(2004) sau o comedie buna. Nu sunt motivationale, arata doar ca orice decizie ei, dincolo de moarte nu mai e nimic. Conteaza doar ce faci atunci si indiferent ce faci nu exista varianta gresita. Exista doar cea pe care o iei.
Carti : "Puterea prezentului" -Eckhart Tolle- sau cealalta carte a lui "Un pamant nou", "Cartea tibetana a vietii si a mortii" - Sogyal Rinpoche-. Mentionez ca dupa ce am citit primele doua carti si am invatat sa imi controlez gandurile, s-a schimbat totul. Aceste ganduri sunt lucruri ce exista si te pot distruge din interior. Chiar daca suna copilaresc, da-le o sansa happy