| Deutza_Deea_1998_IBvU a întrebat:

am 16 ani si vreau sa plec de acasa, nu fortata de cineva ci de buna voie. vreau sa plec la prietenul meu care nu este din aceeasi zona cu mine. voiam sa stiu daca se poate, adica daca parintii ar venii dupa mine cu politia iar eu nu as ma vrea sa ma ntorc acasa el poate avea necazuri?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pana nu implinesti 18 ani nu poti face ce vrei si cand vrei. Parintii sunt responsabili pentru tine si te pot aduce acasa prin ce mijloace vor ei.

Si de ce vrei sa devii sluga la 16 ani? te ai gandit cand respectivul se plictiseste de tine cum vii cu coada intre picioare acasa la parinti?

| SkyPilot a răspuns:

Da, esti minora si nu pot sa pleci faca acordul parintilor. Si el poate avea necazuri.

| Raluu21 a răspuns:

Tu pana la 18 ani esti in grija parintilor tai, cand politia te va gasi vei fi obligata sa te intorci acasa si prietenul tau normal ca va avea probleme, mai ales daca este major. Eu una sunt de varsta cu tine, si te inteleg ca esti indragostita, dar daca va iubiti asa mult si ai incredere ca relatia asta va tine mult timp de acum incolo mai poti astepta pana la 18 ani cand te poti duce sa stai unde si cu cine vrei... Nu are rost sa iti pui parintii intr-o astfel de situatie si sa iti faci probleme atat tie cat si iubitului tau :* Fii fata desteapta, el daca te iubeste sigur o sa inteleaga ca nu esti inca chiar de capul tau :* Ai grija