| anonim_4396 a întrebat:

am 16 ani si vreau sa va spuneti si voi parerea in legatura cu ce voi spune eu acum.
Sunt intr-o clasa cu baieti si fete insa am in clasa doar o prietena buna iar restul`mai mult de salut sau lucruri banale nu vb(cu unii nici macar lucruri banale nu vorbesc). Cand lipseste prietena mea pur si simplu ma plictisesc si i vad pe ceilalti ca vb intre ei(majoritatea) iar eu stau si astept sa treaca minutele...cateodata parca sunt invizibila pentru ei, simt ca parca sunt in plus si ma simt nasol...Nu stiu care e problema pentru care nu sunt bagata in seama(de cei mai multi dintrei ei). Recunnosc nu sunt genu`care se baga singura in seama dar nici f timida nu sunt mai ales ca am prieteni, cei drept putini dar adevarati si am si un prieten si nu sunt nici urata.
In situatia mea mai sunt vreo 2colegi dar nu am interese comune cu ei...
Ce parere aveti?

4 răspunsuri:
| dragutza a răspuns:

Si eu am avut situati in care sa nu fiu bagata in seama, dar nu la in sclasa, la sala de sport... e ingrozitor! gandeste-te ca si atunci cand tu lipsesti si prietena ta se simte sindura! poate ca toata clasa se poarta asa cu tine pentru ca tu ai stat mereu cu prietena ta(acum nu zic sa nu stai cu ea) trebuia sa mai vb si cu altii, daca au vazut ca tu stai numai cu ea atuncii poate au decis sa nu te mai bage in seama!
acum in legatura si plictiseala:pai poti sa asculti muzica in pauza( binenteles la casti!), poti sa o suni pe prietena ta sa vb cu ea nu stiu despre haine, pantofi etc(ce vrei tu), poti sa-l suni pe prietenul tau, sau sa vb prin mesaje etc! sunt multe lucruri de facut! daca ai biblioteca in scoala poti sa te duci si pe acolo sa citesti, sau sa-ti iei o carte de acasa care iti place mai mult! incearca sa socializezi mai mult cu cei din clasa vei vedea ca lucrurile se vor linisti!

bafta, semnat draguta! love struck

| AldanaBlue a răspuns:

Sa te simti invizibila cateodata, pff e un sentiment foarte nasol.Cauzele ar putea fi mai multe. Poate esti foarte apropiata de colega ta si restul isi imagineaza ca nu e loc si pentru ei. Incearca sa te apropii incet, incet si de restul. Incepe o discutie cu un coleg (sau colega) care stii ca nu ar vorbi urat si nu te-ar repezi. Ceva legat de scoala, teme sau alt subiect despre care i-ar face placere si persoanei respective sa vorbeasca. Ii poti cere parerea referitor la ceva. Nu o lasa balta nici pe prietena ta, incercati sa faceti asta impreuna, altfel nu numai ca va simti ca te pierde pe tine (singura prietena) - va fi groaznic pentru ea, dar va trece prin aceeasi situatie ca si tine cand tu vei lipsi de la scoala. Si nu vrei asta pentru ca tu deja stii cum este.
Azi vorbesti mai mult cu un coleg, maine cu altul, si incet incet va veti integra in grup. Nu poti intra dintr-o data intr-un grup deja format, asa ca nu te astepta ca dupa o discutie cu un coleg sa te placa toata clasa. Unele lucruri au nevoie de timp.

| ionika a răspuns:

Eu cred ca colegii tai din clasa nu vb cu tine deoarece ei te stiu ca si cum ai fi un om rau. min s-a intamplat ne foarte multe ori. dar eu am aflatt de la ei ca nu vb cu mine deoarece ma credeau o persoana rea si f suparacioasa. dar nu sunt.si asa toti au vb cu mine. iai pe cativa si intreabai dc nu vb cu tine.aceasta este parerea mea

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu pot sa-ti spun decit ca toata lumea nu vede decit ceva care iese in evidenta.Perfectiunea plictiseste.Sint adeptul ca daca este ceva de iesit in evidenta iese singur fara sa-l pun eu dar in acelasi timp nu pot sa spun ca nu ii vad pe aia care vor sa iasa.Si daca eu ii vad te vor vedea si altii pe tine.Important este sa vrei s-o faci.