| Miruna334 a întrebat:

Buna! Am 17 ani si am mari probleme cu increderea in sine. Mereu am fost respinsa de cei din jurul meu. In ciclu primar, colega mea de banca fugea de mine. In gimnaziu colegii m-au tratat mereu cu superioritate. Acum, la liceu, si au facut efectiv un grup al clasei pe mess pe care nu m au bagat si pe mine. Tipul de care mi-a placut 3 ani m-a ignorat total, si asa mai departe, mai sunt multe.
Nu stiu ce pot sa fac in situatia asta, ma simt o ratata, ca si cum viata mea n are niciun rost, si uneori parca a te sinucide mi se pare o idee buna...

7 răspunsuri:
| ANAHsneaman a răspuns:

Bună!
Nu ești nici prima, nici ultima adolescenta care are probleme cu încrederea in sine, care nu are încredere in propria persoană, care se simte respinsa de cei din jurul ei. Te înțeleg, fiindcă am fost si eu în aceeași situație. Încă din generala si pana in liceu am fost marginalizata si dată la o parte. Dar țin minte ca la vârsta ta am decis sa spun eu stop. Si bine am făcut! Cea mai buna decizie luata in viata mea. Tin minte ca am început sa citesc mult în perioada aia, diverse cărți din diverse domenii (psihologice, istorice) si pot spune că percepția mea asupra vieții s-a schimbat la 360 de grade!
La începutul clasei a 12 a eram deja o alta persoana cu o alta mintalitate. Pur si simplu m-am redescoperit.
Altfel spus îți recomand și ție sa încerci sa îți faci ordine in viață, nu sta lângă oameni,, toxici,, doar de dragul de a avea prieteni. Puțini si buni!
Acum fa un exercițiu simplu. Uita-te in oglindă, ce vezi?
Eu as vedea o fata frumoasa, deșteaptă, puțin timida dar cu un imens potențial si cu un viitor strălucit în față, care trebuie doar sa se adune pe moment si sa spună stop! Nu ești bătaia de joc a nimănui!
Crede ma ești mai mult decât crezi, schimbarea începe cu tine, așa ca tine capul sus si prinde curaj! Eu știu ca poți sa te redescoperi, tu de ce nu crezi?
Numai bine!?

| Miruna334 explică (pentru ANAHsneaman):

Multumesc tare mult!

| ANAHsneaman a răspuns (pentru Miruna334):

Nu ai pentru ce să îmi mulțumești. Chiar îmi doresc din tot sufletul și sper să reușești sa treci peste etapa asta temporară a vieții. happy

| Teo29 a răspuns:

Fa voluntariat!
Acolo vei intalni oameni de calitate, cu care vei putea lega o prietenie.
Altii se nasc si fac cancer cand au 2-3 ani. Si-ar dori sa mai traiasca dar din pacate nu tine de dorinta lor.
Tu ai sansa sa faci ceva bun si frumos cu viata ta.
Ce alegi?

| Miruna334 explică (pentru Teo29):

Mulumesc frumos de raspuns, ai dreptate

| AlaSwek a răspuns:

Salutare Miruna.
Trebuie să înțelegi faptul că în viața nu toți pot fi prietenii tai, oriunde te ai duce va exista 1, 2 care să nu te suporte.
Sunt de parere ca, nu trebuie să te lași mai prejoasa decât ceilalți. Încearcă să vorbești cu o fata, pe care o vezi că ar fi pe aceeași unda cu tine. De acolo, vei cunoaște prietenele ei, sau chiar alte grupuri. Totul depinde de tine, trebuie să ieși pe afara laughing). Mult succes, si parerea mea, nu te schimba!

| Miruna334 explică (pentru AlaSwek):

Multumesc frumos!????