| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Am 17 ani si sunt impreuna cu un baiat de un an, avem o relatie la distanta, nu stam in acelasi oras. As vrea sa ii spun tatalui meu despre asta, insa mi-e foarte frica de cum va reactiona pentru ca mi-e foarte frica de el in general si pentru ca se comporta destul de urat cu mine.
E foarte strict si nu ma lasa niciodata afara, nu ma lasa sa fac niciun sport sau sala pentru ca as fi o c***a, nu pot iesi cu prietenele mele pentru ca sunt niste proaste si nu am ce cauta langa ele, nu ma lasa sa fac canto sau lectii de pian pentru ca nu am eu timp de astea, nu ma lasa sa citesc ce vreau eu, doar ce vrea el, dupa sa ii explic pagina cu pagina ce am citit, nu pot avea un job de o vara pentru ca, evident, acelasi argument, sunt c***a. In ultima vreme am mai avut putina libertate pentru ca e plecat in strainatate si chiar daca ma cere mereu la telefon, uneori mama ma mai sustine si minte pentru mine daca vreau sa ies afara pentru cateva ore.
As vrea si cateva sfaturi despre cum as putea sa il fac sa nu se mai bage in viata mea si sa ma lase in pace pentru ca nu mai am 8 ani. As fugi de acasa daca as sti ca as avea cum sa ma descurc si fara sa iasa scandal, mai ales ca sunt minora si ma pot lua acasa cu forta oricand.

Răspuns Câştigător
| NonZarek a răspuns:

Nu poti sa faci cam nimic in situatia ta, daca asa e el, desii nu e bine deloc sa fie asa, te prea preseaza si cum sa zica daca tu vrei un job de vara inseamna ca esti curva?

se va trezii doar atunci cand va realiza singur ca nu e bine ce face, trebuie sa ai rabdare si sa intelegi de ce face asta, sa vezi dincolo de fatada, poate face asta pentru ca te iubesti enorm de mult, si probabil asa l au crescut parintii, cu gandul ca lumea e mizerabila, iar el fiind format asa, doar asta tine in minte si sprijina ideea lui, dar trebuie sa vezi si sa intelegi, sunt multi factori care pot fi devina dar nu te cunosc pentru ati putea spune care e.

Ai putina rabdare, pana cresti si devii majora, incearca sa ii respecti regulile dar nu chiar toate, cele absurde si deja peste limita si exagerate poti sa treci peste sau pe langa ele, cum vreihappy dar, nu te gandii sa fugi de acasa, asta iti va face situatia mai rea, si atunci chiar ajunge si mai strict DAR, zic doar, ca daca vei fugii poate il va face sa realizeze mai ales cand te va gasi ca te va gasi te asigur, cat esti de sincera si ca e prea strict si o va lasa mai moale, pentru ca te iubeste si a realizat de ce ai fugit.

Doar zic, nu te sfatuiesc sa mergi pe a 2 a optiune, e sansa de 30% sa iti mearga chestia.
asteapta sa cresti si sa fii majora si gata, faci cum vrei si ce vrei dar atunci vei realiza ca regulile lui ti au facut mai mult bine si ca te ai pregatit pentru lume.

OcO

2 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

De ce i-ai spune? Vrei probleme si nu stii unde sa le gasesti? Vezi-ti de relatia ta pana devii majora apoi o sa poti face ce vrei tu.

| MPersephone a răspuns:

Esti la varsta la care vrei pe buna dreptate putina libertate. Te formezi, inveti, cresti. Probabil tatal tau nu vede asta. Multi parinti nu suporta gandul ca vor creste copii lor, dar tatal tau chiar exagereaza. Din pacate nu esti nici la varsta la care sa poti pleca de acasa si nu ai nici stabilitatea asta. Ar fi bine sa vorbesti cu el, roag-o si pe mama ta sau pe orice ruda adulta mai apropiata. Va fi incet, dar cu putina ambitie poate ii veti deschide lui ochii.