| DespreUnOm a întrebat:

am 18 ani, stau si m-am nascut in Germania.
Va rog sa imi dati sfaturi ce sa fac ca nu mai pot de suferinta.

De cam 3 ani vreau sa ma mut in Romania, sa gat bacul acolo si sa fac facultatea. Ce ma duce la asta e ca aici imi pierd timpul degeaba... Am avut doar prieteni falsi aici si mai mult sufar si sunt suparat decat altceva.
In Romania e alta treaba. Acolo ma cauta, ma cheama afara si acolo pot sa ma simt bine, sa fiu cine sunt.
Problema este ca nu am curaj sa vorbesc cu ai mei despre asta...
Care este scopul vietii? -Sa fii fericit, nu?
Daca nu e fericire in viata unui om, atunci nu are motivatie la nimic in viata si atunci deseori stiti ce se intampla...
Chiar si eu m-am gandit in ultima vreme sa plec de aici, sperand ca am parte de o viata mai buna in rai.
Azi vara cand am fost in vacanta in Romania m-am indragostit de o fata draguta, desteapta si plina de viata. ( Si cu ea am vorbit despre asta). Am fost si in vacanta de toamna(16.10-23.10) in Romania si dupa ce am ajuns in Germania am plans aproape zilnic... Ati mai vazut asa ceva sa planga un baiat dupa o fata, dupa o viata mai buna...
Si mama m-a intrebat ce e cu mine de sunt asa tacut. Dar n-am avut curaj sa ii spun.

Va rog sa ma ajutati ca nu mai stiu ce sa fac! Nu mai vreau sa stau aici! straight face
Imi cer scuze pentru greseli gramaticale.

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Draga despreunom, in primul rand felicitari, daca esti nascut si crescut in Germania meriti chiar mai mult de atat, scrii de 1 milion de ori mai bine decat cei nascuti si (ne)educati aici happy In al doilea rand, probabil ca n-o sa-ti placa ce o sa-ti spun, sigur nu asta asteptai, dar impresia ta despre realitatea de aici nu e cea mai corecta. Tu ai fost aici in vacanta si erai un personaj "exotic", erai tipul din Germania, un fel de vedeta - pentru unii chiar un fel de extraterestru laughing - langa care vroiau toti sa stea. Daca mai faceai si cinste pe la terasa sau aveai cine stie ce toale sau device-uri inca si mai si vroiau toti sa fie pe langa tine. Daca ai timp sa te uiti putin pe aici pe site ai sa vezi cata lume se plange de acelasi lucru ca tine - rautatea oamenilor, lipsa prietenilor adevarati, nemultumirea legata de mediul in care traiesc si invata. Asa e omul, intotdeauna are impresia ca in alta parte i-ar fi mai bine decat acolo unde este, desi nimic din lume nu-i ofera nicio garantie pentru asta. Daca o sa vii aici o sa fii tratat drept o ciudatenie, daca nu chiar de "prost" - a lasat ala Germania sa vina aici, cand toata lumea nu stie cum sa faca sa plece acolo... Evident ca nu o sa intereseze pe nimeni care-s motivele tale si ce e in sufletul tau, asa ca o sa inghiti multe si marunte de la majoritatea. Oricat ai fi de prietenos etc tot un "outsider" o sa fii. Probabil ca de fapt esti mai rascolit de atractia pentru fata aceea, de aceea vezi acum totul asa de negru. Parerea mea este sa termini macar liceul acolo si sa iei bacul acolo, ar fi un efort teribil, din toate punctele de vedere, sa vii acum aici, cu echivalarea studiilor, cu examene de diferente, bacul romanesc pe care risti sa-l dai peste cap din cauza incercarii de a recupera materia, de a te adapta la noul mediu, la scoala, la oameni etc. Pare simplu dar nu e deloc, sunt atat de multe "nimicuri" care trebuie rezolvate ca poti ramane fara niciun fel de energie la sfarsit. Deci termina liceul acolo, ia bacul si apoi poti vezi la facultate aici, daca mai vrei asta la acel moment. Si cu fata se rezolva, uite mai e putin si vine vacanta de Craciun, o sa va vedeti iar, apoi cea din februarie, apoi Pastele si gata-i si vacanta mare, nici nu stii cand trece timpul - si daca sentimentele sunt serioase si puternice rezistati, chiar mai bine decat daca ati fi impreuna zi de zi happy Iar cu plecatul in rai potoleste-te, termina cu prostiile, in primul rand ca daca pleci tu asa, de capul tau, nu ajungi acolo si in al doilea rand nu a demostrat nimeni clar ca exista asa ceva. Ti-as mai sugera sa-i spui totusi mamei tale ce ai pe suflet daca sunetti apropiati si vorbiti chestii de suflet, cu siguranta o sa-ti spuna cam tot ce ti-am zis si eu, dar nu pentru ca nu ti-ar dori fericirea ci pentru ca viata se vede un pic altfel cu ceva mai multa experienta in spate happy Aduna-te, ca nu rezolvi nimic daca stai asa trist, canalizeaza-ti energia pe invatat sa iei bacul sa poti merge la facultate si sper sa ne dai un salut aici cand o sa vii la facultatewinking

| Assu53 a răspuns (pentru mixxjim):

Sunt e acord cu raspunsul tau de i l-ai datwinking bv nici eu nu puteam sa ii zic mai bine big grin, uite eu doresc sa continui putin ce ti-a spus mixxjim happy : in Romania vei fi vazut cu altii ochi happy plus ca multi vor profita de pe urma ta ca ai trait in Germania si nu prea sti cum stau chestiile in Romania... trist dar asta e adevarul happy, eu as zice sa faci si facultatea acolo happy deoarece tu esti obisnuit deja cu limba si cu toti termenii de acolo happy aici ti se vor parea toti termenii repesctivi numai aiureli... cum e chineza big grin chestia cu fata- am trecut si eu odata prin asa ceva si nu s-a terminat tocmai placut pentru mine straight face dar eu am tras ponoasele. Iti va trece atractia asta atat de mare fata de ea cu timpul, stiu e foarte greu dar crede-ma ca asa va fiwinking App nu te mai lua dupa sfaturile astora rautacioase ca ai 18 ani si ca te tii dupa fusta mameiwinking lasa-i sa vorbeasca happy mereu prinde bine un sfat de la oricine, desi stiu ca iti e greu sa ii zici cum sta treaba mamei tale. happy Oricum Bafta!

3 răspunsuri:
| AngelliGina1981 a răspuns:

Cred ca e mai bine sa iti termini studiile in Germania, ca in Romania mai repeti un an sau doi (cred), apoi poti sa vii aici, iti gasesti de lucru sau iti trimit ai tai bani, ramai cu fata aia. Nu cred ca parintii tai se supara pentru asta, nu ar avea de ce, spune-le ce ne-ai spus si noua si povesteste-le de ce erai trist. Si daca treaba se impute si in Romania atunci te duci inapoi, faci tu rost de bani de avion, daca asta e problema, e viata ta si trebuie sa iti dai seama ce e cu ea.

| ClaRa94 a răspuns:

Bhăi, ce ***? Ai 18 ani, nu 14.
Te mai ţii după fusta mamei?raised eyebrows
Explică-le că eşti major, faci ce vrei.