| CerealaCuOchi a întrebat:

Am 53 kg si 1, 70, iar eu tot ma simt super grasa (gen stiu ca as putea fi mai slaba dar multi imi spun ca sunt underweight etc.). Faza e ca de un timp am inceput sa mananc foarte mult (totusi nu ma ingras, ba chiar slabesc), imi propun sa tin dieta dar la sfarsitul zilei ajung sa mai mananc un bol de ciorba sau niste branza etc. Aveti voi niste idei de diete fata efect yoyo? Suport senzatia de foame, nu trebuie sa fie ceva cu multa mancare intr-o zi

Răspuns Câştigător
| Felissa13Eden a răspuns:

Puiule, esti slaba, crede-ma.
Nu incerca sa slabesti, ca o dai in tulburari de alimentatie.La fel am facut si eu la 15 ani, la 1.76 aveam 50 de kilograme si ma infometam sa fiu slaba, am ajuns bulimica, au vrut sa ma interneze la psihiatrie pentru asta, nu te ajunda in golul singuratatii provocat de o tulburare de alimentatie.
Esti slaba, ce vezi la televizor, pe net, in media, fotomodelele "perfecte" sunt minciuni.Am lucrati in industria asta, sunt toate bolnave psihic, plang cand vad o ciocolata, nu au voie sa manance nimic, ca se ingrasa.
Mananca 3 mese regulate, bea multa apa, fa sport, te asigur ca n-o sa devii obeza daca duci un stil de viata normal si sanatos.
Nu face o prostie, puiule, esti slaba, si sa fii slab nu e idealul de frumusete, sa fii sanatos e un ideal de frumusete adecvat.
Ai grija de tine si de sanatatea ta!

2 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Boala este de natură psihică, se cheamă anorexie și este opusul bulimiei prin care te îngrași din orice!
La un psiholog, psihiatru mergeți să discutați despre această problemă medicală.
Probabil, sunteți piele și os, vă confruntați cu alte probleme medicale.
Aveți grijă de dumneavoastră!
Sănătate!

| Kenji2Uchiha a răspuns:

Water fasting - bei doar apa, fara mancare - incearca 2-3 zile pentru inceput. (un om poate sta multe saptamanii fara mancare)