| Maria12340036 a întrebat:

Bună, am acnee de la 12 ani, am fost la numeroși dermatologi, am luat 2 ani de zile doxiciclina (1an prima data după vreo 5 luni am început iar sa iau si mi-au fost recomandate împreună cu doxiciclina si anticonceptionale) plus numeroase creme am folosit (skinoren, acne out, zynerit de toate), nu beau, nu fumez am un stil de viata chiar ok, mereu imi reapare acneea. Am 18 ani si nu mai știu ce sa fac, sunt disperata, parca nu mai scap niciodată de ea

8 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Vai, cand aud de zynerit, mi se face pielea de gaina. L-am urat pur si simplu, mi-a fost dat tratament cand mi-au aparut toate cosurile din lume pe la 10 ani. laughing Nici nu pot spune ca dadea rezultate.Am mai avut si altele folosite, insa zynerit parca era cel mai groaznic, mai ales ca imi ustura ochii. Ce fel de ten ai, poti da mai multe detalii? Eu am scapat aproape de inceputul liceului, pur si simplu n-am mai folosit nimic timp de un an si tenul s-a curatat de la sine. Cred ca si hormonii s-au mai linistit si asta a contribuit enorm.

| Maria12340036 explică (pentru dullcat):

Imi apar pe mandibula de ex am acum, de regula apar pe obraji mai mult, am făcut teste hormonale da n au ieșit ceva modificări deci nu stiu nu prea ar avea de unde iar la tip de ten as spune gras sau mixt

| dullcat a răspuns (pentru Maria12340036):

Am inteles.Ai incercat si solutii naturiste, masti, spalat cu ceai etc?

| Fonk a răspuns:

Spalăte pe față des, am avut si eu probleme de genu si am 17 ani acum, tot cu prosti antiacnee care nu jută la nimic eu personal mă spăl cand ma trezesc, ziua, si cand ma pun sa dorm, da nu numai cu apa simpla, i0 dau pe față si cu săpun lichid de spalat pe maini. Și pentru mine a mers cu sapunul lichid + mereu mă șterg pe față cu hârtie igienică, nu cu prosop.

| Fonk a răspuns (pentru Fonk):

Nici n-am observat că te cheama Maria.
Eu: :0
Poate că acnea la fete funcționează diferit.

| dullcat a răspuns (pentru Fonk):

De fapt, nu e ok sa te speli pe fata des. Pielea are nevoie de o bariera de protectie care e formata tot din bacterii, doar ca din alea bune. Fara acea bariera sistemul imunitar e slabit considerabil. Asta e unul din motivele pentru care unii nu recomanda sa faci dus zilnic, chiar de mai multe ori, peste tot cu sapun antibacterian sau alte minuni, ci doar sa speli zonele cheie, iar in rest sa dai cu apa.

| Fonk a răspuns (pentru dullcat):

Îți mulțumesc că ai grijă de mine.winking
Noapte bună

| Paendeo12 a răspuns:

Buna! Eu am făcut tratament cu Roaccutane acum ceva vreme (pentru o alta problema medicala), insa imi spusese dermatologul ca, in mod normal este tratament pentru acnee severa.