| andra0256 a întrebat:

Am citit despre albusul de ou ca este eficient in tratarea cosurilor si a punctelor negre. Am tenul gras si nu am o forma grava de acnee dar sunt am destule cosuri. Am incercat diferite creme, insa ori au fost degeaba, ori mi-au facut mai rau. Daca as incepe sa ma dau cu albus de ou pe fata in fiecare seara, ar ajuta la ceva? Spuneti-mi din experienta voastra. Sau poate ma puteti ajuta cu alte remedii. Am citit multe si am vazut ca si mierea, castravetii, aloe vera etc sunt remedii bune. Dar vreau sa stiu daca a functionat careva la voi. E destul de urgent pentru ca mai putin si am banchetul si vreau sa scap de ele pana atunci. Va rog raspuns urent. Va multumesc.

Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acneea este provocata de bacteria P.Acnes, exces de sebum, un stafilococ etc. Mierea, castravetii, aloe vera - sunt anti-iritanti dar nu te ajuta la tratarea cosurilor. Ai nevoie de un tratament, argila pentru absorbtia sebumului, un produs de curatare bland care sa nu-ti activeze productia de sebum si un produs hidratant. Asta este rutina pe care trebuie neaparat sa o urmezi ( produsele nu trebuie sa contina iritanti! ) si la ea poti sa adaugi si un exfoliant chimic cu acid salicilic daca nu esti alergica la aspirina. Exfoliantul te ajuta mult.

1.
Poti sa-ti cumperi din plafar sau farmacie argila pudra. Inainte de dus iti prepari putina argila si stai cu ea 15-20 de minute ( pana simti ca s-a intarit. Poti sa-ti aplici argila zilnic daca o alegi pe cea albastra. Poti sa o iei pe cea verde si o zi sa stai pana se usuca, iar urmatoarea zi sa o limpezesti inainte de a se usca - sau sa o aplici odata la 2 zile. Experimenteaza, alege varianta care ti se potriveste cel mai bine.

Argila o amesteci cu apa plata, minerala, ceai verde, ceai de musetel etc. Nu amesteca argila cu nici un ingredient iritant. ( ex: zeama de lamaie, sucuri de fructe etc. )

Cea mai mare putere de absorbtie o are argila verde, urmata de cea albastra si cea alba care este mai mult pentru tenul sensibil/normal.

Nu-ti cumpara argila gata preparata
http://www.elemental.eu/ro/410-argila-verde.html

2. Cumpara-ti un produs antibacterian sau un produs destinat tenului acneic : Duac Gel, Mask Rym sau Bioderma Sebium Global

3. Foloseste un gel de curatare pentru a indeparta celulele moarte, praful, transpiratia si restul de impuritati de pe ten care favorizeaza formarea cosurilor, punctelor negre si albe prin blocarea porilor. Iti recomand Balea med ultra sensitive waschgel, costa 9 lei si il gasesti in magazinele DM.

Este formulat corect si contine surfactanti blanzi - nu-ti simti tenul uscat sau ca te strange dupa curatare. Gelul se foloseste de doura ori pe zi - dimineata si seara.

Daca folosesti produse prea dure si care contin iritanti glandele sebacee prin uscarea excesiva o sa inteleaga ca trebuie sa mareasca productia de sebum.

https://media.meindm.at/......25_B_P.jpg

Daca n-ai magazine DM in orasul tau poti sa cumperi din farmacie : bioderma sensibio moussant gel - este mai scump si la fel de eficient

4. Dupa poti sa folosesti un produs cu acid salicilic/BHA ( daca nu esti alergic la aspirina ) pentru a preveni aparitia punctelor negre si pentru a le trata pe cele existente deja. Acidul salicilic este un exfoliant care patrunde in pori si curata sebumul din ei, astfel nu se mai produc la fel de multe puncte negre, albe si cosuri pe ten.
Eu folosesc produsul asta si nu mai am probleme cu punctele negre : http://www.paulaschoice.ro/......-30ml.html

Scrub-urile/exfolierea mecanica nu este eficienta in tratarea punctelor negre pentru ca ea indeparteaza doar "capul" oxidat al punctului negru ( acesta oxideaza la loc in cateva zile ) si sebumul tot in pori ramane. Daca punctele tale negre sunt destul de mari poti sa mergi la cosmeticiana sa ti le extraga sau sa folosesti niste plasturi speciali, exfoliantul chimic o sa-si faca mai rapid treaba dupa o extractie.

Acestea sunt beneficiile bha-ului ( produsul mentionat de mine are si ingrediente care ajuta la prevenirea imbatranirii pielii ) :
- exfoliază celulele moarte de pe suprafața pielii și din interiorul porilor pentru ameliorarea porilor blocati si dilatati
- amelioreaza si previne aparitia punctelor albe, negre si de grasime
- indeparteaza excesul de sebum din pori si reduce numarul de pustule care se formeaza in mod normal pe ten
- imbunatateste aspectul pielii
- stimuleaza productia de colagen si amelioreaza ridurile fine
- amelioreaza petele si cicatricile post acnee, dupa cel putin 6 luni de folosire
- are efect anti-inflamator si antibacterian usor
- ingredientele aplicate pe un ten exfoliat zilnic patrund in piele mai usor si mai repede datorita indepartarii stratului superficial de celule moarte

5. Ca si produs hidratant iti recomand Bioderma Sensibio Light, are o textura lejera si se absoarbe in piele dupa 5 minute de la aplicare. Costa 50 lei in farmacii. Uneori tenul gras este provocat si de lipsa de hidratare, din aceasta cauza produce mai mult sebum.
" Formulă fără parfum
Hipoalergenică
Fără surfactanţi
Fără parabeni
Non-comedogenic "
sursa : http://www.bioderma.com.ro/produsele/sensibio/legere

6. Este foarte important sa nu-ti " spargi" cosurile pentru ca doar raspandesti bacteria si cosurile se vor inmulti, clar nu-ti doresti asta.

Trebuie sa ai si o alimentatie cat mai ok : fara snacks-uri, lapte ( eu am observat ca daca beau lapte a doua zi deja imi apar pustule ), cafea, sucuri accidulate sau cu zahar adaugat, carne de porc, conserve, ciocolata, prajeli etc si sa mananci cat mai multe fructe si legume.

Schimba cat mai des fata de perna, o noapte foloseste-o pe o parte, o noapte pe cealalta si dupa la spalat. Prosopul de fata trebuie schimbat des sau poti sa-ti iei prosoape de hartie, cele de la Clever sunt mai groase. ( le gasesti in bila )

Incearca sa nu te stresezi, stresul favorizeaza productia de sebum.

| andra0256 explică:

Da mersi. Ce mult m-ai ajutat cu copy paste... am cerut raspunsuri din experienta proprie nu asta dar mersi.

| anonim_4396 a răspuns:

De unde am dat copy-paste? Din experienta proprie am scris, sa-ti fac o poza la produse? laughing

| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa nu mai existe dubii - ete, asta-i averea mea day dreaming laughing
https://s15.postimg.org/e54nqhvff/CAM00041.jpg
Produsele de jos sunt produse terminate. ( Crema bioderma : sebium global, nutritive, sensibio light si lotiune 2% bha Paula's Choice ) N-as recomanda niciodata produse pe care nu le-am folosit sau produse in care nu cred dupa ce am analizat lista de ingrediente.

2 răspunsuri:
| BroascaCuElice a răspuns:

Ai incercat pulberea de argila albastra+sapunul cu sulf? Pe mine astea doua m-au ajutat cel mai mult

| Mirela123yz a răspuns:

Eu imi mai fac o masca cu albus de ou, pun albusul amestec pana se face o spuma asa si cu o pensula de machiaj intind continutul pe fata apoi pun servetele si iarasi mai dau un strat de albus las masca sa se usuce si in 20 de minute o dau jos.