| Ea_7898 a întrebat:

Buna!

Am de facut o compunere despre o fapta buna care, la randul ei e rasplatita cu bine...si nu stiu ce intamplare sa povestesc.

dati-mi va rog cateva idei!

funditzuuuu!

Răspuns Câştigător
| blonda_6663 a răspuns:

Ai ajutat pe cineva cu temele la mate si cinevaul ala te-a ajutat cu temele la romana

11 răspunsuri:
| blonda_6663 a răspuns:

Hei...ms d fundita

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune ca ai ajutat niste batrani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Odat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu trebuie sa caut ca si mie mi-a dat asta tema la scoala

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum se faqce cumpunerev o fapta buna

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gftyyyyyyyyyyyy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Pai fa prima data ideile simple apoi dezvoltate pe un caiet.Si apoi incepi cu introducere si te iei dupe idea 1 poti sa te iei de ideile simple sau daca vrei cu ideile dezvoltate.Incepi prima data luna din calendar, apoi unde se petrece intamplarea.La cuprins Pui cateva personaje, Ce s-a intamplat, cu ce au ajutat-o persoana. Iar la inchiere cum s-a sfarsit intamplarea lor.
Acum ai inteles?!? Apropo ma cheama Ionela Berfela, sunt in clasa 4 si am note de 10.Succes!

| MadalinaIrina a răspuns:

Marinel e elev in clasa a II-a.
Parintii lui sunt oameni saraci si nevoiasi.
Dupa programul scolar se intoarce acasa si merge sa-l ajute pe tatal sau in padure, care e taietor de lemne.
Intr-o zi, tatal nu a putut merge la munca. Marinel a plecat singur, pentru a-l ajuta.
Acolo a intalnit un pui de urs prins intr-o capcana. Copilul l-a eliberat. Ursuletul a plecat fericit.
Peste o saptamana a mers, din nou cu tatal sa taie lemne.
Un trunchi de copac a cazut peste bietul taietor. Marinel se chinuia sad ea copacul greu la o parte.
Deodata a a parut un urs mare si puternic. Baiatul s-a speriat, dar ursul s-a apropiat de tatal baietelului si cu o mare usurinta a impins trunchiul, eliberandu-l pe tata.
Marinel a inceput sa planga de fericire. Langa urs s-a zarit, un alt ursulet mai mic.
Era puiul pe care copilulil eliberase cu o saptamana in urma; ursul cel mare era mama sa.
" Dupa fapta si rasplata ".

| 5t3fan a răspuns (pentru MadalinaIrina):

Mersi mult madalutza2 :* mi-ai fost de mare ajutor...am avut aceeasi compunere de facut :X

| raz123 a răspuns:

Nu dar si eu am asa o tema mai bine cauta p net