| simonafrumoasa a întrebat:

Buna am din nou o problema cu sora mea. are deja 11 ani si doarme cu mine. adica nu vrea sa doarma singura sub nici o forma. de acum o luna de cand s-a uitat la fenomene strani sau ceva de genul ii este foarte frica si ma trezeste non stop. acum parca i-a mai trecut. dar tot ii e frica sa doarma singura. cand i spun mamei si tatei ceea ce se intampla nu ma baga in seama si zic ca trebuie sa imi fac datoria de sora. dar m-am saturat ce ii pot zice sau ce pot face sa ii dau curaj incat sa doarma singura. am incercat sisa stau cu ea pana adoarme dar ea se trezeste mereu cand aude sau simte ca nu sunt langa ea plus ca nici nu vrea sa auda sa stea singura in patul ei. cand am fosta plecat intr-o excursie ea a dormit impreuna cu mama si bunica. va rog cele mai bune solutii primesc funda. as duce-o la ppsiholog dar mama nici nu vrea sa auda si nu am chef sa ma cert cu ea. pentru ca dansa spune ca va dormi singura peste cativa ani. dar alti dorm singuri de la cateva luni. ce sa ma fac?

14 răspunsuri:
| TeooSmilee a răspuns:

Nu ai nici un motiv sa o duci la pisholog, pur si simplu te iubeste mult si vrea sa doarma cu tine. nu trebuie sa o indepartezi pentru ca in cati-va ani o sa iti para rau. las-o, va dormi si singura smug

| Dearness a răspuns:

Mai simonafrumoasa, ar trebui sa ii zici sa stea macar o noapte singura si daca i se intampla ceva, doarme tot timpul cu tine si tu nu ii vei mi zice nimic.Incearca sa ii explici ca ce a vazut ea la fenomene stranii nu e adevarat si ca alea sunt facute de niste oameni pe calculator. Spune-i ca niciunui om din oras nu i s-a itamplat asa ceva niciodata si in plus nici in tara asta nu s-a pomenit vreodata de asa ceva(chiar daca s-a pomenitbig grin).Si spune-i ca daca mai doarme cu tine, o faci de ras in fata colegilor sai.Nu cred ca trebuie sa o duci la psiholog.E doar incapatanata, atata tot.Ar trebui sa ii demonstrezi ca nu pateste nimic daca sta singura. Poti sa vorbesti cu ea sa doarma in camera parintilor si tu sa dormi singura doar o noapte si a doua zi ii arati ca nu ai patit nimic, deci nu se afla absolut nimic in casa la voi(ma refer la spirite)

| VAPLACE a răspuns:

Las-o. E si ea mica. Si eu am probleme de asta dar stau singura nu cu sora. Visez urat rau. Si am halucinati cu intunericu. Incearca sa pleci de acasa o noapte la o prietena sa vedem ce mai face.

| simonafrumoasa explică (pentru VAPLACE):

Cand am fost in excurisie a dormit cu mama si bunica intr-un pat

| VAPLACE a răspuns (pentru simonafrumoasa):

Pai cum adica in excursie? Cu scoala cum? Explicami, ca nu am inteles.

| simonafrumoasa explică (pentru VAPLACE):

Eu am fost inr-o excursie cu prietenele mele in austria. si ea aramas aici. acasa nu a ramas decat mama si bunica care este foarte batrana. ea a dormit in acea perioada de timp cu mama noastra si cu bunica noastra.

| VAPLACE a răspuns (pentru simonafrumoasa):

Asta e. Mai las-o pana la 13-14 ani. Sau paoate are ceva si camera in care trebuie sa doarme. Mai faceti schimb cu mobila.

| VAPLACE a răspuns (pentru simonafrumoasa):

Si tu cati ani ai?

| simonafrumoasa explică (pentru VAPLACE):

Pff cam asa aproape 19 (18 si cateva luni) tu cati ani ai?

| VAPLACE a răspuns (pentru simonafrumoasa):

12 ani.

| VAPLACE a răspuns (pentru simonafrumoasa):

Te rog da-mi si mie sfaturi la ultima mea intrebare pusa chaiar acum.

| simonafrumoasa explică (pentru VAPLACE):

Multi inainte! esti cu un an mai mare decat sora mea. apropo tu de cand dormi singura?

| VAPLACE a răspuns (pentru simonafrumoasa):

10 ani.

| andreiut9574 a răspuns:

Trage-i una si rezolvi rolling on the floor... explica.i ca fenomenele stranii nu sunt adevarate.