| Alex67943588 a întrebat:

Am facut de curand 14 ani si de mult vreau sa vorbesc despre un anumit lucru: mama mea.
Nu pot sa o suport. Am impresia ca e batuta in cap. Haideti sa va explic putin despre ce e vorba. Mama mea e vanzatoare la piata. Ea nu vinde in orasul nostru ci vinde produsele in unul aflat aproximativ la 30 km departare. Este ajutata de mama ei si de fratele ei. In fiecare dimineata se trezesc la 4 dimineata pentru a ajunge acolo. Ei au facut mai multi ani asta pana pe mama a apucat-o ceva de a zis sa ma ia si pe mine. Nu pot intelege ma trezeste la 4 dimineata pentru a merge cu ea desi e evident ca trei persoane sunt indeajuns de multe pentru a se descurca desi ea sustine contrariul. Poate ca o sa imi spuneti ca sunt un rasfatat. Poate aveti dreptate. Dar de cand a murit tata nu mai pot vorbi nimic cu mama. Cand incerc sa fac asta si o inteb de ce trebuie sa merg ea spune "pentru ca asa spun eu", desi acesta e cel mai prost argument folosit vreodata. Cand refuz sa merg tipa si imi ia toate lucrurile pe langa faptul ca merg oricum.Tot ce fac e sa dorm in masina cu care ajungem acolo iar pe ea nu o intereseaza. Ea vrea doar sa fiu acolo si nu pot sa inteleg de ce! Am acceptat sa o ajut intr-o zi si ghiciti ce: m-a luat si ziua urmatoare!

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Poate nu realizezi ce eforturi face pentru tine si cat de mult vrea sa te aiba aproape. Si pentru ea a fost o drama ca a ramas singura sa stii

| Freya1 a răspuns:

Poate vrea cumva sa te responsabilizeze avand in vedere dureria suferita.Si ei ii e greu si poate se teme sa nu piarda controlul asupra ta. Daca esti la scoala mai asteapta un pic fai pe plac ca in curand vei pleca la scoala si nu te va mai lua cu ea.Nu te certa incearca sa ii vorbesti frumos ca daca te rastesti va simti ca nu esti matur ca trebuie sa te ingrijasca si pazeasca si acum si mai din scurt te tine