| anonim_4396 a întrebat:

am fost racit am luat ospen 12 comprimate sirop de tuse si niste pastile tussin dar am ramas cu tusea. si cand rasuflu parca harcai asa nu stiu. ce pot sa fac? oare e de la fumat? (am fumat o tigara acum 2 zile si fumez de mai mult timp.)? e bine sa iau acc?

1 răspuns:
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Incearca sa nu mai iei tratament dupa ureche (adica ce auzi de la altii). Indicat este sa te consulte un medic. Faptul ca ai ralii (sunete suieratoare la respiratie),inseamna ca ai ceva infectie a bronhiilor,ceea ce poate duce prin lipsa de tratament adecvat,la bronsita,o boala care persista. Te rog,consulta medicul de familie si eventual sa te trimita sa faci o radiografie pulmonara din care sa reiasa daca ai ceva la plamani, mai ales ca fumezi. Nu mai lua nici un tratament. ACC este pentru fluidizarea expectoratiilor si le poti elimina mai usor, dar trebuie sa elimini cauza!