| Ung1999 a întrebat:

Bună am mare nevoie de ajutor ...Adică sunt clasa a9-a și cred ca nimeni din clasa nu ma suporta ..Adică sunt câteva fete cu care mă înțeleg dar nu foarte bine acum stau singura în banca și mă simt tare singura. Știu sigur ca sunt vreo 3 colege care chiar nu mă suporta și sunt rele și mă bârfesc iar eu nu știu ce sa mai fac pur și simplu mă gândesc continu la ele și mă consum eu am încercat sa fiu drăguță cu ele dar m-au respins și mă fac de ras și în fața celor lalte colege... Odată eram cu alte colege și vorbeam iar ele au început sa zică ca numai cu ele stau și cum de pot sa umble cu mine.Iar toate astea pe mine mă fac sa mă simt ca ultimul om și îmi distrug viața gandindu-mă numai acolo
Ce sa fac?

3 răspunsuri:
| AlexSalutir a răspuns:

Evolueaza in spre a fi barbat,daca esti o persoana respectoasa si sufletista,incearca sa fi doar cu cine merita sa fi,cand altul nu te saluta,procedeaza la fel,cand altul se baga pentru tine,fa si tu la fel,asa o sa incepi sa iti faci prieteni mai ales ca esti in clasa a IX a,odata ce ai prieteni,vine si respectul,iar daca vrei mai mult,atunci trebuie sa iti pui viata la punct,fa putina sala sau ceva sport,nu ai vrea sa arati ca o scobitoare,normal ca se leaga astia de tine daca te vede mai nu stiu cum,un fost coleg a fost batjocorit de alti ca ii gras,baiatu nu a mai venit la scoala deloc,din pacate asa ii ziua de azi,iar cel mai important ii comunicarea,ar fi culmea sa vorbesc cu tine si tu de abia sa scoti doua cuvinte,sincer ma chinui cu alti sa ii fac sa vorbeasca, ii intreb ceva de jocuri pe calculator, ceva de sport, intreb daca are gagici sau daca ii place la scoala in puii mei laughing greu, greu, sigur ai sa te descurci ca doar esti baiat mare.

| alinutzaa2 a răspuns:

Pai in primul rand nu te mai consuma ca iti faci rau tie, in al doilea rand nu trebuie sa asculti toate prostiile spuse de alti, trebuie sa ai incredere in tine doar asa poti ignora vorbele altora.

| Loli123 a răspuns:

Bârfa înseamnă că cineva este invidios deoarece pariez că ești frumoasă și deșteaptă, sau cel puțin mai mult ca ele. Eu îți recomand să încerci să te împrietenești cu... băieții! Da, cu băieții! Nici pe mine nu mă suportau colegele, și mi-am făcut un prieten cu care mă înțeleg extraordinar! Râd cu el și mă simt mai bine. Și tu ai putea să faci asta. Ele vor să te vadă că suferi și fac totul ca să le reușească asta! Ia note mari și ele or să încerce să te lase în pace deoarece tu o să le fii superioară. Poți vorbi cu d-na dirigintă, mai ales dacă este femeie. Ea te va înțelege, și îți va da poate un sfat. Eu așa am procedat și mi-a spus că indiferența o să le omoare, și a avut dreptate! Le mai poți da niște replici, însă în limita bunului simț, să nu ajungi în cealaltă extremă! ( gen : Ești proastă sau te prefaci? ). Sper că te-am ajutat și mult succes! Ține minte că asta este viața, și, pe lângă momentele frumoase, sunt și mici " hopuri "!