| anonim_4396 a întrebat:

am nevoie de niște pareri. Eu de fel sunt o persoana introvertita, timida, antisociala, cum vreți voi s-o spuneti. Pana și părinții îmi spun sa mă schimb dar sincer nu știu cum. De ex când vin musafiri sau ceva eu abia vorbesc, mă rușinez și parcă am impresia ca își fac o părere proasta despre mine, așa se întâmplă cu persoanele care nu mă cunosc cu adevărat. mda
În generala, la școală când răspundeam la lecție și mă pierdeam unii băieții râdeau de mine și cred ca de aia am prins o ura pe ei, sincer nu am găsit niciodată un băiat cu care sa mă înțeleg sau care sa mă înțeleagă. (de aia parcă iubesc mai mult animalele decât oamenii laughing părinții mi-au luat și un cățeluș cu gândul ca mă voi schimba, adevărat e ca sunt mai fericita ca de obicei, am o ocupație laughing )
 Acum la liceu parcă nu mai am colegi așa rai, momentan, cu unii nu am scos un cuvânt pana acum.....ciudata, stiuuu.
Am putini prieteni cu care ma simt in largul meu, mai sigura pe mine, rad, ma distrez, prietenii care de fapt sunt doar fete pentru ca băieții nu m-au simpatizat niciodată din cauza comportamentului meu retras. Uneori pot fi și sociabila doar dacă o persoana mă baga în seama, dar rar se întâmplă. În grupul meu de prieteni  De ex când sunt în preajma băieților mai mari decât bine parcă mă închid în mine și nu știu ce sa mai zic, mi-e frica sa scot un cuvânt de teama de a nu mă crede ciudata. Și de asta mă izolez și prind o postura ca și cum as fi trista dar eu de fapt nu pot sa mă exteriorizez. Poate pare ciudat dar eu nu am avut pana acum iubit (am 16... ) și unele prietene care sunt mai mici au avut și îmi pun întrebări gen de ce nu mi fac, dar nu știu, pur și simplu nu simt ca as vrea unul. Nu înțeleg de ce oamenii pun la o parte persoanele introvertite doar pentru ca sunt diferiți, am mai întâlnit pers de genul meu și mi se par ca au o gândire super. Chiar mi'as fi dorit sa fiu altfel pentru ca din cauza asta mă simt des mai trista. Parca ca nu am scris tot ce aveam pe suflet dar nah. Sfaturi?

2 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Buna,
Daca nu iesi din zona de comoditate si nu interactionezi cu cat mai multi oameni, nu ai cum sa scapi de timiditate.
Tie ti-ar place sa stai langa o persona care sta mereu incruntata si nu scoate o vorba?
De multe ori expresia fetei e inselatoare, multi o confunda cu aroganta, de aia nici nu se baga in seama.
Nu zic nici sa cazi in extrema cealalta sa incepi sa vorbesti mult prost si fara rost cu oricine.
Iti zic doar sa te deschizi si sa fi mai carismatica.
Iesind din zona de comoditate, ai tendinta sa renunti brusc, dar nu face asta.
Cum am zis, interactioneaza cu cat mai multe persoane noi si o sa scapi de problema ta.
Succes!

| Violleta2022 a răspuns:

Cand o sa pierzi destul in viata si o sa te saturid e singuratate, vei gasi tu o calea sa te schimbi, pentru ca acolo vei ajunge daca cntinui in felul asta.
Ai 16 ani, nu mai esti copilas mic ca sa intelegi ca izolarea asta nu iti va aduce nimci bun in viitor: decat singurate, depresie, izolare, nefericire.
Ce trebuie sa faci pentru a te schimba?
Exact ceea ce nu facia cum: sa vorbetsi cu toata lumea, sa iesi afara, sa socializezi, sa nu te izolezi samd.
Personale ca tine sunt de cele mai multe ori judecate si categorisite ca arogante, snoabe sau simandicoase si in generalsnt ocolite de oameni.
Daca ai putin creier in capusorul ala, cupleaza-l te rog la gandire si fa un efort sa te schimbi, pentru va viitorul tau va arata tare sumbru, daca vei continua tot asa.