| Alexandra_7889 a întrebat:

Buna am nevoie de niste sfaturi si cred ca sunteti cei mai buni pentru a mi le da
Deci. am inceput sa fiu geloasa foarte geloasa la modul cel mai extrem si cel mai grav vreau sa scap de acest sentiment si nu stiu cum
am nelinistea ca este cu alta si ca pe mine nu ma mai iubeste
cand ii spun imi spune ca nu ar renunta la mine pentru nimic in lume si ca ma iubeste si il cred pentru ca simt ca este sincer

1 dc sunt atat de geloasa?
2 cum scap de aceasta,, boala"
dau funda mersi >:*sadbig grin

Răspuns Câştigător
| Ramo80 a răspuns:

Sa stii ca si eu eram la fel acum vreo cativa ani. Am incercat din rasputeri sa-mi schimb modul de gandire. La mine gelozia venea din neincrederea in calitatile mele, credeam ca nu-l pot pastra pe iubitul meu langa mine si ca toate fetele sunt mai bune si mai frumoase decat mine. Aveam nevoie ca iubitul meu sa-mi spuna tot timpul ca ma iubeste, sa ma faca sa inteleg ca sunt perechea lui. Eram atat de geloasa incat as fi fost in stare sa ii omor pe amandoi daca il prindeam cu ceva. Cu timpul am realizat ca eu singura imi fac rau si pur si simplu nu mai reuseam sa fiu eu si sa-mi exprim sentimentele frumoase, ma orbea gelozia. Prin autocontrol vei reusi sa scapi de gelozie, am inteles ca indiferent cat de geloasa as fi si cate ganduri mi-as face, daca el ar dori m-ar putea insela oricand. Am incetat sa-i mai controlez fiecare pas pentru ca nu avea rost, ma demoralizam. Acum deja au trecut 8 ani jumate de cand suntem impreuna si sunt linistita, am reusit sa trec peste temerile mele si sa inteleg altfel o relatie. Incearca sa faci la fel si sa-ti activezi autosugestia ca totul e ok si ca nu se intampla nimic rau. Vei reusi daca chiar iti doresti si realizezi ca nu are rost sa te consumi facandu-ti fel si fel de ganduri si idei despre ce ar putea el face cu alte fete. Mult noroc! Pupic!

| Alexandra_7889 explică (pentru Ramo80):

Iti multumesc pentru raspuns cred ca tot autocontrolul este singura solutie mersi pentru sfat pup si inca o suta de ani inainte cu iubitul tau :X:*
take care :*

| Ramo80 a răspuns (pentru Alexandra_7889):

Cu mare drag! Multumesc frumos! Pupic! :*

3 răspunsuri:
| angel09 a răspuns:

Pentru ca se vede ca il iubesti cu adevarat, gelozia nu e neaparat o boala toti suntem gelosi mai mult sau mai putin...incearca sa ai mai multa incredere in tine si in iubitul tau:* bafta!