| DreamerBoy a întrebat:

Am nevoie de niste sfaturi. Sunt in clasa a XII-a si dupa cum se stie, trebuie sa ma hotarasc la ce facultate sa merg. Sunt la profil uman, stiinte sociale mai exact. Pana acum am avut mai multe optiuni de facultati. Prima data am vrut sa merg la Limbi Straine, apoi la ASE, iar acum sunt inclinat spre partea de Comunicare, Publicitate, chestii de genul. Cred ca voi ramane focusat pe ultima varianta deoarece consider ca partea respectiva ma reprezinta. Insa problema vine acum. Nu sunt decis in ce oras sa ma duc. La Cluj am gasit o specializare super faina: Media Digitala. Pe langa jurnalism si chestii de comunicare, se invata si lucruri legate de informatica, fotografie si marketing. Este super, insa treaba e urmatoarea: ultima medie de la buget a fost 9.56 ( straight face ) iar taxa este 3400 pe an. La taxa s-a intrat cu 9.05. Nu cred ca voi reusi sa iau peste 9 la bac, mi-e cam teama la romana. Pe langa asta, ma mai gandesc si la orasul in care sa ma duc, Bucurestiul neavand Media Digitala. Am stat si am analizat avantajele si dezavantajele Bucurestiului si Clujului.
La Bucuresti:
1. Imi place mai mult orasul. (avantaj)
2. Sunt mai multe posibilitati de angajare.(avantaj)
3. Este mai aproape de casa, in 4-5 ore de mers cu trenul ajung. (avantaj)
3. Programele facultatilor nu ma atrag atat de mult. (dezavantaj)
4. Nu sunt sigur ca m-as descurca la examenul de admitere. (dezavantaj)
La Cluj:
1. Facultatea mi se pare mai dotata. (avantaj)
2. Imi place diversitatea programelor. (avantaj)
3. Este departe de casa, cu trenul fac 12-13 ore, ceea ce mi se mare enorm de mult. (dezavantaj)
4. Comparativ cu Bucurestiul, este destul de scump, iar eu dorindu-mi sa stau in chirie sau la un camin privat singur in camera, nu stiu daca m-as descurca cu banii dati pe chirie si pe taxa. (dezavantaj)
Mna, chiar nu stiu ce sa fac. laughing
Voi cum ati proceda in locul meu? Chiar este o situatie incurcata.
Va rog, daca ma puteti ajuta cu niste sfaturi, as aprecia enorm.
Imi cer scuze pentru eventualele greseli gramaticale, m-am cam grabit sa scriu asta.
Si inca ceva, daca aveti de gand sa dati raspunsuri irelevante sau inadecvate, mai bine va abtineti.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

De unde ziceai că ești?

| DreamerBoy explică (pentru sierra1):

Judetul Bacau.

| sierra1 a răspuns (pentru DreamerBoy):

EU m-aș duce la capitală

| Denisa0954 a răspuns:

Poti depinde dosarul la facultatea din Cluj si sa mergi sa dai admiterea la București. In caz ca iei doar la una din ele, mergi la aceea. Dacă ai luat la ambele, o alegi pe cea care te atrage cel mai mult. Nu stiu cat e o chirie în Cluj, dar sa stii ca si in bucurești sunt enorme dupa parerea mea.
Gândește te care iti place mai mult, asta daca intri la amândouă, si lasa detaliile gen chirie la o parte. Sunt sigura ca ai tăi te vor susține oricum. Iar la bac nu ti face probleme, la romana atata timp cat stii operele, e ok. Restul subiectelor sunt simple