| anonim_4396 a întrebat:

Buna

Am nevoie de o informatie daca poate cineva sa ma ajute. Am 15 ani si 2 luni si as dori ca de sarbatorile de iarna sa merg la niste rude in Portugalia. Vreau sa calatoresc cu avionul. Dar cum compania "tarom " nu face curse spre Portugalia, se merge cu compania "tap" din Budapesta. Vreau sa stiu daca la varsta mea pot sa calatoresc singura cu avionul. Daca raspunsul este DA as vrea sa stiu ce acte sunt necesare.

4 răspunsuri:
SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Nu poti. Ca sa treci granita trebuie sa fii insotita de un adult care sa aiba scos cazierul in alb de l apolitie, iar parintii tai amandoi trebuie sa mearga la notar si sa iti faca o procura cum ca ei sunt de accord ca tu sa pleci in strainatate cu acel adult.
Toate cele bune!

| St!L a răspuns:

Da, dar iti trebuie insotitor si pasaport din cate stiu eu.hee hee

| kllass a răspuns:

Din cite stiu eu se poate. Iti trebuie din partea la amindoi parintii act legalizat la notar precum ca sunt de acord sa parasesti tara si ar trebui sa iei cumva legatura(parintii tai) cu tap sa-ti asigure insotitor de bord sau ceva de genul asta.rolul acestuia este sa te astepte la check-in te preia si la sosirea in portugalia trebuie sa te predea in siguranta, in aeroport, persoanei acreditate de parintii tai.Deci cauta pe net pagina companiei tap gaseste pe cineva care stie ungara sau engleza si dupa va fi mai usor de rezolvat.Mai ai doar problemuta de a ajunge pe aeroport la Budapesta. Daca e comppanie low-cost cine stie de unde zboara.Bafta.Vezi ca exista si un zbor direct spre Lisabona de pe Otopeni.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

la iesirea de pe teritoriul Romaniei este necesar sa se prezinte la controlul de frontiera documentul de calatorie pe numele minorului iar in situatia in care este insotit doar de un parinte sau de alta persoana sa fie prezentata declaratia celuilalt parinte/a parintilor din care sa rezulte acordul acestuia/acestora cu privire la efectuarea calatoriei respective in statul sau in statele de destinatie, precum si cu privire la perioada acesteia.
In context, mentionam faptul ca, potrivit art. 30 alin. (7) din Legea nr. 248/2005, declaratia celuilalt parinte/a parintilor trebuie redactata in doua exemplare si trebuie sa fie autentificata in tara de notarul public, iar in strainatate, de misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale Romaniei ori, daca au fost date in fata autoritatilor straine, sa indeplineasca conditiile de supralegalizare prevazute de lege sau sa aiba aplicata apostila; de asemenea, un exemplar al declaratiei se pastreaza de catre insotitor, iar al doilea exemplar insoteste pasaportul minorului. De asemenea, potrivit dispozitiilor art. 24 alin. (2) din H. G. nr. 94/2006 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 248/2005 privind regimul liberei circulatii a cetatenilor romani in strainatate, cu modificarile si completarile ulterioare, declaratia trebuie sa fie insotita de o traducere legalizata.
Referitor la varsta fiecare tara are pretentiile ei, in principiu dupa 14 ani poti calatori singur/a.