| anonima1799 a întrebat:

Am nevoie de un sfat, va rog! Peste 10 zile merg in tabara la Costinesti cu 5 fete.(pe 2 le cunosc doar asa din vedere si 2 sunt cele mai bune prietene) In acesta tabara mai merg si colegii mei de clasa, in grupul lor(ei sunt 8) am incercat sa ma integrez anul asta numai ca nu prea reusesc atat de bine la scoala. Sunt draguti cu mine dar nu imi sunt prieteni si in clasa mea stau doar cu o prietena in majoriatea timpului. E momentul ideal ca vara asta sa stau cu colegii mei numai ca una dintre prietena mea buna nu accepta faptul ca eu si sa stau cu colegii mei. Probabil ca voi sta si cu colegii mei dar nu mult... si o sa ma simt ciudat cand o sa vad ca stau toti impreuna, ca isi dau check-in pe la cafenele ca merg in cluburi impreuna. si eu ca de obicei stau separata de ei. Daca nu erau colegii mei in tabara sunt sigura ca m-as fi distrat super mult doar cu ele dar asa ma gandesc ca as putea sa fiu numai cu ei. si m-as apropia mult. Vreun sfat? Sunt foarte stresata din cauza asta. Am motive sa fiu asa? Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Buna! Eu unul nu cred ca ai motive sa fi asa, esti oarecum speriata de ideea ca o sa-ti pierzi prietenele cele mai bune daca o sa-ti faci prieteni noi, atat.
Eu unul zic sa vorbesti cu prietenele tale si sa stati toti (voi 3 cele mai bune prietene si acei colegi)Daca sunt draguti si se comporta frumos atunci care este problema? Eu cred ca v-ati distra mai bine intr-un grup mai mare.
Vorbeste si cu prietenele tale!
Succes!

-Blytz-

| anonima1799 explică (pentru RainmakerX):

Da si eu m-am gandit la asta numai ca prietena mea refuza sa stea cu colegii mei pentru ca a avut un conflict cu un coleg de al meu..si nu prea o suporta acum tot acel grup.

| RainmakerX a răspuns (pentru anonima1799):

Nu i-ai putea explica acesteia ca are un comportament oarecum "pueril"? Daca nu vrea sa treaca peste asta atunci mai bine ai sta doar cu acele prietene intrucat nu este bine sa-ti pierzi cele mai bune prietene si oricum ziceai ca " m-as fi distrat super mult doar cu ele"...
Intai explica-i bine prietenei tale ca are un comportament absurd. Poate o sa inteleaga. Nu este bine sa tii ura si sa ocolesti oamenii. Trebuie sa ingroape securea razboiului candva...