| Loriana97 a întrebat:

am o curiozitate despre homophobie. Am avut o discutie recenta cu o prietena de a mea, care este homophoba convinsa. Persoana respectiva considera ca eu fiind de acord cu homosexualitatea, ma face una de alor. Nu e nimic gresit in a fi de acord cu asta, nu?

23 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Homofomii sunt destul de ingusti la minte in general, de obicei gandire de habotnic religios.

Daca prietena ta crede despre un barbat spre exemplu ca automat si o ia in fund daca sustine drepturile unei minoritati sexuale e destul de clar modul in care gandeste

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Termenul -homofob - este o inventie a culturii marxiste care inverseaza scara de valori morala a civilizatiei. Scopul este ( si cam reuseste ) sa va fure carma la corabie si habar nu aveti. Nu are nici o legatura faptul ca eu nu apreciez sau nu iubesc cu fosta o categorie sociala degradata. Tie iti plac betivii, drogatii, hotii, exchibitionistii etc? Daca iti vomita unul din ei pe sandale probabil ca nu-l vei ura dar nici plin de apreciere nu te vad. Ca sa intelegi ce se petrece in lume trebuie sa dedici timp si sa gasesti oameni care stiu ce spun nu pe TPU. E tradus
https://www.youtube.com/watch?v=j7DgRl-amd4&t=10s

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragostea e tot dragoste indiferent de sex. Nu eticheta iubirea cuiva (gay, bisexual, etc). Dacă cineva are altă orientare sexuală asta nu înseamnă că nu este om. 'Normalitatea' ta nu este și 'normalitatea' ei. Nu-ți limita gândirea. Fiecare om alege ce îl face fericit în viață. Oamenii diferiți au și ei sentimente, se confruntă zilnic cu oamenii 'normali', dar la finalul zilei sfârșesc suferind datorită oamenilor care îi jignesc și nu-i lasă să fie fericiți. Gândește așa cum vrei tu să gândești, nu cum ar vrea alții s-o faci.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca homo este orientare sexuala ce tot ii dai cu iubirea care nu are legatura? Ai citit definitia?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Dacă ai altă orientare sexuală înseamnă că nu poți iubii acea persoană cu care ești? Iubirea înseamnă: vagin+penis? Prefer să văd pe stradă bărbați ce se sărută, decât bărbați ce aruncă lumea în aer.

| Teffan a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Sunt dispus sa ma cert cu 2 oameni la intrebarea asta.

De unde ai auzit,ma,tu,ca nu exista iubire in homosexualitate?

TU, ai citit ceva despre asta?
TU,te-ai documentat macar putin?
TU,ai vazut in viata ta un cuplu de homosexuali, ca sa poti sa imi spui ca nu se iubesc?
TU, stiai ca homoeroticismul si homsoexualitatea se diferentiaza?

Nu, normal.
Preferi sa postezi aberatii care nu au legatura cu realitatea.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu pun numai surse care pot da de gandit si la un lesinat. Cand nu se baga de seama ce zic e clara ignoranta si aroganta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Tu gândești cu rațiunea ta sau cu gândurile altora? Normalitatea ta nu trebuie să fie a tuturor. Cred că tot ce-ar trebui să conteze în viață este: fericirea și iubirea. Indiferent de orientarea sexuală, oamenii pot iubii (nu suntem roboți).

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cine nu cunoaste istoria o repeta. Iar oamenii sunt a naibii de uituci. Apoi e demonstrat stiintific ca pentru a modifica o so cietate din temelii este nevoie de doar 25 de ani. Tu ai repulsie fata de invatat. Nu stii nici cum s-au apucat femeile de fumat si care au fost repercursiunile sociale in statistici si vorbesti de fenomene care au mai avut loc dar habar n-ai. Nu eu am gandurile altora, ti-e ti-au furat carma altii pentru ca nici nu vrei sa vezi pe teren ambele echipe in joc, tu vezi numai una.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu caut sa te lamuresc de nimic, doar te indrum -INVATA. Am fost si eu tanar si incapatanat dar am avut inclinatie spre cunoastere, voi cu prea multe butoane azi va credeti mult mai destepti. Asculta la mine - Inteligenta oricum nu are a face cu experienta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Vorbeam de 'mere' și tu-mi spui de 'curcubee'. Nu sunt pe un 'teren'. Sunt fată și-mi plac băieții, dar asta nu înseamnă că trebuie să judec niște oameni și să le spun să comporte corespunzător cerințelor și convingerilor mele, pentru că doar așa sunt 'normali'. Ai deviat de la subiect pentru că nu-mi poți aduce argumente solide. Nu te bate cu pumnul în piept pentru ceva ce nu va mai conta peste 200 de ani. Mentalitatea omului se schimbă (nefiind limitată).

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sper sa mai cresti si ai timp sa te mai gandesti, oamenii deseori isi schimba parerile. Daca traiesti intr-un mediu cu o mama alcoolica e de inteles ca esti putin ratacita. Deocamdata ar trebui sa pricepi ca fenomenele astea sociale care le dau greu de cap academicienii nu sunt pentru tine si nici nu e lupta ta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Nu trebuie să mai cresc pentru a avea timp să gândesc. Dacă dezbat cu cineva un subiect nu înseamnă că mă 'lupt'. Dacă nu sunt limitată în gândire și încerc să nu judec (pentru că așa vreau) oamenii înseamnă că sunt rătăcită? Nu-ți da cu presupusu (nu sunt într-un mediu cu o mamă alcoolică) dacă nu cunoști o persoană cu adevărat. Omul este liber să făcă ce vrea (atâta timp cât nu face rău altcuiva).

| Teffan a răspuns:

Homofobi...

Homofobii sunt,niste idioti care se plimba pe aceasta planeta din intamplare, la fel ca noi toti, si depoziteaza in ei o ura pentru aceeasi oameni care se plimba pe aceasta planeta si care nu fac rau nimanui.

Din cauza acestei caracteristici a homofobilor, adica, idiotenia...au mintea ingusta si pun in aceeasi oala(sau macar suspecteaza) pe ORICINE care aparara drepturile homosexualilor,drepturi pe care ar trebui sa le aiba,deoarece si ei se plimba pe acest Pamant din intamplare,dar nu fac rau nimanui.
De cealalta parte a lacului,homofobii, fac rau celorlalti oameni din jur, prin imprastiere de ura peste tot pe unde merg.

In locul tau, nu as mai comunica cu prietena ta.
Este o incuiata, o primitiva si are conceptii anti-umane.
Nu as sta niciodata in compania unor promovatori ai urii.

| KronstadtResurrection a răspuns (pentru Teffan):

Mai ai putin si-ti plezneste o vena. Slow down, you brown eye lover.
LOL

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru KronstadtResurrection):

Sfatul meu? Fa ca mine, nu baga in seama deloc astfel de oameni. Le dai apa la moara, scuipat la gura si ei asta cauta, sa improaste.

| KronstadtResurrection a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Stiu ca-i plin site-ul de mici jigodii, care fac absolut orice numai sa nu treaca neobservate. Asa este de la infiintarea site-ului. Printre aceste caractere mirobolante se afla useri autopretinsi "de blazon", cu state vechi pe TPU. Pe vremuri le-o serveam la fileu. Astazi, am reintrat pe TPU pentru a ma regasi cu cei din vechea garda si a ajuta userii care chiar au probleme, dar n-o sa ma dau la o parte atunci cand gasesc turbati. big grin Bafta!

| KronstadtResurrection a răspuns:

Chestie de gusturi. big grin
Mie nu-mi plac "eltonjohnistii", dar asta nu inseamna ca-i urasc, sau ca le doresc raul. Fiecare cu damblaua lui.

| CatozAkuma a răspuns:

Hopa. Deja vad persoanele " PRO LGBT " cum ne fac idioti. Ce dragut din partea voastra. Daca suntem homofobi, nu inseamna ca suntem idioti, dragilor. Nu ne convine sa vedem persoane de acelasi sex care se ling pe strada, in primul rand e scarbos si homosexualitatea poate fi considerata si boala, exact ca cei care zic ca exista peste 900 de sexe.

| Teffan a răspuns (pentru CatozAkuma):

Bine ai venit in ghearele mele,domnule.
Ca de fiecare data,iubesc sa pun la punct homofobi inraiti,pe site-ul asta.
Nu va fi nicio provocare,oricum sunteti toti niste prapaditi care nu au treaba cu logica si cu argumentarea opiniilor.
Dar o las mai moale de data asta si vorbesc respectos cu domnia ta,exceptand complimentul meu "prapaditi",pe care ti-l arunc fara sa clipesc,fara resemnare. happy

" Ce dragut din partea voastra."

Nu-i asa?
Voi faceti niste oameni:bolanvi mintal,perversi,pedofili,violatori,poponari,popogay,prosti, idioti, scarbosi.

Si ti se ridica pleata, ca parul unei pisici oparite, atunci cand eu te fac idiot.

"Nu ne convine sa vedem persoane de acelasi sex care se ling pe strada"
Da, Ombladon.Ai o personalitate extrem de originala."Mesaj pentru Europa",mai nou,devine anthem si imn pentru toti homofobii.

In primul rand,nimanui nu-i pasa ce nu-ti convine tie.
Tu ai dreptul sa mergi pe strada cu pleata aia.
Poate ofenseszi pe cineva caruia nu-i PLACE pleata ta.
Dar tu mergi cu ea,fara absolut nicio problema,in continuare.

Ei bine,nu e acelasi lucru cu homosexualii?
Ei vor doar aceleasi drepturi care le sunt ingradite,vor intelegere din partea oamenilor,vor sa nu se mai ascunda,vor sa se tina de mana si sa se sarute unde vor ei,pentru ca sunt oameni,pentru ca nu ofenseaza pe nimeni cu simboluri naziste,de exemplu,pentru ca nu fac rau nimanui din preajma lor.

"in primul rand e scarbos"
Ce mananci tu si ti se pare extraordinar de delicios,altuia i se poate parea scarbos.
Prin urmare,esti un subiectiv extremist,fara empatie,fara absolut nimic.
Nu TU spui ce e scarbos cand vine vorba de orientare sexuala.
Homosexualii se iubesc cu aceeasi pasiune cu care tu te iubesti cu gagica-ta.
Nu e nimic scarbos in iubire.

"si homosexualitatea poate fi considerata si boala"
Daca e boala, de ce ii discriminezi?

Pe un om bolnav de cancer, il discriminezi? Il injuri? Il dispretuiesti?
Ba nu, dimpotriva, cred ca ti se face mila deoarece nu ai fi vrut SA FII CANCEROS.
Dar daca erai homosexual?
Daca in locul cancerului, pun homosexualitatea?
Observi lipsa de empatie?
Observi ipocrizia?

"exact ca cei care zic ca exista peste 900 de sexe."
De aici observ ca habar nu ai de nimic.
Nu cred ca spune nimeni asta, iar cine spune e handicapat.

Exista 2 sexe:barbat si femeie.

Astept sa rad.

| mentholinks a răspuns (pentru Teffan):

Ombladon a dat-o blana. "Ma pis pe gay si nu-i normal ca copiii mei sa vada/ homosexuali care se ling in gura ostentativ pe strada." Trebuie sa recunosti ca are cam dreptate in ce priveste partea cu copiii. Un baietel este tentat la randul sau sa faca ce vede ca fac alti oameni, asa s-au inmultit peste masura homosexualii in ultima vreme plus mediatizare intesa. Daca ar sta linistiti in banca lor ca fumatorii de iarba n-ar fi nicio problema.

| Teffan a răspuns (pentru mentholinks):

Nu-i nimic.
Ma contrazic si cu a 3-a persoana.

Ombladon este un cretin,promovator al urii,impreuna cu prietenul lui Cheloo, care considera(Cheloo), apropo, ca puterea trebuie sa apartina unui om foarte puternic,"care stie ce face", democratia inlaturata, si reintoarcere la fascism.Bine,nu o spune pe fata cu fascismul.

Hai sa iti spun o chestie?
Unde ai vazut tu atatia homosexuali?
Cum iti sprijini afirmatiile?

In tara asta,sunt o minoritate.
Daca ar fi legalizata casatoria intre homosexuali,si vei vedea gay pe strada sarutandu-se,iti garantez ca,copiii nu vor pati absolut nimic.
Orientarea sexuala este o chestiune extrem de complexa,pe care voi,minte ingusta avand,o consdierati simpla.
Doar heterosexuali,iar ce deriva,reprezinta o boala sau "o alegere".

Nu e chiar asa.

"Daca ar sta linistiti in banca lor ca fumatorii de iarba n-ar fi nicio problema."
Iti demonstrez ca nu ai nici cea mai mica logica.

In primul rand,Parazitii promoveaza legalizarea ierbii,si sunt de acord.
Prin legalizarea ierbii,ei considera ca pur si simplu au voie sa fumeze oriunde vor ei,fara frica gaborilor,fara sa CORUPA pe nimeni.

Prin legalizarea homosexualitatii(pentru ca sa fim seriosi,nu au niciun drept, daca ar avea ai fi vazut pe strada pana acum), ei vor putea sa se sarute linistit pe strada fara sa CORUPA pe nimeni.

Este exact ca in cazul ierbii.
Exact ce promoveaza ei, este pe aceeasi lungime de unda.

Dar sunt niste idioti sinistri, plini de ura, care promoveaza violenta domestica
https://www.youtube.com/watch?v=_fWgmhqaADQ

https://www.youtube.com/watch?v=sYjQAy6SxNg

si care reusesc sa reprezinte unul din cele mai mari influente de ura,in tara asta.

Ti-as spune extrem de multe chestii.
Dar presimt ca nu vei citi,si ca imi voi pierde timpul.

Incearca sa te documentezi,fara sa imi vii cu presupuneri scoase din neant.

Dupa vorbim.

(Tarile care au legalizat casatoriile gay, sunt tari extrem de dezvoltate si open-minded. Tarile nordice, de exemplu. Dupa, uita-te la noi, care, aparent suntem o teocratie nenorocita.Homofobia izvoaraste aproape DIRECT din religie. Iubirea este iubire,nu are varsta,nu are sex, trebuie sa inlaturam orice prejudecata si sa lasam oamenii sa fie asa cum vor ei, pentru ca asa s-au nascut, cu chestia asta te nasti, si cu cat vrei sa te departezi mai mult de natura ta, cu atat mai mult te apropii de ea.Copiii care vad pe strada homosexuali,oricum vor vedea putini,si, daca chestia asta se ia, in casa lor au exemplul perfect de heterosexualitate, si vor consdiera homsoexualitatea anormala.Dar, nu se ia, asta este clar.)