| anonim_4396 a întrebat:

Buna,am o dilema adolescentina.Colega mea de camera ma dispera si nu o mai suport deloc.S-o dau afara sau sa plec eu avand in vedere ca ei ii fac mai mult rau deoarece nu va fi capabila sa isi gaseasca alta colega de camera din cauza tampeniilor ei mintale, motiv care ii va face situatia financiara mai complicata.

Aici o sa va las cateva din motivele pentru care n-o suport, si pentru care nu suport in general oamenii mediocrii/cu un iQ scazut/~prosti.
● mereu invata in bucatarie in pozitia de rugaciune a arabilor, isi ia o paturica, si caietul si se pune in mijlocul bucatariei sa invete.Eu si cealalta colega de apartament care este in anul 6(noi fiind in anul 1) nu putem nici macar pune piciorul in bucatarie sa ne luam un pahar de apa sau sa ne gatim pana invata ea ptc O DERANJAM, si se apuca si urla la noi.
● nu-si aduna firmiturile de pe masa(vorbesc la trecut ptc dupa ce am tras o cearta zdravana cu ea prin care ii explicam sa le adune si sa-si spele vasele folosite)
●vasele le spala o data la 2 zile si mereu se aduna ditamai teancu de vase murdare, iar eu fiind cea care ajungea mai repede acasa mereu eram nevoia sa i le spal si sa-mi stric din timpul meu personal. Dupa ce intr-o seara i-am zis frumos " Te rog frumos hai spala-ti vasele" a inceptu sa urle la mine de ne-au auzit si vecinii, cum ca de ce ii ordon eu sa isi spele vasele si ii spun ce sa faca.Pai fetita, nu esti singura in chiria asta.
● sta in chirie doar sa n-o ploaie in cap
●tot ce face ii sa invete non stop
● n-are prietene, nici iubit si n-a avut vreodata.Eu ii sunt singura prietena din cauza ca sunt o pers calma si rabdatoare DAR PANA AICI.
● nu poate sa invete daca e zgomot.Noi avem o teava in dormitor care merge la vecini sus printr-o gaura, pe acolo se mai aud zgomote de la vecini[stranuturi, Tv] insa NU tare si nu incat sa te deranjeze de la invatat.Cel putin pe un om normal la cap nu l-ar deranja asa un volum de scazut al sunetului, insa pe ea o deranjeaza.
● cand nu poate invata in bucatarie sau la mine in camera, merge in camera colegei noastre.Ea fiind cu obraz a lasat-o de cateva ori insa a zis ca s-a saturat.
● nu poate invata daca speli vase in bucatarie si se aude, trebuie sa umblii in slow motion.totu se rezuma la invatatul ei
● vorbeste toata ziua despre baiatul ideal pe care si l-ar dori, despre printul pe cal alb care-l gasesti numai la coltul unde se vand reviste intitulate " Rapunzel".
●e genul ala de tocilara proasta care n-are viata sociala, e mamoasa, si maica-sa are ceva retard mintal dar nu mai zic nimic.
● mereu daca ii atragi atentia cu ceva urla si crede ca numa ea are dreptate, nu poti vorbi calm.
● a vrut sa taie tevile de sus de la vecini ca sa nu mai fie ea deranjata de la invatat ( e la asistenta medicala).Sa faci asa ceva ar insemna sa le strici la oameni parchetul si tencuiala pe acolo si desigur ca nu sunt de acord.Plateste ea?happy
● e o tzata guraliva care nu stie altceva decat sa bata din gura degeaba.
● obisnuia sa imi dea mie sfaturi de relatie fara ca eu sa i le cer.Ne uitam intr-o seara la un film si imi aduc aminte ca eram certata cu iubitul meu si ii trimisesem mesaje sa vad daca a ajuns cu bine acasa, fusese la o zi de nastere, si am zis cu voce tare: bine ca nu raspunzi. Iar ea incepe sa se bage si sa-mi spuna mie sa nu-l mai sufoc atata ca o sa se desparta de mine si ca baietilor nu le place asta.La ora 11-12 am avut o cearta cumplita.In primul rand sunt cu iubitul meu de 2 ani si intre noi nu exista un tip de relatie de genul, un baiat se satura de tine in cazul spus de ea in primele saptamani de relatie, nu dupa 2 ani. De atunci a tacut din gura nu mi-a mai dat " sfaturi" despre relatie.
● cand venea mama sa-mi gateasca la chirie, nu-i convenea la colega de camera ca de ce statea pana la 8 jumatate [ atunci are ultimul autobus] ca pe ea o deranjeaza draga ca nu poate sa invete sau sa umble prin bucatarie, si tot ce facea mama era sa stea la masa.Mai ales eu fiind cu probleme in familie,ai mei despartiti si saraca de mama mai venea sa-mi gateasca cand apuca,ca in rest statea pe la prietene sa aiba si ea un acoperis de-asupra capului.
●si colega asta imi spunea sa ii zic la mama sa vina cu mancarea pe autobuz pana la chirie [ drum de aproximativ o ora], sa gateasca de acasa, de la persoanele la care sta[ auzi acolo cata nesimtire,pe langa faptul ca ii ofera un loc sa doarma,sa le mai si consume gazul si apa la respectivii]

Daca ati citit pana aici v-as ruga sa mai citit doar putin.
Am de gand sa vorbesc si cu tatal meu care ma intretine cu chiria cum poate, sa i spun ca nu mai vreau sa stau.
Consider ca asa mi-ar prii si mie mai bine, n-ar mai trebui sa platesc 500 lei pe chirie si cheltuieli, plus ca as da si ei o lectie de viata, daca nu stii sa-ti ti gura inchisa, ai de pierdut.Atat bani cat si prieteni, in cazul actual happy
Ne cunoastem din clasa a 5-a, am fost impreuna si la liceu si acum here we are. happy un om total debalansat.Da si eu am fost proasta c-am invitat-o,ca la inceput nu voia sa vina, dar sa-mi usurez si eu treaba, ca eram la inceput de octombrie am zis ca trebuie sa mi caut repede o colega.

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Avand in vedere ca nici celailalte colege nu-i convine comportamentul ei, mi se pare normal ca ea sa plece, nu vreuna din voi.
Iar asta cu intelegerea ce se zice mai jos mi se pare absurda, ce face ea trece cu mult de bunul simt iar voi suportati deja destule. Nu e normal sa platiti si sa trebuiasca sa-i suportati ifosele, pana la urma n-aveti nicio obligatie fata de ea s-o suportati.

4 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

In ce ai scris tu sunt lucruri ce ar putea sa te deranjeze dar si lucruri de care nu ar trebui sa iti pese tie.
Cred ca pe tema cu curatenia poti discuta cu ea si sa faceti un program cu randul si cine nu se tine de el sa dea bani in plus, cu invatatul cred ca daca ii spui sa mearga la ea in camera sau intr-un parc daca o deranjaza prezenta voastra poate reglementa situatia ca liniste pe deplin nu poti avea nici in varful muntelui da la bloc.De faptul ca nu are prieteni sau iubit nu cred ca trebuie sa iti dai cu parerea este alegerea ei si nu cred ca trebuie sa o judeci. Daca se axeaza mai mult pe inavatat nu pe chefuri, iubiti etc din nou este treaba ei.
Nu trebuie sa dai nimanui o lectie ca nu faci decat sa fi mai rea decat ea (ca tot spune-i ca vrea sa aiba ea dreptate tot timpul se pare ca nici tu nu esti mai prejos) gasesteti alta chirie de vrei (sunt chiri unde stai singura si platesti cat platesti tu) dar anunto inainte ca vrei sa pleci pentru ca nici tie nu ti-ar conveni sa fi la facultate cu examene pe cap si sa te trezesti brusc cu o gaura in buget doar pentru ca nu te-ai mai inteles cu x

| AliTheo18 a răspuns:

Este si vina ta si a ei. Eu zic sa vorbesti cu ea, sa vezi daca intelege, eu cred ca va puteti intelege. Deci totul poate sa fie rezolvat prin comunicare, fiecare sa isi spuna parerea, sa ajungeti si la compromisuri, astfel incat sa va fie bine amandurora. Daca nu intelege, ii poti frumos ca nu se mai poate asa, si o rogi frumos sa isi gaseasca alt loc, sau daca e scump pentru tine, iti poti gasi tu altceva mai ieftin. Nu are rost sa intru in detalii, caci astea sunt singurele solutii.

| 2EXA a răspuns (pentru AliTheo18):

Am discutat cu ea cu treaba cu invatatul care asta e prima si cea mai importanta problema ca restul le-am cam rezolvat.

| AliTheo18 a răspuns (pentru 2EXA):

Foarte bine!