| AndreeAndreea08 a întrebat:

Am o intrebare...cum pot scapa de cosurile,petele si bubitele de pe fata? Am incercat cu albus de ou,bicarbonat de sodiu,pasta de dinti, crema de galbenele dar tot nu dispar...si nu prea stiu ce sa fac

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru inceput inceteaza sa mai aplici tot felul de iritanti precum pasta de dinti, bicarbonat de sodiu si alte minuni pe ten. Crema de galbenele este buna pentru tratarea ranilor pentru ca formeaza o pelicula protectoare si ranile pot sa se vindece ( vaselina continuta de unguent formeaza aceasta pelicula si ajuta pielea, nu procentul foarte mic de galbenele ) dar in cazul cosurilor sau petelor post-acnee este ineficienta si poate sa faca mai mult rau fiind atat de grasa - provocand cosuri, puncte albe si puncte negre.

De cosuri scapi avand grija la alimentatie, igiena si consumand o perioada suplimente cu probiotice. Petele post-acnee se trateaza foarte bine cu niacinamida. Cum arata bubitele alea? Poti sa pui o poza de pe net sau cu tine, sunt cumva puncte albe?

1. Pentru tratarea petelor postinflamatorii foloseste o crema cu niacinamida - in prima saptamana o aplici o data pe zi, urmand ca in a 2-a saptamana sa o utilizezi de doua ori pe zi.
Crema asta are ca al 2-lea ingredient nicinamida ( ingredientele sunt listate in ordinea descrescatoare a cantitatii lor ) :
https://www.farmec.ro/......a-431.html

"Proprietăţile cosmetice ale niacinamidei :

atenuează acneea şi petele
reduce roşeaţa, hiperpigmentarea
întăreşte bariera de protecţie a pielii
previne pierderea apei din piele
reînvie tonusul şi textura pielii
îmbunătăţeşte elasticitatea pielii
uşor efect regulator de sebum "

sursa : https://www.elemental.eu/ro/924-niacinamida.html

S-a demonstrat ca un produs cu 4% niacinamida ( forma a vitaminei B3 dar mult mai tolerata de piele fata de nicotinamida ) are efecte similare cu un produs ce contine 1% clindamicina ( antibiotic utilizat in tratarea acneei ).
sursa : https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7657446

Daca stai in Bucuresti gasesti produse The Ordinary la Farmacia Tei Dristor, pe site-urile romane produsul este out of stock de cateva luni dar poti sa-l comanzi de afara sau sa te abonezi la notificare ca sa fii anuntat cand revine.
https://www.bilenegre.ro/......e-ordinary
http://deciem.com/product/rdn-niacinamide-10pct-zinc-1pct-30ml

2. Probioticele ajuta mult in tratarea acneei si a bolilor de piele in general.S-a facut un studiu in care s-au administrat probiotice pacientiilor cu acnee si 80% din ei au avut imbunatatiri semnificative in urma acestor suplimente. In 2-3 saptamani ar trebui sa vezi o ameliorare, tratamentul minim cu probiotice este de 3 luni. Mie probioticele Eubiotic mi-au facut bine dar daca vrei sa iei ceva mai complex si cu mai multe bacterii poti consuma simbioticele ( probiotice + prebiotice ) Flora 10.
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10055885
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10029480

O sa observi ca poti manca tot felul de prostii fara sa iti apara cosuri atunci cand iei probiotice, totusi nu face abuz de alimente nesanatoase.

"At the basic science level, probiotics have been shown to directly inhibit P. acnes through the production of antibacterial proteins. In vitro Streptococcus salivarius, a prominent component of the oropharynx, has been shown to inhibit the growth of P. acnes and group A streptococci through the production of a bacteriocin-like inhibitory substance (BLIS-like substance) (Bowe et al., 2006). Similarly, strains of Lactococcus sp. HY 449 exhibit antimicrobial activity and inhibit the growth of Staphylococcus epidermidis, Staphylococcus aureus, Streptococcus pyogenes, and P. acnes through the secretion of bacteriocins (Oh et al., 2006). "
sursa : https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2352647515000155

3. Foloseste un gel bland pentru curatarea tenului de doua ori pe zi - iti recomand Balea med ultra sensitive waschgel, costa 9 lei, nu contine iritanti, curata bland si il gasesti in magazinele DM. Nu trebuie sa sari peste curatarea tenului.
https://www.dm.de/balea-waschgel-ultra-sensitive-p4010355002280.html

4. Aplica pe ten infuzie de musetel in mai multe straturi, asteapta sa se usuce fiecare strat, pentru ca musetelul este calmant si antiinflamator. Poti sa folosesti infuzia de musetel timp de 2-3 saptamani, o sa te ajute cu acneea deja existenta.

5. Lactatele ( lapte, iaurt, branza etc ), sucurile accidulate si cu adaos de zahar, cafeaua, dulciurile, ciocolata, prajelile, snacks-urile, carnea de porc, conservele - favorizeaza aparitia acneei si inrautatirea acesteia. La unele persoane doar excluderea totala a lactatelor ajuta la vindecarea acneei, fa un test si vezi daca dupa o luna in care nu consumi deloc lactate observi imbunatatiri. Poti sa inlocuiesti laptele cu lapte de cocos sau de migdale, daca vrei o sursa de calciu poti sa consumi seminte de chia sau susan ( ori amandoua, semintele de la sano vita mi se par cele mai ok. semintele de chia nu au gust ) pe care sa le inmoi in lapte vegetal, suc de fructe sau apa plata in care adaugi zeama de lamaie si miere. Opteaza pentru grasimi sanatoase precum fistic, peste, avocado etc

4 răspunsuri:
| NameHarris a răspuns:

Tratamente faciale

| skaterboi2002 a răspuns:

Spala-te foarte bine pe fata in fiecare dimineata si seara, se strang murdarii, sebum, si mai este de la transpiratie d-aia se fac cosuri!
eu asa am facut si mi se duc aproape cosurile, mai am pe fata vreo 3-4 cosuri!

| Girlwholovesleep a răspuns:

Mergi la medic.Eu am luat Zineryt, e mai ok acum.In cazul in care ti se usuca fata sa te dai cu crema:*

| Daniela_Madalina_1999 a răspuns:

Cam greu cu cosurile si eu am incercat de toate