| Andreea_Silcau_1978 a întrebat:

am o intrebare da sa sunt minora pot pleca singura din tara (am acordul părinților! )?
ACORD FUNDITA

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU poţi pleca "singură" :(

Ambii părinţi trebuie să dea o Declaraţie Notarială în care precizează că sunt de acord cu călătoria ta + TREBUIE să ai un însoţitor MAJOR!

Vezi detalii la linkul :
http://www.politiadefrontiera.ro/calatorie_2008/minori.php

http://www.notarcardasim.ro/......minorului/

În cazul în care unul dintre ( sau ambii ) părinţi este în străinătate, acesta poate întocmi Declaraţia la o Reprezentanţă Diplomatică a României ( Ambasadă sau Consulat ) din ţara respectivă!
Sau la un Notar public din acea ţară; dar, în general, la Notar este mai SCUMP + că trebuie tradusă în Limba Română...
Apoi îţi trimite Declaraţia ( în original ) prin Curier rapid sau Poştă!

Toate cele bune!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, poti.
Cu avionul, trebuie sa faci cerere si de asemenea cel care te va intampina in cealalta tara trebuie sa fie inclus in cerere deoarece tu vei pleca singura cu acordul parintilor si vei calatorii cu insotitorul de bord si vei fi ''predata'' persoanei respective.
Ai prioritate in avion la fel vei purta un ecuson, fiind ''speciala'' laughing
Nu multe avioane primesc minori, cauta pe internet. Cred ca am auzit ceva de Wizz Air...thinking

| Codreanu_Anduta_1991 a răspuns:

Teoretic da, dar nu sunt multe mijloace de transpor care iau minori. Cel mai bine ar fi sa te duci sa te interesezi la o companiecare se ocupa cu transportul de persoane. happy