| wolfves a întrebat:

Am o intrebare de curiozitate legata de par. Este rau pentru par (din punct de vedere al sanatatii lui) sa nu iti tai varfurile mult timp? Stiu doar ca e bine sa il tai ca cica se regenereaza si creste mai repede. Eu nu l-am mai tuns deloc de 3 ani si voiam sa stiu doar daca e rau pentru el. Nu vreau neaparat sa fie mai lung, sunt chiar ok cu lungimea lui de acum si nici nu il vreau mai scurt, imi place asa.
Si inca o intrebare. Capacitatea si rapiditatea in crestere a parului depinde de persoana? Ce factori mai influenteaza acest lucru?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Bondarel99 a răspuns:

Sunt povesti astea, nu exista niciun studiu care sa demonstreze ca dacă îți tai parul des va creste mai repede. Și eu ma tund o data pe an (2-3 cm maxim) și parul creste tot in ritmul lui. Dar dacă ai vârfurile foarte despicate e bine sa le tunzi ca sa nu se despice și mai mult din firul de par, dar nu văd sa fie așa mare tragedie.
Parul creste in medie 1 cm pe luna. Sunt persoane cărora le creste și 1, 5 cm sau chiar și 2 cm, sunt persoane cărora le creste greu parul....depinde. Pot fi și factori care sa influențeze asta, cei majori sunt: schimbările hormonale, Alimentația (o alimentație săracă in proteine face rău parului deci trebuie sa mănânci destule alimente de origine animală cum ar fi carne, lapte, oua, brânza sau dacă ești vegana sa mănânci leguminoase (dar foarte multe, oricum mulți vegani au probleme cu parul din cauza asta)), poluarea, produsele pentru par etc.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, este rau!
Este foarte sanatos sa-ti tai varfurile parului din cand in cand, pentru ca se inspica parul, mai ales daca obisnuiesti sa-l vopsesti sau folosesti perii ori aparate electrice care-l ard.

| Dalmore a răspuns:

Eu imi iau din varfuri o data la cateva luni pentru ca mi se tocesc, dar mi se pare o aberatie asta cu taiatul varfurilor in fiecare luna, cred ca e doar o metoda a frizerilor de a atrage lumea mai des la salon laughing. Cresterea parului e influentata de hidratare, alimentatie, chiar si activitatea ta zilnica.