| AndreeaM1711 a întrebat:

Am o întrebare.
Eu am venit in România din Germania in Februarie și eram clasa a 9a acolo dar aici nu ma pot înscrie la liceu deoarece nu mi s-au dat notele, au zis ca eu in clasa a 8a am fost doar sa învăț germana, dar eu știu ca luam note și la mate, engleză, franceza și germana. Treaba e in felul următor eu aici ar trebui sa fiu clasa a 10a dar pentru ca nu mi s-au dat note o sa fiu a 9a, îmi trebuie neaparat fisa matricola sa ma înscriu in clasa a 9a sau poate in clasa a 10? Mulțumesc

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ei, dacă ți-au dat, cu această hârtie, la minister, și ei decid. Ai o șansă.

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cu fișa matricolă de acolo în copie, te adresezi în scris ministerului să îți recunoască sau să îți echivaleze studiile. Ei decid.

| AndreeaM1711 explică (pentru sadrian46):

Da, doar ca ei nu vor sa îmi dea fisa matricola... pentru ca au spus ca primii 2 ani sunt doar
Pt Învățare limbii... și nu știu cum sa procedez ..pentru ca nu as vrea sa fac iar clasa a 8a... măcar pe a 9a sa o fac iar

| sadrian46 a răspuns (pentru AndreeaM1711):

Dacă nu îți dau, asta înseamnă că după legea română trebuie să faci iar clasa a 8-a. Nu ai nici un act care să demonstreze că ai făcut ceva undeva.
Dacă nu ai nici un act, pe ce bază să îți dea ministerul nosrtru să te înscrii în ce clasă zici tu? Aici ai făcut 7 clase, treci în clasa a 8-a. Nu ai absolut nimic să faci ca să schimbi situația. Asta înseamnă birocrația, domnia, puterea hârtiilor din birouri.

| AndreeaM1711 explică (pentru sadrian46):

Ba da.ei mi.au dat ceva.
Mi.au dat o foaie care arata ca eu am făcut clasa a 8a și a 9a acolo.

| AndreeaM1711 explică (pentru sadrian46):

Mulțumesc multttt

| sadrian46 a răspuns (pentru AndreeaM1711):

Ei, dacă ți-au dat, cu această hârtie, la minister, și ei decid. Ai o șansă.