| Ivona_5452 a întrebat:

Am o intrebare la care va rog foarte mult sa raspundeti sincer.
Sunt o fata de 13 ani, din Galati si sunt confuza in legatura cu mai multe lucruri.
Mama mea nu face nimic, se duce la servici, vine, sta in pat si citeste biblii acatiste etc. si printre aceste lucruri ma ceatra intruna si ma pune sa fac ogramada de chestii. Vine acasa si incepe sa urle ca nu am spalat vasele ca nu am facut de mancare ca aici e mizerie ca nu am facut nimic toata ziua [ vede doar ce nu fac, daca stau toata ziua sa spal vase si vede o cana undeva nespalata incepe sa urle si imi zice ca nu am afcut nimic] si numai sa tipe stie si sa reproseze si imi spune ca nu sunt multumita niciodata tot timpul sunt mofturoasa [ normal ca asa sunt daca numai sa urle la mine stie si sa ma ameninte] si nu mai suport pur si simplu m-am saturat si nu mai pot indura si as vrea sa stiu care dintre noi e normala, ori eu nu sunt normala si mama procedeaza corect ori nu e ea normala si eu am dreptate si nu mi se pare ca mama trebuie sa faca treburile in casa, sa imi faca de mancare si sa spele vasele etc.
Eu nu am mai vazut case in care sa se intample asa. Exemplu: mergeam cu unele colege dupa scoala acasa la ele si intrau dadeau buna-ziua mama venea si le imbratisa si intreba cum a fost azi la scoala si ce s-a intamplat si dupa ii zicea sa se duca sa se schimbe si sa se spele pe maini si sa vina la masa, masa fiind pregatita iar dupa spunea sarut mana pentru masa se ridica si pleca, strangand mama si spaland vasele. Nu cum este la mine. daca vreau sa mananc ceva trebuie sa imi fac si trebuie sa strang tot si sa spal, nu ma asteapta nimeni cu mancarea pe masa nu ma cheama nimeni la masa nu ma intreba nimeni cum a fost la scoala nu ma intreba daca vreau ceva nu ma intreba daca am vreo problema nimic. Numai sa tipe de dimineata pana seara atat.
Ce sa fac? Nu mai pot indura si nu inventez nimic poate chiar lucrurile sunt si mai grave. Eu abia astept sa ies din casa cum ies din bloc uit de tot si sunt fericita cum intru in casa parca am ajuns in "iad". Cand mama nu e acasa ma simt excelent cum vine cum incepe panarama. Tata nu poate interveni deoarece el este la servici si mama se comporta absolut normal cand este el acasa nu deschide gura la mine si daca ii spun tatei poate ma cerde in unele cazuri dar el daca nu a vazut asta niciodata si este la servici de dimineata pana seara...
Ce pot face? Cum pot suporta? Credeti ca eu trebuie sa fac aceste lucruri? Voi faceti curat in casa si va faceti de mancare sau muriti de foame? Gresesc eu? La 13 ani trebuie sa fac eu toate acestea?
Va rog sa nu va bateti joc si sa raspundeti sincer.

11 răspunsuri:
| TeoPT a răspuns:

Nu spun că nu trebuie să faci un pic de curățenie sau să fii mai harnică uneori. Dar în nici un caz într-un mod exagerat și de fiecare dată, așa ca tine.

Nu e normal ce ți se întâmplă. Și mie îmi reproșează mama că nu fac nimic (uneori), dar până la urmă tot ea face. Și mâncare nu mi-am făcut niciodată, nimic mai mult decât să șterg praful sau să dau cu aspiratorul, dar rar.

Încearcă să discuți cu un psiholog toate aceste lucruri sau să iei legătura cu eventuale rude cu care te înțelegi mai bine (bunici, mătuși) și să purtați o discuție în interiorul familiei. Comunicarea este singura cale.

Succes!

| NoUseForAName a răspuns:

Mama ta, pe langa faptul ca e obosita venind de la lucru s-a saturat sa faca curat, sa spele vase si alte chestii si nu zic ca e bine ce face ea insa nu trebuie sa te indoiesti de mama ta, te iubesc ca pe ochii ei din cap, crede-ma.

Chiar daca striga, tu fa-ti treaba, spala ce a zis si nu te enerva sau chiar daca te enervezi tine in tine si descarcate in alta parte si ai sa vezi ca va fi mai bine.

Faza cu tatal, trage-l de-o parte si spune-i ce se intampla, sunt sigur ca va intelege si nu te va crede ca exagerezi sau minti.

Nu e normal ca la varsta ta sa faci aceste lucru insa e bine ca vei sti pe viitor, cand vei fi mai mare si o sa ai nevoie de aceste lucruri. Poate mama ta a fost ca tine cand a fost mica insa tu sa nu faci asa cu fica ta, pentru ca va fi rau.

Sper ca te-am ajutat.

| DiaNa357 a răspuns:

Bunahappy:*
Si eu am tot 13 ani dar pe mine mama nu ma obliga sa fac lucrurile aceste, daca chiar este obosita si asa ma roaga frumos, de mancare fac ce stiu(ochiuri, cartofi prajitzi) dar numai atunci cand mama sau tata nu au putut sa faca ei.De obicei le mai fac deserturi drept multzumire.
Revenind la tine, eu cred ca mama ta are ceva cu tine, incearca sa vorbestifoarte deschis cu ea(dar inainte spala tot din casa, fa de mancare ceva bun si asa). Intreab-o ce are cu tine, daca ai greshit tu cu ceva de este atat de rea cu tine.
Dar daca nu vrea sa vb cu tine deschis, vorbeste cu tatal tau, incearca sal convingi cum se comporta mama ta cu tine.happy
MUlt noroc si sper din toata inima ca situatzia ta sa se imbunatatzeasca:*:*:*:*

| MeJustMeAndStop a răspuns:

Scumpa de tine. happy.
Nu e prea normal să faci tu totul în casă...
Poate mama ta se confruntă cu o problemă foarte gravă? Sau e aşa de când te ştii?
Eu cred că ar trebui să cauţi o soluţie...happy... vorbeşte cu mama ta când e mai calmă sau poartă o discuţie cu tatăl tău,explicăi tot ce se întâmplă şi roagă-l să te creadă, să găsească o soluţie. happy
Nu ştiu ce să îţi spun, mi se pare foarte grav, şi nu poţi ocoli această problemă... însă să nu laşi să se ducă toată viaţa ta din cauza acestei probleme...
Într-un final, cu siguranţă, va avea şi ea rezolvare!happy ...caut-o tu, dacă altcineva nu are cine să o rezolve.
Şi discută cu mama ta,încearcă să îi vorbeşti din suflet, să îi spui ceea ce simţi.
De ce când e tatăl tău e acasă are un comportament normal, iar când tatăl e plecat la servici se schimbă radical, de ce ţipă la tine şi nu face nimic în casă dacă este o femeie care citeşte acatiste. Caută un răspuns la toate astea, ştiu că e greu, pătrunde u în gândurile şi inima mamei tale şi vezi de ce se comportă aşa dacă ea nu va înţelege ce simţi tu.

| DeeeaA a răspuns:

Buna!
Sincer,cam pe aceeasi tema ma cert si eu cu mama.
Acum nu mai lucreza, dar ma pune si pe mine sa fac unele treburi.
Eu stau la casa.
Ne certam destul de des.In acest sezon se ocupa mai mult cu treburile de afara. Dimineata, adica la 11 cand ma scol eu,de cele mai multe ori gasesc un biletel cu ce am de facuttongue. Fac (bine-mai intai ii mai comentezhappy si eu sunt intr-o perioada mai. dificila-)ce imi zice,iar cand vine in casa sa se odihneasca si sa vada ce am facut,e total nemultumita. Tot trebuie sa mai modifice,sa adauge sau sa comenteze in legatura cu ceva.
Eu tzip atunci cand vad ca nu e multumita, si mai ales atunci cand vine in camera mea sa ma trezeasca si imi zice direct ce am de facut.

In cazul tau, sincer, ar trebui sa intelegi si tu unele lucruri.Ea vine obosita de la servici, tu ai 13 ani.deci ar trebui sa sa poata baza pe tine.
Nu cred ca nu gasesti niciodata mancare facuta.
Unele lucruri ar trebui sa le faci si tu pentru a da dovada de un copil cuminte si de a mai reduce din certurile voastre.
Eu nu suport sa fac ce imi cere in prezenta ei pentru ca mereu ma cicaleste, ca asa nu e bine.Bla bla.in fn.Cand sunt singura, mai ales daca dau drumul la muzica e foarte ok pentru a termina ''munca'
REPET: la 13 ani unele lucruri le-ai putea face: dai cu aspiratorul/matura, speli vasele, stangei haine sau dai drumul la masina de spalatbig grin
Eu reusesc mereu sa ma impac cu mama pentru ca noi nu putem sta foarte mult suparate una pe cealalta. Exista foarte multe momente in care ne''certam'' dar se rezolva atunci cand imi pune pedeapsa de a nu mai sta la calculator sau tv.
Bafta!
Sper ca am reusit sa te ajut cu ceva.

FUNDA?

| BBdragutza a răspuns:

Buna si la mine este aproape la fel,atunci cand mama vede ca nu am facut ceva bine face ca toti draci,ma pune si pe mine sa fac curatenie,sa spal vasele si sa fac paturile! Si mama mea tipa la mine si iti spun sincer ca nici eu nu mai suport cum tipa si urla si zbiara intruna la mine,cateodata imi vine sa plec departe de toti si de toate, sa nu mai vad sau cunosc pe nimeni! Iti este greu caa si mine si simt ceea ce simti si tu! Spune-i mamei tale ceea ce simti si cum te simti, cum te afecteaza comportamentul ei.Cateodata in viata trebuie sa risti ca sa castigi! Daca nu risti cum castigi? Ce-ai de pierdut? Trebuie sa-ti faci curaj si sa lupti intotdeauna pentru cine esti si cine vei fi! Curaj, capul sus si mergi inainte!

| Ozanaf a răspuns:

Eu cred ca mama ta cam eagereaza. Nu este tocmai normal sa se comporte asa. Eu de eemplu am o mama cu care nu ma pot intelege, dar nu este chiar asa de rea. Si totusi sunt foarte afectata de acest lucru, de fiecare data cand o femeie mai invarsta ca mine se comporta frumos cu mine si eu ma atasez de ia si o vad ca pe o mama, dar plang enorm de mult ca mama nu este la fel ca ea. Cred ca ar fi mai bine sa incerci sa afli daca are ceva cu tine, poate cine stie de ce se comporta asa cu tine. M-ai ales daca este cea naturala. Nu pot sa inteleg de nu se comporta asa cand este tatal tau acasa. Tu nu iti pierde sperata si mergi mai departe.

| EuTeIubesc a răspuns:

Hey, si pe mine ma mai pune sa imi pregatesc mancarea, dar nu ma pune sa fac ciorbe, supe si chestii
poate ca mama ta, e mai diferita de celelalte mame, dar incearca a vb cu ea
BINGO! Ai zis ca citeste Biblii, nu? Si daca vb cu Preotul sa vina la tine acasa sa vb cu mama ta. Poate daca e asa de religioasa, l.ar asculta pe Preot! Nu e o idee, rea, incearca macarwinking

| gabytza_1219 a răspuns:

Buna eu sunt Gabriela si am 16 ani mi se intampla si mie cam similar acest lucru mama tipa face ca toate aratarile cand nu fac ceva bine da ia nici nu imi explica cum trebuie facut ia doar zice faci aia.Intradevar mama face mancare ma mai ajuta si ia da mai sunt zile cand raman cu sora mea mai mica si trebuie sa am si grija ad ia sa fac si curatenie si treburile prin gospodarie (locuiesc la tara). Mereu cand vine acasa incep reprosurile ca nu am facut aia bine ca nu am facut aia si imi spune ca nu sunt buna da nimic si ca sunt o puturoasa (asta ma doare cel mai tare)poate numai eu stiu cant ma kinui sa fac aceste lucruri care mi le plaseaza mie. Insa eu m-am gandit sa imi gasesc un prieten care sa ma asculte si care sa ma inteleaga.De 5 luni sunt impreuna cu el si ne intelegem foarte bine ma asculta in toate problemele si imi da sfaturi utile. In cazul tau ar trebui sa faci ca si o sedinta cu parinti tai sa zic asa sa va strangeti toti 3 in jurl unei mese si sa le spui tot ce te deranjeaza tot ce ai tu pa suflet si poate ei o sa nteleaag.Sa le spui si de prietenele tale ca sunt diferite si ca sunt ajutate de catre parinti.Si tu trebuie sa iti traiesti copilaria ca nu ai ocazia asta mereu. ITI doresc mult succes si sa ne auzim cu bine o FUNTITAAAAA

| Sandra_3834 a răspuns:

Mda...sincer mama ta este nebunahappyEu una tie iti dau dreptate, ai doar 13 ani esti mica sa faci atatea lucruri si mama ta sa stea...eu zic sa vb cu tatal tau sau mai bine sa ai o discutie cu ea mai serioasa.Si nu ai de ce sa fi trista.asa este viata si cu bune si cu rele.Eu iti urez succes in continuare si ai grija de tine!:*

| corina_4045 a răspuns:

Ivona povestea ta e cam ciudata intr-adevar, si pe mine ma pune mama sa spal vasele sa fac curat in casa dar doar daca am mancat sau daca am facut eu dezordine.eu iti pot da un sfat in schimb nu stiu cat de tare tear putea ajuta...incearca sa vorbesti cu ea si sai explici iar daca nu te asculta vorbeste cu tatal tau pentru ca el sunt sigura ca te va asculta, crede-ma te inteleg intr-un fel, dar totusi povestea ta e mai complicata decat a mea...incearca toate metodele si poate vei reusi, intreabati si prietenii poate te pot ajuta si ei
SUCCES!