| mikasackerman69 a întrebat:

Bună! am o intrebare pentru fete legata de ciclu
am 13 ani si de curand mi-a venit prima menstruatie.
este in regula daca sangerarea este doar in acea zi si doar o singura data?
m-am interesat si pe internet insa nu am gasit nimic
ofer coroana pentru cel mai folositor raspuns
multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| Smolbean a răspuns:

Salut. La început menstruația o sa fie neregulata, poate sa tina de la o zi pana la 6. De obicei apare o data 28 de zile. Dar la început, în primul an, poate sa nu vina în fiecare luna, sau chiar poate sa vina de 2 ori. După un an ar trebui sa se regleze. E normal, stai liniștita. Sa ai la tine mereu un absorbant. Discuta și cu un adult! ✌?

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Te sfatuiesc sa vorbesti cu mama ta, fiindca ciclul tau este la fel ca al mamei tale.
Este posibil ca prima oara sa curga numai cateva picaturi si sa nu vina regulat in primul an.
Dar asta depinde de mostenirea genetica de la mama ta, de aceea te sfatuiesc sa vorbesti cu ea, fiindca este diferit la fiecare fetita si nu gasesti asemenea explicatii pe internet.