| Marioraul36 a întrebat:

Buna, am o intrebare si vreau sa va vad parerea voastra
Am 15 ani de o luna si ceva si acum de cateva zile am o stare in care sunt foarte curios de unele lucruri la care inainte nu dadeam un gram de atentie, cum ar fi Aud un cuvant mai complex la televizor si stiu ca nu o sa il folosesc a 2 oara dar parca sunt asa agitat daca nu caut pe google sa vad ce inseamna sau trec pe langa un magazin si nu vad exact ce nume are ma intorc inapoi si stau sa vad numele, ca daca nu ma simt agitat dar chiar daca nu mai mai intorc sa vad numele magazinului dupa imi trece sunt normal 10 20 min dupa iar ma ia o curiozitate foarte mare????
Mama a zis ca este un proces de maturizare si acum in perioada asta creierul este mult mai activ decat de obicei si cauta lucruri la care sa stau sa ma gandesc si sa caut pe google, sa ii dau ceva de facut
Stiu ca este putin dubios si cred ca raspunsul este maturizarea si in perioada asta 15-16 ani, te maturizezi si te schimbi cel mai mult fizic si psihic, si faza cu curiozitatile sunt ca creierul acum este mai activ si stiu ca nu o sa ma tina foarte mult chestia asta cu curiozitatile dar vreau sa aud si alte pareri
MULTUMESC

2 răspunsuri:
| anamaria82726 a răspuns:

Pai mama ta are dreptate cu ce a zis. Dar oricum nu este ca si cum este ceva atat de rau sa fii curios incat sa vrei sa scapi atat de repede de chestia asta. Pur si simplu incerci sa intelegi ce se intampla in jurul tau si nu vrei sa iti scape nimic. Inconstient vrei sa afli lucruri noi despre ceea ce te inconjoara si sa analizezi mediul.
Asa esti tu pana la urma. Nu trebuie sa incerci sa te schimbi doar fiindca ti se pare ciudata aceasta curiozitate. Chiar daca a intervenit abia la varsta asta, face parte din caracterul tau si poate candva va fi utila, cine stie.

| Marioraul36 explică (pentru anamaria82726):

Este utila in unele cazuri si este doar o perioada pentru ca stiu ca nu ma va tine foarte mult curiozitatea asta